Basit bir FLYBACK surucu devresi

Başlatan endorfin, 16 Aralık 2012, 18:20:48

endorfin

Evet.Herkese selamlar.Ben bi ara tesla bobinlerine cok merak salmistim.Ve problemlerimden bir tanesi de flyback driver-i yapmakti.Basit devrelerin gucu yetmediginden ben de buyuk gucte driverler araya-araya durdum ve nereden-nereye suruklendim.Bazilariniza komik gele bilir ve derseniz ki yahu bunu her kes biliyor endorfin simdi mi buldu :-\\.Ama yine de paylasiyim dedim.
Devre nasil mi calisiyor?Devre cok basit.Carsidan bir tane FLOURESCENT lamba aliyosunuz,icini acip lambalara giden yolu keserek lamba kismini bi kenara atiyosunuz. ;)Ve sonra su lambaya giden yollar vardi ya evet o yollardan birini(yani biri dedigimde bir cikista iki yol oldugunu kast ediyorum.) flybackin primerine bagliyosunuz.Sonra devrenin girisine 220v verdiginizde 5-25kv arasi gerilim almis olursunuz bizim su flybackdan ;D.Simdi bu flourescent lamba devresi flybacki nasil calistirdi diye sorarsaniz;Flourescent lambalar yuksek frekansta 200khz gibi calisir.Eh bizim flybackin da nuvesi ferrit oldugundan yuksek frekansta sure biliyoruz flybacki. Sanirim bu devre gelicekte flyback devresi yapmak zahmetinden kacan arkadaslarimiza cok ama cok yardimci olacaktir ;).Ha bi de hatirlatiyim.Flaybacktan ne kadar gerilim alacaginiza gore flourescent lambanin da gucunu ona gore hesaplayin.Bana gore 15kv almak icin neredeyse 37W falan yeter sanirim. Durun linki de veriyim.Orada videosu da var.
  Link; http://www.instructables.com/id/MAKE-A-HIGH-VOLTAGE-SUPPLY-IN-5-MINUTES/
   Ha bu arada devrenin iyi ve kotu yanlarini da bulan olursa foruma yazarsa sevinirim ::)
   Herkese iyi bir gun dileyiyle... :)
       Əkbər/Azərbaycan :) :) :)

hakd

Çok teşekkürler hocam. Bu devreyi siz de yaptınız ve denediniz mi acaba ?

endorfin

Yanlis hatirlamiyorsam denemistim.Ve ilk denememde bi dusunsene 16kv bi kivilcim beni elimden yakaladi. ;D ;D\\
Ve acidan ve korkudan aldigim hirsla devreyi param parca etdim :D :D :D
 Ama evet denedim ve calisiyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın