20 ledli karaşimşek devresi yardım

Başlatan aslan14can, 29 Ekim 2012, 15:00:50

aslan14can

merhaba arkadaşlar. 20 ledli karaşimşek devresi için bir resim buldum. baskı devresini çıkartamadım. yardım ederseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

asma

Baskı devreyi çizseniz ne olurki, zaten şema yanlış.

Ledlere hiç enerji verilmiyor. (polarmasıda ters: npn transistörün kollektöründe ledin anodu var)
Beyz veya emitere direnç direnç takılmadan sürülmüş.
Entegre çıkışları sırayla aktif olur aynı anda (ve mutlaka) biri aktiftir.
Diğer çıkışa bağlanan her çıkış kısa devre edilmiştir. R1 direncine bağlı olarak bir süre bozulmadan çalışır entegre ama asla çıkışları aktif olmaz.
Bir de yürüyen ışık devrelerinde adım sayısı ve kanal sayısı önemlidir. Siz 4x5 ten 20 rakamını bulmuşsunuz.  :o

Nereden buldunuz bu şemayı?  ???

yazici67

@asma hocam doğru söylüyor. Ayrıyetten;
20\'li karaşimşek için 3 tane 4017\'yi kaskad bağlamak gerekir. CMOS entegre çıkışları farklı potansiyel durumunda,  diyotlar ile akım yönü belirlenmelidir. Yoksa 4017 yanar. 12 volt üzerinden 1k direnç ile cmos entegre beslemek yanlış .Ya 7810 yada 7805 gibi bir regülatörle sabit 5-10 veya 15 volt verilmesi gerekir.
Çok bariz bir biçimde LED lere giden hiçbir voltaj yok. Transistörlere doğrulan lojik çıkışlar verilmiş. Fazla akım çekilmesine neden olur. Her transistör önüne 1k direnç bağlanmalı vs. vs... 320volt\'ta aratırsanız 4017 ile ilgili bolca şema bulursunuz.

aslan14can

yorumlarınız için teşekkürler peki devreyi nasıl tasarlamam lazım akış şemasını nasıl yaparım.

yazici67

Tüm devreden oluşturacağınız için mantık diyagramı gerekli değil. İnternette 4017 cascade aratırsanız kaskad bağlamayı bulursunuz. Oradan hareketle kolayca bir devre yaparsınız.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın