Hoparlor baglantisi icin yardim edermisiniz?

Başlatan endorfin, 15 Aralık 2012, 11:22:01

endorfin

Arkadaslar oncelikle herkese selamlar.Bana speakerler seri baglaninca kac ohm olur? Ve ya speakerler paralel baglaninca omaji ne olur? Paralel baglaninca artar mi-azalirmi?Ve ya seri baglayinca artar mi ?-azalirmi? Ve ya bu konuda link ve ya pdf dosyasi varsa koya bilirmisiniz? Bana bu konuda yardimci ola bilirseniz cok mutlu olurum :) :)
   Guzel bir gun dileyiyle :) :) :)
                   Əkbər\\Azərbaycan

yazici67

Hoparlörlerde (speaker) empedans direnç gibidir. Yani iki tane 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsanız toplam empedans 4 ohm olur. Ya da iki tane 4 ohmluk hoparlörü seri bağlarsanız toplam empedans 8 ohm olacaktır. Ancak dikkat edin, daha düşük empedans, anfiden dah fazla akım çeker. Ve bu empedans değeri güvenli seviyenin altına düşerse anfi korumaya geçer veya bozulur.

endorfin

Cok-cok tesekkur ederim yazici hocam.Bi bilseniz bana ne kadar yardimci oldunuz  :)Bizim okulda bu konuya gelmedik ama ben bazi calismalar var ki duramiyorum cozmek istiyorum ama bu OHM konusuna gelince sanki birisi beni eliyle tutup \"DUR!\" diyodu. Sayenizde hem direnclerin hem de hoparlorlerin seri ve paralel baglaninca kac ohm oldugunu anladim.
     Cok-Cok tesekkur ederim.Iyi bir gun dileyiyle..... :) :)
                               Əkbər\\Azərbaycan :) :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın