220v ac dc 12 volt trafosuz çevirme

Başlatan Elektrik2012, 18 Kasım 2012, 17:40:24

Elektrik2012

abilerim 220 volt ac dc 12 volt trafosuz çevirmek istiyorum çok kolay bi devre varmı fazla uğraştırmayacak çevirdikten sonra led çalıştıracağım şerit led diyelim ki 30 cm böyle bi devre yapılabilir  mi şimdiden teşekürler:)
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Elektrik2012

Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Hacker_Yasin

merhabalar, benim sorum yukarıda arkadaşın sorduğuna benziyor ancak ben aradığım şeyi detaylı yazsam benim istediğime göre gereken devreyi ve malzemeleri söyleyebilecek bi arkadaş var mı? Bunu yapana çok dua ederim vallahi.
Sırasıyla önceliklerim, En sağlam ve en uzun ömürlü, olabildiğince az malzeme ve küçük alanda olacak şekilde, 220 Volt'u 12 Volt'a amperi olabildiğince yüksek tutacak şekilde mesela 36 amperde falan tutacak şekilde bana devre kurabilir misiniz arkadaşlar ya lütfen
Not: Ben Kendimce genel elektronik bilgisine sahibim malzemelerin bağlamada olsun değerleri konusunda olsun detaylı yazabilirseniz çok sevinirim( bu devreyi 36, 24, 12 veya 6 amperlik led controllere bağlayacağım)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Hacker_Yasin - 13 Mayıs 2016, 23:23:13merhabalar, benim sorum yukarıda arkadaşın sorduğuna benziyor ancak ben aradığım şeyi detaylı yazsam benim istediğime göre gereken devreyi ve malzemeleri söyleyebilecek bi arkadaş var mı? Bunu yapana çok dua ederim vallahi.
Sırasıyla önceliklerim, En sağlam ve en uzun ömürlü, olabildiğince az malzeme ve küçük alanda olacak şekilde, 220 Volt'u 12 Volt'a amperi olabildiğince yüksek tutacak şekilde mesela 36 amperde falan tutacak şekilde bana devre kurabilir misiniz arkadaşlar ya lütfen
Not: Ben Kendimce genel elektronik bilgisine sahibim malzemelerin bağlamada olsun değerleri konusunda olsun detaylı yazabilirseniz çok sevinirim( bu devreyi 36, 24, 12 veya 6 amperlik led controllere bağlayacağım)
Trafo kullan. daha basit daha ufak. o amperde smps güç kaynakları var. onlar daha hafif ama daha pahalı. basit yoldan o kadar amper bir kaç malzemeyle olmaz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Hacker_Yasin - 13 Mayıs 2016, 23:23:13merhabalar, benim sorum yukarıda arkadaşın sorduğuna benziyor ancak ben aradığım şeyi detaylı yazsam benim istediğime göre gereken devreyi ve malzemeleri söyleyebilecek bi arkadaş var mı? Bunu yapana çok dua ederim vallahi.
Hazır smps almak en ucuzu
Yapmak istersen de forumda 220 volt smps semalari var
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hacker_Yasin

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Mayıs 2016, 00:23:45Trafo kullan. daha basit daha ufak. o amperde smps güç kaynakları var. onlar daha hafif ama daha pahalı. basit yoldan o kadar amper bir kaç malzemeyle olmaz.

Bana olabildiğince ucuz olması lazım ama yaa onlar çok pahalı o yüzden başka bir devreyle falan düşüremez miyiz?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Hacker_Yasin - 14 Mayıs 2016, 22:01:32Bana olabildiğince ucuz olması lazım ama yaa onlar çok pahalı o yüzden başka bir devreyle falan düşüremez miyiz?

ucuz yolu var. sıfırı sallıyorum 200 lira ise, gidip bir hurdacı, eskiciden sağlam çalışan ikinci el 50 liraya bulacaksın kullacaksın.
sahibinden.com, gitti gidiyor.com vs araştır bulursun.  12V 40A 60 liraya almıştım ikinci elden. sıfırı 250 Liraydı. Ben aldıktan bir gün sonra sıfırı 100 Liraya da çıktı piyasaya. İki yıl geçti, bilmem piyasa nicedir.

ucuzlukta diretme hocam,
"power'lar olsaydı tac ile hırka,
biz dahi alırdık otuza kırka..."

(Yunus Emre'nin 'Dervişlik olaydı taç ile hırka - Biz dahi alırdık otuza kırka' beyitinden espri olsun diye uyarlanmıştır.)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hacker_Yasin

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Mayıs 2016, 01:49:55ucuz yolu var. sıfırı sallıyorum 200 lira ise, gidip bir hurdacı, eskiciden sağlam çalışan ikinci el 50 liraya bulacaksın kullacaksın.
sahibinden.com, gitti gidiyor.com vs araştır bulursun.  12V 40A 60 liraya almıştım ikinci elden. sıfırı 250 Liraydı. Ben aldıktan bir gün sonra sıfırı 100 Liraya da çıktı piyasaya. İki yıl geçti, bilmem piyasa nicedir.

ucuzlukta diretme hocam,
"power'lar olsaydı tac ile hırka,
biz dahi alırdık otuza kırka..."

(Yunus Emre'nin 'Dervişlik olaydı taç ile hırka - Biz dahi alırdık otuza kırka' beyitinden espri olsun diye uyarlanmıştır.)
Eyvallah Hocam ben tabi düz mantık düşünüyorum bazı videolarda 3 cm- 3cm lik alandaki devrelerle voltajı düşürebiliyorlar ama sanırım orda sorun olan akım değerini büyük istemem, neyse çok teşekkürler ilginiz için hocam sağolun

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın