12v 12Ah pic16f876 L200 Akü şarj Devresi

Başlatan djtur, 26 Kasım 2012, 20:48:55

djtur

Arkadaşlar nihayet bitti ama devre 12v 12Ah şarj devresi ama benim akü 12v 1.3 Ah asit akü.Acaba bişey farkeder mi? Bir de hangi özelliklere sahip adaptörle devreye giriş yapmalıyım?Yardımcı olursanız sevinirim.
Videoda gördüğünüz 12v adaptörle devreye giriş yaptım ve akü bağlantı yerini ölçtüğümde 2.45v gibi bir çıkış aldım.Nerede hata yapıyorum arkadaşlar?

http://www.youtube.com/watch?v=rhioH-qeGys
http://www.youtube.com/watch?v=rhioH-qeGys&feature=youtu.be

djtur

djtur

Arkadaşlar ne yaptımsa olmuyor.Aküye bağlanacak yerden ölçüyorum ve hep 2,54V.Acaba PIC start vermiyor mu?Herşey 2N2222A ve TIP122 ye kadar normal ama ordan sonra 2,54v oluyor.Lütfen ettiğim masrafamı yanayım,yoksa emeklerimemi?

dhan000

devrenin şemasını buraya eklemniz iyi olur... aküyü devreye bağlayıptamı ölçüyorsunuz yoksa boşta iken mi?
16f876 akü olmadığını alğılayıp çıkış vermiyor olabilir mi?

djtur

Hocam akü tam boş değil.10,3v gösteriyor akü.Devreye bağlıyorum ama şarj oluyormu olmuyormu bilmiyorum.

dhan000

şarj olup olmadığını en iyi bağladığınız aküye seri bir ampermetre bağlayarak görürsünüz... akım varsa şarj vardır denebilir...
16f876 yazılımını doğru bir şekilde attığınızdan emin olun...
devreden görüldüğü kadarıyla PIC\'in 13 nolu ucu start ucu PIC\'i çıkarıp bu ucu Dogrudan beslemeye bağlayın şarj başlarsa sorununuz PIC ile alakalıdır...
16f876 şarj esnasında durum göstergesi niteliğindeki ledleri doluluk seviyesine göre yakmalıdır hiç hareket yoksa PIC\'e yazılımı doğru olarak attığınızdan emin olmalısınız..
kolay gelsin...

djtur

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.Pıc dediğiniz ledleri en üstte verdiğim videoda görüldüğü gibi yakıyor ama bir de dediğniz gibi PIC çıkarıp direk beslemeye derken,adaptörün artısını direk bu 13 nolu ayağamı takıcam?

dhan000

evet şemadan gördüğüm kadarıyla 13 numaralı uç L200 beslemeyi sağlayan darlington taransistörleri sürüyor yani start veriyor sizi bu uca 12 volt verince L200 iletime geçip akü şarjı başlamalı tabi ledler falan çalışmayacaktır...
birde akımı kontrol edim sizin akünüz 1.3amperlikmiş buda 130-150mamperle şarj etmek lazım...

djtur

Hocam aküyü takıpta ölçtüğümde çıkış  10,30v gösterdi.Normal bir değer midir?Çünkü adaptör olarak 12v luk ayarlı adaptör kullanıyorum.

dhan000

pici devreden çıkarıp  start ucunu 12 volta bağlamışsanız akü takılı olmadanda çıkışta 12volt görmelisiniz ikinci olarak 10.30volt zaten akünüzün voltajı en sağlıklı voltaj degilde akım ölçerek şarjın başlayıp başlamadığını anlayabilirsiniz...

12volt ayarlı adaptör bu iş için pek uygun görünmüyor girişteki voltajın en azından 15-17volt olması lazım ki akü şarj olabilsin...

djtur

Galiba PIC bozuldu.Artık hiç akım göstermiyor.Sadece PIC e 13 TL vermiştim.Artık bu devre için zerre masraf etmem.Belki sinirim geçince tekrar alır denerim.Hocam çok teşekkür ederim.Şimdi daha güzel yeni bir tanesine başlıyorum.üyeliği çok zor olan malum sitede resminden yola çıkarak photoshop ta devreyi çizdim ve ölçüsünü de parçaların resimine göre orantılayarak tutturdum.İnşallah çalışırsa burada yayınlarım.Bu piyasada daha çok tercih edilen bir şarj devresi.Tekrar teşekkür ederim.Allah razı olsun.

djtur

İşte 12v Akü şarj devresinde son nokta.Buyrun arkadaşlar.Çalıştığından ve mükemmelliğinden son derece emin olduğum 12v AKÜ ŞARJ DEVRESİ.Devreyi üye olması zor olan malum sitede, eleman yüzeyi verilmiş resminden yola çıkarak, photoshop sayesinde basarak yaptım.Devrenin resmini 8x5,37 ölçüsünde veya resmi windows resim görüntüleyici ile açıp, yandaki yazdırma penceresinden Cüzdan(9) yazan ölçü ile yazdırırsanız tam oluyor.Ama alttaki \"resmi çerçeveye sığdır\"daki işareti kaldırmanız gerekir.
ÖNEMLİ : DEVRE ELEMANLARINDAKİ BD244 YERİNE MUHAKKAK MJE3055T KULLANIN VE SOĞUTUCU TAKMAYI UNUTMAYIN.

DEVRE AKÜ VOLTAJI İLE KARŞILAŞTIRMALI OLARAK ÇALIŞIR.

DEVREDEKİ TRİMPOT İLE AKÜ ŞARJ VOLTAJINI AKÜYE GÖRE AYARLAYIN.

ÖRNEĞIN AKÜ TAM DOLU İKEN 12,8V İSE DEVRENİN ÇIKIS VOLTAJINIDA 12,8V\'A AYARLAYIN

AKÜ ŞARJ OLURKEN SARI LED YANAR, AKÜ DOLDUĞUNDA İSE SARI LED YAVAŞ YAVAŞ SÖNER,

ÖNERILEN TRAFO DEĞERLERİ.

12V,1,3AH AKÜ İÇİN 2W 2 X 9V TRAFO

12V.2,2 AH 3W 2X9 V.

12V. 4AH 4W 2X9V.

VE ŞARJ VOLTAJINI OTOMATİK OLARAK KESER.

12V.7AH 10W 2X9V. VB....

DEVRE AKÜDE SÜREKLI BAĞLI KALABİLİR.

DEVRENİN VERDİĞİ ŞARJ AKIMI 600 MAh DiR, BUDA DEMEKTiR Ki 12V 7AH AKÜYÜ YAKLAŞIK OLARAK

12 SAAT GİBİ BİR SÜREDE ŞARJ EDER. 12V 12AH AKÜYÜ İSE 20 SAATTE ŞARJ EDER. EĞER Kİ BU

20 SAATLİK ŞARJ SÜRESİNİ MİNUMUMA DÜŞÜRMEK İSTERSENİZ 1R5 2W DİRENÇ YERİNE 0,47R 2W

4X 1N4001 DİYOT YERİNEDE 4X 1N 5408 DİYOT TAKINIZ.BÖYLECE ŞARJ AKIMI 780 MİLİAMPERE ÇEKMİŞ OLUR

VE 12V 12 AH AKÜYÜ 15-16 SAATTE ŞARJ ETMİŞ OLUR.

Herkese kolay gelsin.

dhan000

devrenin ne şeması var nede pcb si...
bu kadar övgüden sonra keşke paylaşsaydınız...

djtur

Arkadaşım resmin hemen üzerinde var ya işte.Nasıl basacağınızı anlattım.

Devrenin resmini 8x5,37 ölçüsünde veya resmi windows resim görüntüleyici ile açıp, yandaki yazdırma penceresinden Cüzdan(9) yazan ölçü ile yazdırırsanız tam oluyor.Ama alttaki \"resmi çerçeveye sığdır\"daki işareti kaldırmanız gerekir

dhan000

mesaja o kadar baktım ama onu orda farkedememişim diger resimler gibi ek olarak durunca görmesi zor oldu...
siz söylemeseydiniz fark etmem mümkün olmazdı...

djtur

Aynı mesaja ares çizimini de ekledim.O da resimlerin altında.Kolay gelsin.

djtur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın