12 volt smps adaptörü 15 volta çıkarma hk.

Başlatan DemirKarahan, 06 Aralık 2012, 23:44:35

DemirKarahan

Selamun Aleykum,

Arkadaşlar kullanmış olduğum 12 volt 1 amper smps tip adaptörlör var. Akü şarjı için voltajı yetersiz. Hangi parçalara müdahale edersem 15 volta çıkartabilirim ?

Konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var. Saygılarımla...

Adnancoskun

feedback kısmı ile oynamalısın, orada TL431 varsa ona bağlı zener diyot veya dirençler vardır , onları değiştirebilirsin..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

DemirKarahan

Denedikten sonra sonuç hakkında bilgi veririm. Destek için teşekkürler.

Adnancoskun

yalnız denemelerinizi yaparken direnç değeriyle oynayacaksanız, yada zener diyot değiştirecekseniz mutlaka yakın değerler seçip değişimleri gözlemleyiniz, aksi halde SMPS hakkın rahmetine kavuşur, çünkü devre gerilim ürettiği halde çıkışından girişine bir bilgi gitmez, ve devre gerilim üretemediğini düşünüp gerilim değerini devamlı yükseltmeye çalışır...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

DemirKarahan

Geç cevap verdiğim için özür.

Hımmm. Zaten kullanılan entegreyi internette araştırdım bulamadım :)

YGY888 diye 8 pinli bir entegreydi. Karambol deneyecem umarım fazla adaptör elimde kalmaz :)

DemirKarahan

Hocam altta adaptöre ait resimleri gönderiyorum. Daha iyi anlaşılabilir diye düşündüm. Saygılarımla...

asma

Merhaba
Çıkış voltajı = (R4/R9+1)x2,5 =
R4=3902=39kohm
R9=1002=10kohm
Hesapladığınızda ister R4 ün değerini arttırın, ister R9 u düşürün 15voltu bulursunuz.
Adnan abinin bahsettiği tl431 devresini inceleyince , resime bakıp görmemek olmaz.
Kolay gelsin.

Hatta kısa bir hesapla hiç bir elemanı sökmeden 1002 yazan dirence paralel 33k takarsanız yaklaşık 15,2V elde edersiniz.
Şu haliyle 12,25V hesaplanıyor, tam 12V çıkıyorsa 33k eklendiğinde de istediğin 15volta ulaşırsın gibi gözüküyor.  :)
Montaj için 1/4W normal boyda bir direncin ucunu R4-R9 arasına R9un lehimlendiği pede lehimlersen diğer ucu sola yatırdığında çıkış filtre kondansatörünün bir ayağına denk gelir. (R9 un üst ucu oraya bağlı) Gayet temiz işçilik olur.  ;)
Yada smd direnç bulabiliyorsan 39k olan R4 ü söküp yerine 51k takabilirsin. Orjinal olur.  8)

DemirKarahan

DemirKarahan

Yardımlarınız için teşekkürler 1002 nolu dirence trimpot bağlayarak istediğim voltaja getirdim.

ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın