ir engel algılama devresi

Başlatan hasanjack504, 10 Aralık 2012, 20:22:33

hasanjack504

selam aleyküm değerli ustalar engel algılayıcı bir devre yapmam gerek internette 1 haftadır araştırıyorum ama anlaşılır bir devre bulamadım çoğunluğu pic üzerine kurulu ben sade ama kararlı çalışan bi devre istiyorum kendim elektrik ustasıyım elektronik olarak bilgim zayıf elimi sensöre 5 -10 cm yaklaştırdığımda rölenin çekmesini istiyorum

http://hackedgadgets.com/wp-content/2/Interactive%20LED%20Table_2.jpg
http://www.popgadget.net/images/led-table.jpg
http://farm7.static.flickr.com/6061/6025139861_8fff399f09.jpg
http://roguestatus.files.wordpress.com/2008/09/led-coffee-table4.jpg
http://shop.emscdn.com/catalog/emskits/ledpanel/kit/directory/1@2x.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=Y3ulBf7NIl8
bide bu devreyi buldum çalışırmı bir incelermisiniz lütfen

Adnancoskun

CNY 70 ile çok rahat yaparsın,
bu arada tam olarak ne yapmak istiyorsanız yazarsanız detaylı bir şema çizilebilir,
örneğin; engel ile karşılaşınca ne olacak?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

hasanjack504

usta engel ile karşılaşınca led ler yanacak engel önünden çekilene kadar yanık kalmaya devam edecek  rgb olarak tasarlansa çok güzel olur ama ben işin içinden çıkamadım misal önünde engel varken bağlı olan rgb led renk degiştirse güzel olur

Adnancoskun

usta senin dediğin iş çok kolay ,, eğer acelen yoksa çizip göndereyim şemayı..

veli dayı

Adnan usta çizeceğin devreyi bende bayağı merak ettim.Yalnız çizime başlamadan önce bazı konularda tecrübelerimi aktarmakta yarar görüyorum.Ben arkadaşın dedğine benzer fakat elimi kafasıyla takip edecek bir robot yapmaya çalışıyordum .ilk denememin prensibi şöyleydi:robotun kafasını çeviren bir motor vardı ldrleri kafaya yerleştirdim(sağ ve sol)ldrlerin dirençlerini opamp entegresine karşılaştırttım ve çıkışın lojik 1 yada sıfır olmasını sağladım ve bu bilgiyide motor sürücü entegreye verdim.robotun kafasınada bir adet küçük elfenerlerinden koydum.elfeneri sürekli yanacak ve önündeki engelden yansıyan ışığıda ledrler algılayacak ve ışık yoğunluğu ne tarafta fazla ise motor o yöne dönecekti.devreyi yaptım güzelde çalıştı fakat hesaba katmadığım bir şey vardı.o da gün ışığı oldu önünde engel yokken pencereye doğru kafayı çeviriverdi iyimi.

peki ben bu olayı nasıl çözebilirm diye kafa patlattım biraz ve çözümü bulmuştum.
ikinci denemede robotun kafasının sağ ve sol kısımlarına bir borunun içine yerleştirdiğim tk19 ları koydum ve borunun hemen dış kısmınada ır led koydum.normalde ır led tk 19 u görmüyordu.anca engel olursa yansıyan ışınları görecekti.bu ır ledleri paralel bağladım ve 555 le oluşturduğum osilatörden elde ettiğim 38khzlik sinyali verdim bu ledlere.tk19ların önüne de tringer değil kapıları attım bu kapılardan çıkan çıkışları da işlemcinin giriş portlarına verdim ve programa dedim ki sağadan ışık gelirse sağa dön soldan ışık gelirse sola dön her ikisinden de ışık gelirse dur diye programladım.çok güzelde çalıştı ne güzel elimi takip ettirebiliyordum.fakat ne yaptımsa engel algılama mesafesini 5cm den ileri geçiremedim.

diyeceğim o ki adnan usta devreyi tasarlarken bunlarıda göz önünde bulundur derim.

Adnancoskun

formumuzun dayısı veli dayı :) ;D , çizeceğim devre okadar kolay bir devre ki, sadece bir IR verici, ve yine sadece bir IR alıcı, Ir diyodu ve IR alıcıyı ( piyasa adı ır göz) yanyana koyuyorsun, IR vericiden çıkan IR ışık bir engelerastlarsa  çarpıp geri dönüyor ve IR alıcı bunu algılıyor, sen de bunu istediğin yerde kullanıyorsun... eğer engel yoksa ır ışık biryere çarpmadığı için geri dönen birşey de olmuyor ve algılayıcı da hiçbirşey algılamıyor... senin hatan gün ışığı kullanmak olmuş, bunun yerine IR ışık kullansan, alıcı olarakda LDR değilde IR algılayıcı kullansan işlem tamam dı, CNY 70 hem ır verici hemde IR alıcıyı aynı yüzeye monte edilmiş halidir....
Düzeltme NOT\'U : yazınızın ikinci kısmını sonradan okudum, biraz aceleci davranmışım özür diliyorum, sen zaten çözümü bulmuşsun, yalnızca CNY70 ile dene, bir bakalım sonuç nasıl olacak... birde alıcı kısımdan elde ettiğin gerilimi yükselterek mesafe ayarı yapabilirsin..

Hasan kardeşim senin işini çok rahat görebilecek devreyi çizemedim, çünkü olkuldayım ve okuldaki pc de proteus(ares) yok,ama link ilave ediyorum burada devre var, sadece bir adet CNY70 2 transistör ve birkaç direnç vs..

hasanjack504

ilginiz için teşekkür ederim adnan usta lakin bu cny 70 siyah cisimleri algılamıyor diye okumuştum RX TX  ile yapıla bilir bi devre varmı acaba

veli dayı

\"formumuzun dayısı veli dayı  \"   madem formun dayısıyız adnan ustanın gönderdiği devrenin çalışmasını da anlatarak dayılanayım bari.devrede 1k lık r1 direnci üerinden cny70 in içinde bulunana ır led voltaj gelir.
ır ledin gönderdiği ışık engelden yansıyarak yine cny 70 sensörünün içinde bulunan fototransistöre gelir.
üzerine ışık gelen fototransistör akım akıtmya başlar.beyz akımı artan t1 transistörü akımı yükseltir ve darligton bağlantıyla bağlı olduğu tr2 transistörünü iletime geçirmek üzere c2 kondansatörünün şarj olmasına sebeb olur.c2 şarj olunca t2 transistörü iletime geçer.t2 çok fazla akım akıttığından ce arasındaki voltaj sıfır olur.burada c2 kondansatörünü kullanmadaki maksat sensörün ışık şiddetine göre gösterceği linerliği azaltmaktır bir başka deyişle simittringer çalışma şekline benzetilmeye çalışılmıştır.bu kondansatörün değeri yükseltilirse çıkışın konum değiştirme süresi artırılır.çıkışın sıfır olduğunu anlamak için led kullanılmış.r4 direnci hem ledin sınırlama direnci hemde t2 transistörünün kollektör direnci olarak kullanılmış.c1 kondansatörü de beslemeden gelebilecek parazitleri filitreleme amaçlı konulmuş.p1 potansiyemetresi de hassasiyeti ayarlar.

Gelelim adnan ustayla tatlı atışmamıza bir kere bu devrede gün ışığından azda olsa etkilenecektir.direk güneş ışığına maruz kalan bir yerde çalıştırılırsa tamamen şaftı kaydırır.hafif loş bir ışıkta kullanılabilir bence fakat bana kalırsa en uygun kullanılabileceği yer sensör robotun altlarına yerleştirilmek koşuluyla çizgi izleyen robot yapımında kullanılması.gerçi arkadaşın gönderdiği videolara bakılırsa karanlık bir ortamda kullanacağı izlenimi vermekte eğer böyleyse işini görecektir arkadaşın diyorum.(illede gün ışığına dikkat diyorum ).buna benzer bir sistem tx ve rx sistemiylede yapılabilir.zaten bende bu yarım kalan robot projem için buna benzer bir yöntem kullanmaya karar vermiştim.(tx,rx ses alıcı vericisiyle)
 fakat pek zamanım olmuyor çocuklardan kaçak göçek uğraştığımdan fırsatını bulduğum zaman kaçabiliyorum.

Adnancoskun

hasan kardeşim sen haklısın siyah cisimler hiç bir ışığı yansıtmaz, eğer sen siyah cisimlerinde algılanmasını istiyorsan o vakit kapasitif algılayıcılar kullanmalısın, örneğin PIR benzeri,,,

bu arada IR algılayıcılarda gün ışığından etkilenmenin en aza indirgenmesi içinalgılayıcının önüne  gün ışığı filtresi kullanılabilir. tabii bu mükemmel bir çözüm değil, eğer IR ile mükemmel çözüm istiyorsak verici kısmına frekansı belli bir osilatör koyup, ürettiği sinyali modüle edip, algılayıcıda demodüle edip, ve belirlediğimiz frekansı geçiren bir devre yaparız,,, olur biter, ama ben hasan kardeşimin basit bir engel algılayıcı istediğini düşünerek bu kadar basit bir devre paylaştım :)

hasanjack504

ilginiz için teşekkür ederim kapasitif algılayıcı için bi devre önere bilirmisiniz çıkışında pic değil de röle tetikleye bileceğim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın