pcbway

wattmetre devresi yaptım kullancam parcaları bilmiyorm yarıdm edermısz

Başlatan Ermn, 17 Kasım 2012, 22:33:16

Ermnkurmuş oldum devrede adc den gelen 5v gerilmyle aktf olcak voltaja baglı anahtar lazım bunu neyle yapbılr bide bu devrede adcm ne kullanabır yardım bekliyorum..

asma

Merhaba
Ne yazdığın, ne de çizdiğin anlaşılır değil.

Yaptım, kurdum şeklinde ifadeler kullanıyorsun, 8 tane röle ve kontaklarını çizmeye çalışmışsın (herhalde) ama sen ne olduğunu bile bilmiyorsun.
Ne olduğunu, neye benzediğini, nasıl sembolü olduğunu bilmediğin bir elemanla, nasıl devre kurduğunu veya yaptığını yazıyorsun?

Şemayı nereden bulduysan, kaynağını belirt ki orjinalini görelim.
Yardım etme şansımız olsun.

Ayrıca Türkçe klavye kullanıyorsun. (ı ve ç kullanmışsın)  ???
Herhalde acelen vardı yazarken, yoksa okuyacak olanlara olan sayını ifade etmiyorsundur.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

voltaja bağlı anahtar? , eğer demek istediğin benim ADC den gelen 5 volt\'u kullanarak birşeyleri aktif yada pasif etmek istiyorum diyorsan,
role kullan,
solidstate role kullan,
switching IC ler vardır onlardan kullan,
triyak kullan,
optocoupler kullan
hiçbirşey olmadı sür bir transistörün beyzini onu kullan... ne yapmak istediğn belli olsa işin gerisi kolay be kardeşim :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ermn

Merhaba,
Resmin üzerine tıklarsanız tam ekran olarak yeni bir sekmede açılacaktır daha yakından görebilirsiniz çok aradım ama böyle bir devre internette bulamadım o yüzden kendim bir şeyler yapmaya çalıştım ne kadar başarılı oldum bilemem bu devrenin yapmasını istedim şey 5 voltluk bir kaynak ve 10ohmluk bir direnci olan devrenin gücünü analog olarak göstermek(kaynak 5volt fakat 4-3-2-1 diye düşürülecek). Yaparken adc ve dac kullanarak kendim yapmam gerekiyor o yüzden de dac de Vref girişine analog switch koymam gerekiyor bunu neyle sağlayabilirim. Vref 1.25 volt adc den 5 volt geldiğinde anahtar açılacak ve çıkış 1.25 volt olacak adc den 0 volt geldiğinde anahtar kapalı olacak ve çıkışı 0 volt olacak bunu yapabilecek bir devre elamanı lazım bana role dediniz milyon çeşit role var hangisi uygundur onuda söylerseniz sevinirim.. ilginiz için teşekkürlerkrler..

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Kasım 2012, 14:15:31voltaja bağlı anahtar? , eğer demek istediğin benim ADC den gelen 5 volt\'u kullanarak birşeyleri aktif yada pasif etmek istiyorum diyorsan,
role kullan,
solidstate role kullan,
switching IC ler vardır onlardan kullan,
triyak kullan,
optocoupler kullan
hiçbirşey olmadı sür bir transistörün beyzini onu kullan... ne yapmak istediğn belli olsa işin gerisi kolay be kardeşim :)
sağ ol kardeş transistör benimde aklıma geldi ama similasyonda bi turlu basaramadım onla yapmayı :D

Adnancoskun

5 volt ve 10 ohm luk direnç , eğer 10 ohmluk direncin üzerine 5 voltluk kaynak bağlarsan devreden 0.5Amper akım geçer I=V/R  5/10=0.5A ve bu devrenin gücü de P=V.I dan 5x0.5=2.5 watt eder.
sen bunu göstermek derken wattmetre mi yapmaya çalışıyorsun? biraz daha detay verebilirmisin,?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ermn

evet bu devrede 5voltluk bir gerilim verdiğimde cıkıs olarak 2.5v luk bir gelirilim elde ediyorum bunu da analog bir voltmetre ye bağladığımda gösterge 2.5v gösteriyor giriş geriliminde kendi insiyatfimde degistrdiğimde 4 yaptığımda çıkısı 1.6v görebiliyorum yani 4/10=0.4 amper 0.4*4=1.6 watt yapmak istedim bir wattmetre

asma

Peki o zaman
Çiziminiz teknik resim olmadığı için ancak yazdıklarınızla bir anlam oluşturmaya çalışıyoruz.
Dikdörtgen çizip içine + ve - kondurunca , altına 0V ve 5V yazınca, kesik noktalarla başka bir sembole irtibatlandırılınca ki o eleman kontak gibi değil jumper olarak çizilmişse, sizi anlamak gerçekten güçleşiyor.

Mesela oraya 5voltluk normalde açık kontağı olan 8 adet röle çizip, röle yerine ne kullanabilirim deseydiniz.
Size ömründe röle görmemiş biri olarak değilde normalde bir değişkeni çarpma bölme gibi işlemler yaptırabileceğiniz op-amp ı çift değişkenle tek kaynaktan sürüp güç formülündeki üssel ifadeyi sağlayan zeki birine cevap yazmak daha çok hoşumuza giderdi.

Şema için bir öneride bulunayım. R6 ve R7 oranı 1.25volt vermiyecektir ve R6 2watlık , R7 1/2watlık olmak zorunda olmamalıydı. İki direncin oranı R6=3xR7 olup direnç değerleri kat kat yukarda seçilmeliydi.
Bu küçük bir hata ve siz de fark edecektiniz.  ;)
Aradığınız eleman için bir basit öneri ise 4066 (yada 4016) entegresi olabilir. İki adet 4066 kullanırsanız 8 adet lojik tetiklenen analog anahtarınız olur.
Minumum ve maximum iç dirençleri sizin devrenizin hassasiyetini ne kadar etkiler, hızı uygunmudur inceleyip karar verebilirsiniz. Çok ucuz ve kolay bulunan bir entegredir.
http://www.fairchildsemi.com/ds/CD/CD4066BC.pdf
Bir hatırlatma (şemada belirtilmediği için) op-amp beslemesinde negatif beslemede olmalı (simetrik besleme gerekir)

Kaynak sormuştum çünkü şemada U1,U3,U7 ve U8 var, U2,U4,U5 ve U6 yok. Dirençler sıralı isimlendirilmemiş. Bu şemanın kırpılmış, değiştirilmiş ve bunlar yapılırken özen gösterilmemiş olduğunu gösterir.  :) İlk mesajınızı özen göstermeden yazmanız gibi.

Kolay gelsin.

Ermn

Çizimim teknik olmayabilir ilk defa bir devre çizmeye çalıştım bunda anlaşır olamamış olabilirim devre elemanlarında çok iyi bilmiyorum o yüzdende kafamda yapmasını istedim devre elamanın ne olduğunu bilmiyorum bilsem zaten burada bir şeyler öğrenmeye çalışmaz devreyi yapıp hocaya teslim etmiştim devrede j1 j2 j3 diye sıralı anahtarlar multisim programında var olan voltaj controlled switch  programda surekli işime yarayaçak birşeyler aradığım için gerçekte var olup olmadığını bilmeden işimi görecek şekilde kullandım zaten ADC nin üzerinde modeli falanda yazmıyor bununda arıyorum programda var olan adcleri denedim ama istedim soncu elde edemedim. Devre elemanlarının üzerindeki rakamların farklı olmasının sebebi programda sürekli birşeyleri silip yerine baska birşeyler eklememden kaynaklanıyor zaten dirençlere dikkatli bakarsanız R1den R7 ye kadar dizilişlerinden ilk basta 4basamaklı yapmayı denediğimide göreceksiniz daha önce söyledim gene söyleyim hiç bir yerde bulamadım boyle bir devre eğer siz bulabiliyorsanız bir zahmet sizden ricam nerede varsa söyleyin onu alayım yapıyım da onu teslim edeyim..
R6=3R7 konusuna gelince bende o konuda kuskudayım hatta ilk o şekilde denedim fakat multisimde istedim sonucu alamayınca çıkıştan R7 üzerinde değişiklikler yaparak istedim sonucu gösterecek direnci seçtim birde R6 ve R7nin düşük olma sebebine gelince mümkün olduğunca wattı yüksek elde etmem gerekiyor çıkışa analog bir voltmetre koymayı düşünüyorum ve ben 10ohm yerine 1k ohm koyarsam çıkıştan da 0,025 volt gözükecek ve ben bunu 1 voltla yaptığımda iste 0,001 voltluk küçük bir gerilim elde edeceğim bunu da net bi şekilde görülmesi oldukça düşük üstelik bu role yerine koyacağım entegreninde sızıntı akımlarını duşünürsek benim elde etmek istedim sonucu bulmak bi hayli güçleşir ve bunu göstermekte zorlaşacak diye düşünüyorum