Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: alternatörden sabit voltaj almak (1875 Kez okunmuş)

Ynt: alternatörden sabit voltaj almak

Yanıt #15

Başka hiç parça yok konjektör ise motor gövdesinde bulunuyor(Benim motorda konjektörün soket yerleri yanmış bende söküp attım)

Aynı tip konjektör yada köprü diyot+konjektör ile akü kullanmaya hazır hale gelir. Muhtemelen senin konjektörünün içinde diyotta vardı.  ;)
Voltajın 12Vdc olduğunda devre seçeneklerin oldukça artar.
Motoru çalıştırmadan önce, arıza veya yakıt bittip durduğunda ışıkları yakabilmen sana fayda sağlıyacaktır.
Acil durumda flaşör, korna veya siren çalıştırabilirsin.
Bir çakmak soketiyle arabada çalışan pek çok cihazı çalıştırabilirsin. (Mp3 çalar, tel. şarj aleti, navigasyon  ;D tablet ...)

Kolay gelsin.

Yanıt #16
Hocam kafam daha\'da karıştı internette biraz araştırma yaptım.Benim araç daki alternatör diğil galiba dinamo gibi geliyor.bunun dinamo\'mu yoksa alternatör olduğunu nasıl anlırız eğer dinamoysa bi sorun olur\'mu

Yanıt #17
Hocam araç bunun aynısı(fotoğrafı internet\'den indirdim)elektriği üreten parça dinamo mu alternatör mü bilmiyorum ben alternatör olarak biliyordum.Kusura bakmayın,parçanın bulunduğu yer kırmızı dairenin olduğu yerde gri kasnağın altında.

Yanıt #18
Sorun olmaz.
Yalnızca hangisi olduğunu bil ki ona göre tarif/yönlendirme yapalım.  ;)

Araçlarda alternatör dinamo olarak bilinir , öyle telafuz edilir. Çükü ilk önce  dinamo  kullanılmış sonra verimi yüksek, bakım gerektirmeyen alternatörü, silisyum diyotunda yaygınlaşmasıyla (ucuz ve dayanıklı) kullanmaya başlamışlar. Ama bizler alıştığımızı değiştirmeyi sevmeyiz. (iki çay bir oralet söylersiniz gelir değil mi. Oysaki 1995 te piyasadan çekilmiş bir markanın portakallı içeceğini nereden bulacaksın

Siz eksik, bozuk kısımları tamamlayıp konjektörlü hale getirirseniz sorun kalmadan akülü çalışmaya geçebilirsiniz.
Resimden çıkaramadım.  :)
Led ve dirençle denemenizi yapın.  ;) Gerkirse köprü diyot ve konjektörü (voltaj regülatörünü) siz yaparsınız. (ve yine akü eklersinir) İster dinamo ister alternatör olsun sonuçta sabit 12V elde ederiz.
Yok ben akü istemem dersen 7-25V girişle 5V elde edeceğimiz regülatör kullanırız. Her power led için ayrı (minik) devreyle istediğini yaparsın.  Sabit parlaklıkta, uzun süre sorunsuz olarak kullanırsın.

Yanıt #19
teşekkürler hocam