Ana içeriğe git
Konu: 0-9 sayıcı devre cd40110(Konu silinebilir) (1573 Kez okunmuş)

0-9 sayıcı devre cd40110(Konu silinebilir)

abilerim 0-9 sayıcı devre yapmak istiyorum cd40110 entegresi ile yapılmış sayıcı devresi var mı şeması varsa ekleyebilirmisiniz?
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Ynt: 0-9 sayıcı devre cd4010

Yanıt #1
7490 entegresiyle yaptığım var.Ekliyorum işine yararsa kullan.

Ynt: 0-9 sayıcı devre cd4010

Yanıt #2

abilerim 0-9 sayıcı devre yapmak istiyorum cd4010 entegresi ile yapılmış sayıcı devresi var mı şeması varsa ekleyebilirmisiniz?

CD4010 entegresi nedir, ne iş yapar diye hiç araştırdınız mı?
0-9 sayıcı, desimal dediğimiz onlu sayı sistemine göre tek haneli sayıcıyı ifade eder. Tarifte adı geçmeyen ise dijital elektronik başlığı altında bu işin ikili sayısistemiyle gerçekleştirilip, kodlamanın çözülerek bir göstergeye aktarılmasıdır. Bunun için BCD sistemi kullanılır, ttl veya cmos ile devre tasarlanır, 7 parçalı display (veya başka yöntemlerle) sürmek için farklı entegre kullanılır, bu entegreye göre ortak anod yada ortak katod led display seçilir...

Lütfen yeni konu açmadan önce düşünün, ya da arama motoruna birkaç karekter girin. (o zaten onumu demek istediniz bunu mu demek istediniz diye yol gösteriyor)
Sonra takıldığınız yerde bizler yardım etmeye hazırız.


Ynt: 0-9 sayıcı devre cd40110

Yanıt #4
uğur kesici teşekkür ederim bide şu devreyi buldum sence çalışır mı?
isis şemasını yükledim 4026 ile yapılmış bi devre çalışırmı başka bi devre eklemem lazım mı yani clock sinyali için ?lütfen kusurama bakmayın yanlış birşey ler yazdıysam affola
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz