Pic programla öğrenmek istiyorum 10.sınıf öğrencisiyim

Başlatan Elektrik2012, 16 Kasım 2012, 23:11:55

Elektrik2012

abilerim ben 10.sınıf öğrencisiyim elektrik-elektronik okuyorum elektroniğe mereklıyım pıc programlamak istiyorum ama nasıl olcak en ufak bir bilgim yok ankara acabapic programla kursları varmıdır ücretsiz varsa hafta sonları gidebilirim
veya evde kendim öğrenebilirmiyim?
İyi geceler kolay gelsin Saygılar
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

engin.763

Şampiyon,10. sınıf öğrencisisin,senin yaşında bende bu işe ilk olarak başlasaydım eğer birebir şunları yapardım,elektronik bilginin ve pic bilginin sıfır olduğunu varsayaraktan sıralayacağım....
1-Elektronik hobi (Güçlü tuğay) bu kitabı al.Elektronik malzemeler hakkında ufak tefek bilgilerin olsun,basit şeylerin robot vs yapımı var bir gözat incele ,ben işe ilk onunla başlamıştım ama sadece göz gezdirdim neyin ne  olduğunu anlamak birnevi elektronik malzemelri az çok tanıdım diyebilirim ....kitabın fiyatı en çok 15 tl
2-)Microdenetleyicilerde çok ileri gitmek istiyorum diyorsan bu işin temeline inmen gerek,ben bu işin temelini en iyi anlatan dil olarak ASSEMBLY dilini gördüm ,saklayıcı mantığını ve denetleyici çalışma mantığını en iyi o şekilde anlarsın,bu konuda sana tavsiyem ALTAŞ yayınlarının MİCRODENETLEYİCİLER ve PİC Programlama pic16f628a(ORHAN ALTINBAŞAK) Kitabını almanı öneririm..yaklaşık 13 TL fiyatı var
3-)Eline bitane board bitane pic16f628a 10 tane led üç beş direnç al,kitaptaki tüm uygulamaları tek tek yaparak git ,yazar her konu sonunda ödev veriyor onları mutlaka uygulayarak yap..
4-)Bu arada temel elktronik bilgilerini öğrenebilmen için ister TEMEL ELEKTRONİK adı altında bir kitap al istersen netten biyerleri kurcalayarak bişeyler bulabilirsin ama ben sana herzaman kitabı öneririm....
5-)Bu arada yukarıda verdiğim kitap sana ASSEMBLY DİLİNDE programlamayı öğretecek ancak çok gelişmiş uygulamalar için ASSEMBLY zorlaşmaya başlıyor çok mükemmel bir dildir ancak öğrenmesi ve program geliştirmek gerçekten çok zor,bizim amacımız temel microdenetleyici çalışma yapısını oradan öğrenip arkamıza bakmadan C diline geçiş yapmak.Onun için 2. aşamada C dili ile program geliştirmeye başlayacaksın.
6-)C dilini geliştirmen gerek onun içinde sana bir kitap tavsiye edeceğim.Yine altaş yayınlarından İLERİ C PROGRAMLAMA G.MURAT TAŞBAŞI ağabeyimizin yazdığı kitabı alacaksın,ileri yazdığına bakma herşeyi sıfırdan başlatıyor,ileri seviyeye kadar götürüyor sen kitabın ortalarına kadar gelince zaten C dili ile pic programlayacak azami bilgiye erişmiş olacaksın,ama benim tavsiyem o kitabıda mutlaka bitir.C dilinin temel yapısnın bu kitap san çok güzel öğretecektir eminim.Bu kitabıda bitirdikten sonra ki ortalarına kadar(Fonksiyonlara) gelmende yeterlidir bu aşamadan sonra artık C dili ile pic programlamaya başlayabiliriz.
7-)C dilinin temel yapsını öğrendikten sonra pic programlamanın zevkine varacaksın ki ben hala doymadım,bir 10 yıl daha böyle gideceğini zannediyorum,şimdiki kitap CCS C ile pic programlama SERDAR ÇİÇEK ağabeyimizin yazdığı bana göre türkiyede eşi benzeri olmayan bir kitap.Bu kitapla CCS derleyicisi altında C dili ile pic programlamaya başlayacaksın.Kitaptaki her örnek çok sade ve anlaşılır biçimde açıklanmış,pic in her donanım birimiyle alakalı her konu sonunda bir örne yapıp açıklamaları eklenmiş.Bu arada sen ASSEMBLY diliyle önceden uğraştığın için bu donanım birimlerinin nasıl çalıştığını biliyorsun,bu da senin için mükemmel bir artıdır..kitabın en sonlarına doğru motor kontrol devreleri,Kablosuz RF iletişim Kızılötesi iletişim vs gibi çok profesynel uygulamalar yapılmış onlarıda bitirdikten sonra artık istediğin çoğu şeye ulaşmış ve aklına gelecek çoğu orta çaplı elektronik uygulamaları yapabiliyor olacaksın...

--Bende bu işe ilk başladığımda milletin ağzından nasıl başlayacağıma dair iki laf alana kadar akla karayı seçiyordum,Eğer bende 10. sınıfta olsaydım ve picleri çok önceden tanımış olsaydım yukarda yazanları harfiyyen yapardım.Ama yok eğer ben hazır projelere bakarak hazır yazılım kodlarını indirerek bişeyler yapmak istiyorum diyorsan bunlarla hiç kendini yormana gerek yok,binlerce devre projeleri var internette arar bulur yaparsın,ama senelerce yerinde saymaktan başka bişey yapamazsın....
Bir insan iyi bir mühendis olabilir,yada iyi bir doktor,çok iyi bir yöneticide olabilir ,ama ne olursa olsun insan iyi yumruk atmayı ve iyi nişan almayı mutlaka bilmeli....

Elektrik2012

abi öncelikle çok teşekkür ediyorum çok güzel anlatmışsın abi peki bu kitapları alabileceğim ankara bi yer var mı yoksa imnternet üzerinden mi satın alcam ankarada konya sokakta var mıdır acaba internetten dediğin kitapları abi araştırdım çok güzel kitaplara benziyor inşallah alıp  dediklerini uygulayacağım abi inşallah öğreneceğim

furrylax

yanılmıyorsam Dost kitabevinde bahsedilen kitaplar vardı..
ayrıca http://www.altaskitap.com/  dan da yararlanabilirsin.. buradan PIC  deneme ve geliştirme kartları mevcut.. ben kullandım memnun kaldım. eger C ögrenmeye karar verirsen, öğrendikten sonra CCS C ile PIC Programlama (serdar çiçek) tavsiye ederim. bolca örnekle işini kolaylaştıracaktır. kolay gelsin :)

Elektrik2012

dost kitapevi acaba tam olarak nerde?

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Elektrik2012

En az Lise veya dengi Mesleki ve Teknik Lise mezunu olmak.
Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip, 17 yaşını tamamlamış olmak.
Bilgisayar İşletmenliği Sertifika Eğitim Programını bitirmiş olmak veya Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı gibi dersleri aldığını belgelemek.
:) alrlar mı beni 16 yaşındayım abi birde beni alırlarsa süper olur çünkü beşevlerde okuyorum

3ay (12 hafta) / haftada 3 gün / toplam 162 saat eğitim vereceklermiş benim okulum var hafta içi perşembe günü okulumyok vede hafta sonu okul yok

evet birde ben kapandı diye djuydum abi acaba doğru  mu?

pwm.c

Kursun son durumundan pek haberim yok. ben gideli yıllar oldu :) ozamanlar lise öğrencilerinin geldiğini görmüştüm. bu süre içinde çok şey değişmiş olabilir.

PIC öğrenme konusunda daha önce çok kişiye tavsiyeler yazdık. internette bunları ararsan kolay bulursun.
aynı şeyleri tekrar yazmaya gerek yok. asm dili ile başlayıp daha sonra yüksek seviyeli dillere başvurabilirsin. bu senin tercihine kalmış bişey. 
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Elektrik2012

teşekkür ederim şu kitapları almayı düşünüyorum inşallah
Elektronik hobi (Güçlü tuğay)
MİCRODENETLEYİCİLER ve PİC Programlama pic16f628a(ORHAN ALTINBAŞAK)
İLERİ C PROGRAMLAMA G.MURAT TAŞBAŞI
CCS C ile pic programlama SERDAR ÇİÇEK
 ilk önce elektronik hobi başlayacağım

Elektrik2012

Dede

birde ben ekleme yapayım

programlamak sadece elektronik değil yazılım tarafınıda güçlü hatta daha güçlü olmasını gerektiren bir iştir.
öncelikle yapmak istediğin işlemin fonksiyonlarını belirlemen gerekir.

örnek
1. düğmeye basınca 5 defa bip yapsın
2. düğmeye basınca 1 defa bip yapsın
gibi

bip yaptırmak ve düğmelerin hangisinin basıldığını algılamakla başlarsın.
sonra bunu algoritma haline getirir girişlerle çıkışı birbirine bağlayan programın akışını oluşturursun.
algoritma hazırsa programında hazırdır.
gerisi emek işidir.

her programlama lisanı farklı olmasına karşılık algoritma aynıdır.
programlama öğrenmeden algoritma kurarak yapabileceğin programlama aracı önereceğim sana.
yeni nesil programlar gelecekte hep böyle olacaktır. (bilmem kasçıncı kuşak yazılım ve derleyiciler)

FlowCode
şu sıralar versiyon 5 var sanırım piyasada.
http://www.matrixmultimedia.com/ adresinden örneklere bakabilirsin

arama motorlarından flowcode_v5.zip ararsan indirip kurabilirsin.
lisan öğreneceksen ayrıca öğrene bilirsin

flowcode için lisan değil algoritma kurmayı becermen yeterli.

:)

Elektrik2012

abidoğru söylüyorsun ben dün elektronik hobi kitabı aldım güçlü tugay okumaya başladım paralel port ile led yakma röle kontrol gibi kitabın sonlarına doğru pic programlamayada yermiş pic programlamaya giriş led kontrol butona basınca sönen led sıralı yanan led lcd panel kontrol pic ile adım motor kontrolü pic basic gibi konuları almış ve daha bi çok picprogramayla ilgili konuları almış  öğrnmeye çalışacağım abi bilgileriniz için teşekürler

esahin21

Bu devirde senin gibi öğrenciyi bulmak zor, okulundaki öğretmenlerine sor sana mutlaka 1 2 saatlerini ayırıp birşeyler anlatmaya gayret göstereceklerdir.

Elektrik2012

esahin21 abi ilgilendiğin için teşekkür ederim öğretmenlerime soracağım birde okulumuzda satj gören abilerin var öğretmenlik için onlarada sormuşltıum bi abi sana haftaya kitap ve program getireceğim dedi  bakalım abi bir soru daha soracağım senin önerdiğin bi kitap varmı pic programlama için diğer abilerimin verdiği kitap isimlerini bi kağıda yazdım bakacağım da hiç pic programlama ile ilgili birşey bilmiorum en ufak en ayrıntılı anlatan kitap hangisidir birde ben diyelimki pic programlıycağım bu usbden pic programlama kitleri biraz pahalı ben kendim yapabilirim acaba bidevre şeması var mı ? yada ucuza satan biyer vey ilk baş için bu kite gerk var mı diyeyiym  abi ?

ilgelindğiniz için teşekürler Saygılar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın