12 DCV u 7.2 DCV a düşürmek

Başlatan memleket, 31 Ekim 2012, 16:59:58

memleket

El telsizini (4 W) aracın çakmaklığını kullanarak çalıştırmak istiyorum. El telsizin bataryası 7.2 V. 7806 ile bir devre yapmıştım fakat 6 V az geldiği için normal dinlemede çalışıyor fakat mandala basınca ekranda batarya hatası veriyor. 7808 ile yaptım, bunda da ekranda batarya hatası verdi. Sanırım az volt veya fazla volt girildiğinde korumaya geçiyor, cihaz kapanıp açılıyor.
Ampermetre ile kendi bataryasından çekilen akım mandala basıldığında 0.58 amper.
12 V. ile çalışabilecek şekilde nasıl bir devre yapabilirim. (Çıkış voltajı sabit 7.2 v. olması lazım)

memleket

LM317 ile yaptım. boştaki voltaj 10.5 V kadar ayarlıyorum, mandala basınca 6,5 V düşüyor. cihazı çalıştırmıyor (arabanın aküsünde denedim)

gevv

batarya üzerinde yazan 7.2v  ise şarj voltajı 8.2    olmalı  yani cihaz 8.2v ile çalışıyor    siz ilk önce düşük voltaj vermişsiniz   hata vermiş  sonra normal voltaj vermişsiniz ama 7808 gücü yetmemiş olabilir    lm350  ile deneyin  3amper güç verir  yeterli olur

ama lm350 devresi biraz farklıdır 2 direnç eklemelisiniz  8.2v  olarak çıkışı ayarlamalı  bu arada entegregiriş ve çıkışına filtre kondansatörlerini eklemeyi unutmayın

memleket

sanırım böyle bişey demek istediniz.

gevv

Alıntı yapılan: gevv - 31 Ekim 2012, 17:15:31batarya üzerinde yazan 7.2v  ise şarj voltajı 8.2    olmalı  yani cihaz 8.2v ile çalışıyor 

1k  direnci  1.1k  yapın

memleket

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın