pcbway

kolay ve etkileyici bir devre arıyorum.

Başlatan tolga@, 20 Aralık 2012, 00:17:17

tolga@

arkadaşlar acil lütfen güzel basit ama etkileyici bir devre arıyorum
:) yardım lütfen

Adnancoskun

bir led bir direnç ve bir pil, çok etkileyici oldu değil mi?  ;D ;D ;D , şaka birtarafa, ne yapmak istediğini yazarsan, neyin senin için basit , neyin senin için zor olduğu anlaşılır ve ona uygun bir paylaşım elbette bulunur..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tolga@

eywallah :) ne aradığımı bende bilmiyorum siteler arasında dolaşmaktan bıktım :) yapılması kolay lehimle yapcağım sonuçta :) tavsiye istiyorum

Adnancoskun

tamam sevgili kardeşim de, o zaman azıcık kendinden bahset, örneğin deki ben şu liseye veya şu üniversiteye gidiyorum sınıfım şudur, elektronik bilgim şukadardır ve ben bu devreyi şu amaçla yapacağım.
 yoksa milyontane devre var, mesela en basit 2 transistör birkaç direnç ve 2 kondansatör flip flop yap
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tolga@

eyvallah kardeşim haklısın ben  İstanbul üniversitesi fizik bölümü 3 sınıf öğrencisiyim elektronik bilgim var elektronik devre tasarım dersi için , proje yarışması için istiyorum  :) arıyorum.millet ilginç güzel projeler bulmuş ta halletmiş ama ben daha  bir şey bulamadım kafa karışık :)

Adnancoskun

tamam şimdi yavaş yavaş taşlar yerine oturuyor.. şimdi arkadaşlarının projelerinden birkaçtanesine örnek verebilirmisiniz? örneğin onlar pic falan kullanmış mı? siz kullanmayı düşümnüyormusunuz? yazılım yapma veya yazılımı pic\'e yükleme ihtimaliniz nedir? yoksa ben hiç pic\'e bulaşmam, başka birşey olsun mu dersiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tolga@

pıc programlama kullanılmıyor :)mesela arkadaşın biri el şılklatıldığın da yanan lamba yapmış :) ben  bunlar gibi biraz daha üst basit bişey arıyorum birinciliğe oynamam lazım:) dediğim gibi PIC proglama yapılmayacak kullanılmayacak :)

Adnancoskun

madem fizikçisiniz, işin içerisine biraz laser, biraz yansıma katıp biraz da elektronik kullanıp hırsız alar mı yapmaya ne dersiniz?
eğer düşünürseniz şöyle olacak,
birtane laser alacağız hani şu oyuncakçılarda olan varya, ondan maliyeti 2 lira,
sonra maket bir evin baçesinin 4 köşesine 45 derecelik açılarla 4 ayna yerleştireceğiz, lazer bu aynalardan yansıyıp bizim ışık algılayıcımıza ulaşacak. eğer biri duvardan içeri girmek isterse laser ışık yolu kapanacağı için bizim algılayıcıya ulaşamayacağı için alarm çalacak,,,
ilk aklıma gelen bu,
ama olmaz dersen başka öneriler de düşünürüz :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tolga@

Eyv.kardeşim sağolasın.Güzel bir düşünce bu olabilir başka güzel bir düşüncen varsa onları da paylaşırsan sevinirim :)

kudretuzuner

20 Aralık 2012, 18:07:54 #9 Son düzenlenme: 20 Aralık 2012, 18:30:25 kudretuzuner
Merhaba
Hemzemin geçite tren yaklaşırken karayolunu bariyer ile kapatmak olabilir.Ben PIC ile çalışmasını yapmıştım ama PIC\'siz de olur.Adnan beyin yazdığı gibi lazer alarmı değil de bariyer kolunu indirir veye kaldırır.Oldukça zordur mekanik elektronik ve de otomatik kumanda hepsi bir arada kolay gelsin.(Treni de çin malı satan mağazalardan çok ucuza temin edebilirsiniz)

Adnancoskun

Kudret beyin güzel fikiri de gayet güzel ve ihtiyaç da zaten....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tolga@

Adnan bey ve Kudret Bey öncelikle eyv. teşekkür ederim.Güzel Hoş Bi fikirde Kudret Bey Devre tasarım şeklini ve gerekli malzemeleri nedir hakkında bilgi verir misiniz ?

kudretuzuner

Merhaba
1) Ucuzcu mağazadan bir oyuncak tren.(oynayarak pilini bitirmeyin)bir adet  lazer diyot fener
demirbaş bunlardır.biraz zaman tanırsanız devreyi de tasarlar çizerim ama siz de biraz kafa yorun veya yol gösterin ki biz de daha kolay ilerleyelim.

kudretuzuner

Merhaba
Çok çok basit bir tasarım.Profesyonel arkadaşlar daha kaliteli bir çalışma paylaşır düşüncesindeyim.

gokhan09

MERHABA tolga@
Belki basit olabilir \"lazerle kablosuz ses iletimi\" yapabilirsin.Pic kullansaydınız daha çok yardımcı olabilirdim. :)
Ben Bana Kendim İçin Lazımım...

veli dayı

tolga kardeş bana msn den davet gönderebilirmisin.alakan1979@hotmail.com.belki konuyla ilgili değil ama benim de fiziğe karşı bir zaafım var.aklıma fizikle ilgili bazı güzel fikirler geliyor.fakat fikir alışverişi yapabileceğim kimse bulamıyorum bu konularda da sohbet ederiz.elektroniklede ilgili görüşebiliriz velhasıl bilimle ilgilenen herkesin başımın üstünde yeri var.msn arkadaşı olursak sevinirim.

tolga@

Hepinize çook teşekkür ederim eywallah , gokhan09 sizin projeniz lazerle kablosuz ses iletimi nin devre şekli ve parça bilgilerini yollarsanız sevinirim tekrar teşekkür ederim.

gokhan09

hocam bilim ve teknikten gördüğüm bir projeydi merak edip denemiştim. :)
Ben Bana Kendim İçin Lazımım...