İzalasyon Dc -Dc Converter

Başlatan senkimsin, 10 Kasım 2012, 20:34:41

senkimsin

Selamlar ,arkadaşlar. Bu forumda yeniyim vede çalışmlarınızdan yarlanmak istiyorum ;
Şimdi Bana A1205S Dc -Dc Converterin ta kendisi lazım aslında. Fakat bu modül , hem çok pahalı hem wattı düşük hemde , yok denilecek kadar nadir bir parça.
Amacı , 10-13v max. in Out 2x5volt 100ma İzoleli bir çıkış sağlıyor. Çok yardımınıza ihtiyacım var . Tabiki aynı zamanda 12 voltu izalasyon yapabilirsek hemde 2x5 voltu süper olur .... Nasıl birşey önerebilirsiniz? Traco\'nun modülleri var çok pahalı.

asma

Merhaba
DC-DC konvertörlerin pek çoğunda transformatör kullanılır ve giriş çıkış bu sayede izolasyonu olabilir.
Sizin örneğinizle ebatları benzemez, en küçüğü kibrit kutusu kadar olur heralde.  :)
Bir örnek vereyim:
http://www.belza.cz/swmodeps/dc2dc.htm
Bu örnekte bağımsız iki çıkış var, sekonder spir sayısıyla farklı veya aynı voltajdan, izoleli veya simetrik voltaj elde edilebilir. Tavsiyem 2x9Vdc ve 7805 , 7905 kullanmanız. Çünkü geribesleme yok.

Yalnız, giriş ve çıkış voltajı birbirinden bağımsız (izoleli) olur ama siz giriş voltajını (12V) neye göre izoleli istiyorsunuz?  :o

Kolay gelsin.

senkimsin

Bu şemadan iki tane yaparsak iş görür. Ama Fb çok önemli. Yinede paylaşım için çok sağol , Oktay arkadaş . Zira Smps\'lerde vede normalde en iyi tam dalga doğrultmaç 2diyot simetri çıkışlı transformatörlerdir. Bundada öyle yapılmış. Çıkışına regüle yaparsak olur ama Frekans çok yüksek.

Adnancoskun

Senkimsin kardeşim :) , bu ddevreden birtane yeter senin için, istediğin kadar (sayıda ) çıkış alabilirsin, primeri ile sekonderi izole dir bu devrenin, gücü konusuna gelince primerde kullanacağın transistör, tel kalınlığı ve nüvebüyüklüğü belirler.. Primer gürültülerinin sekonder kısmını etkileyeceği endişen varsa iyi bir filtre ile o da hallolur.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

senkimsin

İyi filtre derken Adnan bey ? Giriş çıkışa , Noise Clamb\'danmı bahsediyorsunuz ? Her transformatör zira izoledir. Ama manyetiksaç vede nüvedeki gürültü hemen hemen hiç yok edilmez. Şimdi Kullanılacak yerde Bobinden geeri gelen ters Emk sinyalerin bozulmasını sağlıyor.Bu durum işimize gelmiyor. Zira bobin kısımını 30 volt ile çalıştırıyorum. Entegreleride 2x10dc ile yani simetrik. Bu gerilimler birbirindne izoleli vede apayrı birşey olmak zorunda. Bir kaynaktan yada smps ne kadar temiz olursa olsun , onun çıkışındna aynı voltajı alsak yine gürültü oluyor. O sebeple farklı bir uygulama yaptım ;
1. trafonun Ac çıkışına ayrnı trafonun Ac çıkışunu bağladım 4 tane izole oldu teoriye göre ama denemedim :D

Adnancoskun

gürültünün frekansı belli olursa (osiloskop ile ölçerek) gürültü bastırılabilir, elbette hiç bir smps veya doğrultma bataryanın verdiği doğru akımı (sıfır dalgalanma faktörlü) sağlayamaz, ama senin devren  ne kadar dalgalanma faktörüne kadar izin veriyor o önemli..  ;D
 asma kardeşimin verdiği link de adam smps kısmını dış ortamlardan , dış ortamı da SMPS den izole etmek için metal kutu içerisine almış. bence bir demekde fayda var.. :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

senkimsin

Oradaki kafes Enterfarans olmasın diye. Yani gürültüyü bastırmak için. Herşeyde onu yapmak lazım özellikle Rf\'de yapılması kaçınılmaz. Smps dalgalanma akım çekildiğinde illaki olacaktır ama bu yüzden Wattı yüksek tutup az akım çekmek yetecektir.

senkimsin

Teşekkür ederim ustalar. Kendi tasarladığım sistem süper çalıştı. İlginize teşekkürler.

asma

Güzel, çözüme ulaştığına sevindim.
Eğer trafoyla trafo sürerek yaptıysan bir basit çizim, küçük bir resim ekleyebilirmisin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın