MC34063A Sorunum hk.

Başlatan DemirKarahan, 13 Aralık 2012, 01:13:08

DemirKarahan

Selamun Aleykum,

MC34063A entegresi ile step-up converter devresini uyguladım, 12 VDC\'yi 24 VDC\'ye yükselttim, 400mA\'ya kadar rahat akım çekebiliyorum. Yine MC34063A entegresi ile oluşturmuş olduğum power led sürücü devresini step-up ile çalıştırıyorum.

Herşey normal, sistem güzel çalışıyor.

Basit bir ışıldak yaptım sorun akü voltajının belli bir sınıra düşmesi ve düşmesinden sonra step-up\'ta kullandığım entegrenin yanmasıyla başladı.

12 V 1.2A akü kullanıyorum. Step-up devre aküden 600mA güç çekiyor. Akü çakma kaliteli olmadığı için 1 saat 10 dakika gibi bir süre sonra akü hızlı çöküşe gidiyor.

Akü voltajı 9 VDC\'ye insede sistem sorunsuz çalışıyor, voltaj değeri bunun altına inmesiyle entegre yanıyor.

Step-up kaynaktan güç istiyor kaynak gücü sağlayamayınca sistemin çökmesi gerekirken entegre neden yanıyor ?

Yardımlarınıza ihtiyacım var. Kolay gelsin...

dhan000

çıkıştan çekilen akım sabitse bu durumda çıkışın gücüde sabittir giriş voltajı düştükçe çıkışın gücünü karşılamak için entegre üzerinden akan akım artmaya başlar ... çıkış 24volt 400ma  9.6watt giriş 9.6watt 12volt 800ma  giriş voltajı 9volta ve altına düşüncede akım 1amperin üzerine çıkar 6.4voltta ise 1.5 amper yapar bu entegre zaten 1.5amper en yüksek akım taşıma kapasitesindedir diye biliyorum...

akü içinse benim bildiğim kadarıyla 10.5volt altında akım çekmek akü ömrünü bitirir 10.5 volttan sonra akım çekilmememli...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın