smps kaynak makinası devresi nasıl olmalı ?

Başlatan whyliving, 10 Kasım 2012, 14:08:02

whyliving

arkadaşlar evde kullanmak için  smps tip kaynak makinası yapmak istiyorum şimdiye kadar ugraşlarımda ir2153 ile yapılmış 60 khz half bridge  yapıda  48n60 igbt  ee 70 nüve ile  10x 0.55 mm telden  20 sipir primer 0.20 lik şilt bakır folya dan 28 mm genişlikte keserek 2x 3 sipir sekonder sarımdan oluşan ve cıkış dogrultmasında  ise  dsei 60-12 paralel yarım dalga dogrultmaç ile  denemelerim oldu. 30 voltta 45 amper kadar cıkış elde ettim (ölçebildiğim ) ancak  bu kaynak için yeterli gelmiyor. direk kısadevre de ise ya yolları patlattım yada  devre de patlamalar oldu . bu devre cıkışta 60 amper belki de 100 amper dahi verebilir gibi geliyor . çünkü ölçebildiğim noktaya kadar cıkış karesinde bi bozulma göremiyorum.  ama iyileştirmeler yapmam lazım.

cıkış akımını nasıl sınırlayabilirim ?

siteden edindigim devre şemalarında uc3843 kullanılmış.

önerebileceginiz yol yöntem varmıdır ?

Adnancoskun

yaptığın devreyi burada paylaşabilirmisin? ona göre iyileştirme nasıl yapılabilir beraber düşünelim.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tahir549

resim olarak devre şeman baskı şeman yokmu lyt dosyasını açacak program yüklü değil bende.45 amperle kaynak yapamazsın 100 amperle bile kaynak çapak yapıyor en ideali 130 amper

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın