BD243C Güç transistörü hk.

Başlatan DemirKarahan, 22 Aralık 2012, 22:03:44

DemirKarahan

Selamun Aleykum,

Arkadaşlar akü voltajını ölçen devre yaptım. Normal çalışıyor. Akü voltajı 11 VDC\'ye geldiği zaman röle çekiyor ve sistemi besleyen voltaj kesiliyor, buraya kadar normal ancak;

Röle yerine BD243C güç transistörü ile yapmak istedim, base ucuna entegrenin çıkış ucunu bağladım, emiter bacağiına şaseyi bağladım, collector bacağından ise çıkış aldım. Transistör çokmu kızdı nedir :) aşırı ısındı ve çıkış voltajını 8,75 VDC olarak verdi. Soğutucu bağladım bu sefer voltaj biraz daha düştü :) hatayı nerede yapıyorum ? Yardımcı olursanız sevinirim.

( Bildiğiim kadarı ile transistörler mekanik anahtar gibi kullanılabiliyor )

yazici67

Transistör mekanik anahtardan farklıdır. Mekanikler adı üstünde mekaniktir, neyin ne ile kontrol edildiği önemli değildir. Bobine enerji gelmişse role çeker, akım geçer geçmez önemli değil. Transistörde durum farklı. BJT dediğimiz NPN ve PNP olarak ikiye ayrılan grup, akım kontrollü elemanlardır. Üç farklı çalışma bölgesi vardır: Kesim, Doyum, Yükseltme. Yani anlayacağınız role yerine hesap kitap yapmadan transistör bağlanmaz. Hesap kitap içinse devre lazım. Siz devreyi koymadan yapılacak yorum pek sağlıklı olmayacaktır.

DemirKarahan

Aslında devrelik bir durum söz konusu değil,

LM393 entegresi akü voltajı 11 VDC\'ye indiği zaman 1 nolu bacağından - çıkış veriyor. PNP transistör kullanmak gerekiyor. BD243C zaten NPN. Umarım yardımcı olmuştur. Fikir konusunda. Yardımlarınız için teşekkürler.

asma

Alıntı yapılan: DemirKarahan - 26 Aralık 2012, 18:19:29Aslında devrelik bir durum söz konusu değil,

LM393 entegresi akü voltajı 11 VDC\'ye indiği zaman 1 nolu bacağından - çıkış veriyor. PNP transistör kullanmak gerekiyor. BD243C zaten NPN. Umarım yardımcı olmuştur. Fikir konusunda. Yardımlarınız için teşekkürler.
Söz konusu kör ebe oynamaksa siz hiç ses çıkartmayın o zaman.

LM393 nereden çıktı? PNP kullanmak gerktiğine karar verdiyseniz denediniz mi? Beyz direnci kullanıp kollektörden çıkış mı alacaksınız? 1nolu pin direk röleyemi bağlıydı? Devrenin beslemesi aküden mi, harici mi? ...

Büyük sırrınızı açıklamak istemiyor ve cevap bekliyorsanız yanlış yoldasınız.
Çünkü müneccim bulup çözüme ulaşsanız bile o zatı muhterem devrenin tamamını çözer.
Onlarda forumlarda yazıyorsa herkes öğrenir gizemli devrenizi.

Umarım yardımcı olmuştur.   :o
Fikir konusunda.
   ???

DemirKarahan

Özür dilerim ama her halde siz beni ya yalnış anladınız yada anladığınız kadarı ile yorum yaptınız. Google\'de akü düşük voltaj yazdığınız zaman direk devre zaten göz önüne geliyor. Bunun yanısıra zaten açıklamışım, LM393  akü voltajı demişim akü voltajı 11,8 volta indiğinde 1 nolu bacağından - çıkış veriyor. Bu arada 1 nolu bacak direnç olmadan direk BD138\'in base bacağına bağlı, emiterde direnç olmadan şaseye gidiyor eee geriye collektor kaldı oda rölenin bobin bacağına direk bağlı.

Devrenin besleme voltajı aküden sağlanıyor.

Devrede bu linkte http://www.catamaranvega.com/elektro/docs/vuyar.html

Bu arada kör ebe yada bu gibi oyunları oynayacak yaşı çoktan geçtik...

Saygılarımla...

Adnancoskun

entegrenin çıkışını doğrudan transistörün beyz ucuna girmeyin bence , beyz direnci kullanın, en azından 220 ohm,sizin devrenizin çıkışı sürekli ve dc. dolayısıyla transistör sürekli iletimde,ısıya bu neden olmuş olabilir. birde roleler doğru akımda sürekli akıma maruz kalsalarda ısınmazlar çünkü rolenin akımla ilgili kısmı kontaklarıdır. bobinlerinden çok düşük akım geçer, ama transistörlerin sürekli akıma maruz kalmaları iyi değildir, ısındırır. bu nedenle transistörler de sürülürken pulsli sürmekte fayda var...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Adnan abi sen müdalele ettikten sonra daha kurcalamam konuyu ama bu devrede dizayn hatası var ve çalışması mucize.  8)
Karşılaştırıcıyı open collector seçip gerekli polarma için 1k ve LED kullanıyorsun, çıkışa pnp transistörü ters bağlıyorsun, çalışmasını anlatıyorsun ve doktorsun...  :P
Hatayı bilinçli olarak yapmışta olabilir ama trimpot seçiminde de hesap kitap yok, zener polarmasıda öyle.
Ayrıca dörtlü op-amp ,comp. veya lojik kapı entegresi kullanılıyorsa diğer üçü boş bırakılmaz.  :o

İşte bu yüzden şemaya bakıp konuşmak istiyoruz. Söz konusu olmadığı iddia edilincede uslup tabiki değişir. Hele doktordan az kullanılmış devreniz hatalıysa ve bunu bulmak için sorunun sahibi değilde cevap verecek olan google ile arama yapacaksa vay halimize.
Daha devam eder aslına... röle devrede yok ve hangi kontağını neyi beslemek için kullandığınızı bilemiyoruz, yük ve akımı olmadıkça transistör seçimi (bjt veya mosfet , Nkanal veya pnp) yapamayız.
Röle yerine transistör kullanmak istemeniz hakkında bile ancak tahmin yürütebiliyoruz, akü azalınca röle sürekli çekecek ve aküyü bitirmeye devam edecek(yükü ayırsanız bile) gibi mahsuru var ama çözüm transistör takmak olamaz. Dizayn değişmeli. Akü boşa çıkınca biraz toparlanıp tekrar yük devreye girer, tekrar çöker...   
Onun yerine bu olsun isteriz ama başlangıcıda sonucuda iyi bilmemiz gerekir.
Yoksa uğraşır dururuz.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

estağfirullah. :D
 ben sadece neden ısındığını belirttim, tabii ki opencollector veya yükün belirlenmesi konusuna hiç girmedim dikkat edersen  ;D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mustafa010203

Hayırlı Akşamlar

Hocam Devreye baktım Dedim galiba dr yanlışlıkla
Transistörü ters bağlamış benim bildiğim bjt transistörlerde akım
emiter ucundaki okun yönünde akar dedimki kendi kendime
bu transistörlerin bilmedigim bir özelligimi var ?Sonra diğer
devrelerinede baktım,

karanlıkta yanan lamba devresinde beslemenin iki ucunada
+12 vermiş dedim heralde dr iyi yoğun iş yaptıgından çok unutkan,

Dc güç kaynagı  1 diye birdevre var onada baktım regüle devresinin
çıkışının ikisinede V+ Demiş Dedim doktor iyi şaşırmış,

Amper saat metre devresine baktım yine transistörü yanlış bağlamış

Doktor,
Kusura Bakma Ama
Ya ben Hiçbişey bilmiyorum yada kusura bakmayın

Hocam Anlam veremedim gitti başka devresinede bakmadım

DemirKarahan

Alıntı yapılan: asma - 01 Ocak 2013, 18:08:13Adnan abi sen müdalele ettikten sonra daha kurcalamam konuyu ama bu devrede dizayn hatası var ve çalışması mucize.  8)
Karşılaştırıcıyı open collector seçip gerekli polarma için 1k ve LED kullanıyorsun, çıkışa pnp transistörü ters bağlıyorsun, çalışmasını anlatıyorsun ve doktorsun...  :P
Hatayı bilinçli olarak yapmışta olabilir ama trimpot seçiminde de hesap kitap yok, zener polarmasıda öyle.
Ayrıca dörtlü op-amp ,comp. veya lojik kapı entegresi kullanılıyorsa diğer üçü boş bırakılmaz.  :o

İşte bu yüzden şemaya bakıp konuşmak istiyoruz. Söz konusu olmadığı iddia edilincede uslup tabiki değişir. Hele doktordan az kullanılmış devreniz hatalıysa ve bunu bulmak için sorunun sahibi değilde cevap verecek olan google ile arama yapacaksa vay halimize.
Daha devam eder aslına... röle devrede yok ve hangi kontağını neyi beslemek için kullandığınızı bilemiyoruz, yük ve akımı olmadıkça transistör seçimi (bjt veya mosfet , Nkanal veya pnp) yapamayız.
Röle yerine transistör kullanmak istemeniz hakkında bile ancak tahmin yürütebiliyoruz, akü azalınca röle sürekli çekecek ve aküyü bitirmeye devam edecek(yükü ayırsanız bile) gibi mahsuru var ama çözüm transistör takmak olamaz. Dizayn değişmeli. Akü boşa çıkınca biraz toparlanıp tekrar yük devreye girer, tekrar çöker...   
Onun yerine bu olsun isteriz ama başlangıcıda sonucuda iyi bilmemiz gerekir.
Yoksa uğraşır dururuz.

Kolay gelsin.

Bu devreyi uyguladım ve bu haliyle ( buzzer yerine röle yerleştirdim ) sorunsuz çalışıyor. Power ledli ışıldak projemde akü kontrol devresi olarak kullandım ve düzgün çalışıyor. Yorumlarınıza göre bu devrenin çalışması o zaman mucize ? Kolay gelsin...

ablimitt

Selamun Aleykum,
bGibi PNP transistör kullanın.
En uygun MOS. . .
NPN transistör ile zemin varsa. . .
Bir anahtarlama elemanı olarak MOS transistör, aynı iki devletin kesme veya iletim çalışmaktadır.MOS transistor voltaj kontrol elemanı olduğundan, özellikle kapı-kaynak gerilimi çalışma durumuna UGS tarafından belirlenir.
Tüp kendisi açılıp kapandığında ise, iletim ve kesim dönüşüm iki devlet bir geçiş süreci aynı varlığı ile MOS transistör oluşur, ancak dinamik karakteristikleri esas devreyi kaçak kapasite şarj ve deşarj için gereken süreyi bağlı olduğunda şarj birikimi ve zaman çok küçük dağılır.
Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.
Yasağınızın bitiş süresi bulunmamaktadır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın