LM7805 bağlantısı hakkında!!

Başlatan engin.763, 27 Ekim 2012, 20:15:40

engin.763

LM7805 bağlantısı için aşağıdaki resimde verdiğim bağlantı şekli yeterlimidir.Bir devrede sanki bacak bağlantılarının birinde kondansatör bağlantısı görmüştüm,yanlışmı gördüm yoksa bilmediğim bişeymi var bu regülatör hakkında...Devrede pic\'e de olduğu gibi çıkışları bağlıyorum yeterlimidir?
Bir insan iyi bir mühendis olabilir,yada iyi bir doktor,çok iyi bir yöneticide olabilir ,ama ne olursa olsun insan iyi yumruk atmayı ve iyi nişan almayı mutlaka bilmeli....

eehsyn

Kolay gelsin kardeşim. Evet doğru görmüşsün +5V ile GND arasına 100nF gibi bir değere sahip kondansatör kullanılıyor. Onun esprisi devreye verilen +5V çıkışın gerilim dalgalanmasını önleyerek devre elemanlarının herhangi bir zarar görmesini engellemek. TAbi en önemliside CPUnun. Ama 12 volt için gerekli olduğunu zannetmiyorum Çünkü ben 12 volt kullandığım zaman hiç kullanmıyorum. Bugune kadar da bir zararını görmedim.
Ne kadar bilirsin bil söylediklerin karşındakinin anlıyabildiği kadardır.....&&Hz. Mevlana&&

davut naci kaya

engin.763 aslında sorunuzun cevabı 7805 datasheetine var ama aşağıdaki görselde uygulanabilir. eğer 9 volt gibi bir pilden besliyorsanız sorun olmaz ama bir trafo ile besliyorsanız 7805i mf değerinde kapasitörler kullanmalısınız. 100 nf de mikrodeneytleyici besleyecekseniz şarttır. kolaygelsin.

engin.763

Tüm devrelerimde pic\'in VDD-VSS 100nf değerinde arasına dekuplaj kondansatörü bağlıyorum,VDD bacağına mümkün olan en yakın şekilde,galiba ikisi aynı işi görüyor ,öyle tahmin ediyorum tekrardan 7805 e bağlamaya gerek varmı picteki dekuplaj kondansatöründen sonra... :o :o :o
Bir insan iyi bir mühendis olabilir,yada iyi bir doktor,çok iyi bir yöneticide olabilir ,ama ne olursa olsun insan iyi yumruk atmayı ve iyi nişan almayı mutlaka bilmeli....

engin.763

Geçen gün gezinirken şöyle bir devrede gördüm,LM7805 bağlantısının giriş (12 V) kısmına 10 ohm luk bir direnç bağlamış ve +5V ile +12 v girişlerinede 200nf -100nf lık iki tane kondasatör bağlamış...Ekteki resimde bağlantı şekli var..... :o :o

Geçen gün benim yapmaya çalıştığım bir 7 segment sayıcı devresini ne yaptıysam çalıştıramamıştım,en son 7805 in iki bacağı arasına (GND-+5V) arasına bir led bağladım devre çalışmaya başlamıştı ancak çok fena ısındı ,sebebini anlayamamıştım ama ordaki led sanırım bu resimdeki devredeki 10 ohm luk direncin etkisini göstermiş olabilir.....

yazici67

7805 çıkışında +5 volt vardır. Ledler ise ortalama 2.5volttur.  Lamba devreden fazla akım çekecektir ve ısınacaktır. Burası normal. Ama çalışmama sorunu için LED değil iki bacak arasına 10k bir direnç bağlayın. Aynı devreyi pil ile beslemeyi deneyin.

alianildinler

serdar mert

Alıntı yapılan: engin.763 - 28 Ekim 2012, 12:42:57Geçen gün gezinirken şöyle bir devrede gördüm,LM7805 bağlantısının giriş (12 V) kısmına 10 ohm luk bir direnç bağlamış ve +5V ile +12 v girişlerinede 200nf -100nf lık iki tane kondasatör bağlamış...Ekteki resimde bağlantı şekli var..... :o :o

Geçen gün benim yapmaya çalıştığım bir 7 segment sayıcı devresini ne yaptıysam çalıştıramamıştım,en son 7805 in iki bacağı arasına (GND-+5V) arasına bir led bağladım devre çalışmaya başlamıştı ancak çok fena ısındı ,sebebini anlayamamıştım ama ordaki led sanırım bu resimdeki devredeki 10 ohm luk direncin etkisini göstermiş olabilir.....

kolay gelsin..

bende burda şaşırdım arkadaşlar..
breadboardda 2 den 3 e gelişi yapamadım..seri mi bağlı o kısım yardımcı olan olursa teşekkür ederim..

pwm.c

Alıntı yapılan: serdar mert - 11 Mart 2013, 11:22:09kolay gelsin..

bende burda şaşırdım arkadaşlar..
breadboardda 2 den 3 e gelişi yapamadım..seri mi bağlı o kısım yardımcı olan olursa teşekkür ederim..
bu gösterdiğin bağlantı akım regülatörüdür. voltaj için değil sabit akım kaynağı olarak kullanılır. aynı devreyi LM317 ile yapabilirsiniz.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

serdar mert

Alıntı yapılan: pwm.c - 11 Mart 2013, 13:33:39bu gösterdiğin bağlantı akım regülatörüdür. voltaj için değil sabit akım kaynağı olarak kullanılır. aynı devreyi LM317 ile yapabilirsiniz.

lm317T de varda burdaki olay 2 yani topraktan 3 nolu çıkışın sonrasındaki dirençin önüne bağlantı var işte bu işlemin amacı 5V olan çıkışı daha da yükseltmek...

onu breadboarda nasıl yapacağız bilemedim.. Yardımlarınızı rica ediyorum...

asma

Alıntı yapılan: serdar mert - 11 Mart 2013, 17:00:17lm317T de varda burdaki olay 2 yani topraktan 3 nolu çıkışın sonrasındaki dirençin önüne bağlantı var işte bu işlemin amacı 5V olan çıkışı daha da yükseltmek...
\"burdaki olay 2 nolu uçtan 3 nolu çıkışın sonrasındaki dirençin önüne bağlantı\"
Bu devrede şase , toprak , gnd yok.
Yükünüzün + bağlantısını bu devrenin çıkışına bağlarsınız, yükün diğer ucunu toprak veya şase dediğimiz yere bağlarsınız. Bu toprak devreyi besleyen güç kaynağının (-) ucudur.

5V yalnızca direnç üzerinde  ve yük varken ölçülür.
Çıkış voltajı 5voltun altında veya üstünde olabilir. Çekilen akıma göre değişir.
Maksimum gerilim ise yüke uygulanan gerilim + entegrenin max. gerilim değeri kadar olabilir. Biz çıkışın kısa devre olabileceğini düşünüp yalnız entegrenin max. gerilimini en yüksek giriş gerilimi olarak kabul ederiz.
Çıkış gerilimi ise max. giriş geriliminden 5V eksik olarak çıkışa aktarılabilir.

Sonuç olarak LM317 de 40V girişin yaklaşık 1,25V+3V eksiğini çıkışa verebilirken 7805 25voltun 5V+3V kadar azını çıkışa verebilir.
Çıkışa bağlanan direncin gücü P=U^2/R den hesaplana değerin üzerinde seçilmelidir. Bu nedenle de yine LM317 tercih sebebi olmalıdır.
Örn:
100mA için 7805 e 50 ohm P>1/2W
100mA için LM317 ye 12,5 ohm P>1,25W olmalıdır.

Kolay gelsin.

serdar mert

Alıntı yapılan: asma - 12 Mart 2013, 05:28:59\"burdaki olay 2 nolu uçtan 3 nolu çıkışın sonrasındaki dirençin önüne bağlantı\"
Bu devrede şase , toprak , gnd yok.
Yükünüzün + bağlantısını bu devrenin çıkışına bağlarsınız, yükün diğer ucunu toprak veya şase dediğimiz yere bağlarsınız. Bu toprak devreyi besleyen güç kaynağının (-) ucudur.

5V yalnızca direnç üzerinde  ve yük varken ölçülür.
Çıkış voltajı 5voltun altında veya üstünde olabilir. Çekilen akıma göre değişir.
Maksimum gerilim ise yüke uygulanan gerilim + entegrenin max. gerilim değeri kadar olabilir. Biz çıkışın kısa devre olabileceğini düşünüp yalnız entegrenin max. gerilimini en yüksek giriş gerilimi olarak kabul ederiz.
Çıkış gerilimi ise max. giriş geriliminden 5V eksik olarak çıkışa aktarılabilir.

Sonuç olarak LM317 de 40V girişin yaklaşık 1,25V+3V eksiğini çıkışa verebilirken 7805 25voltun 5V+3V kadar azını çıkışa verebilir.
Çıkışa bağlanan direncin gücü P=U^2/R den hesaplana değerin üzerinde seçilmelidir. Bu nedenle de yine LM317 tercih sebebi olmalıdır.
Örn:
100mA için 7805 e 50 ohm P>1/2W
100mA için LM317 ye 12,5 ohm P>1,25W olmalıdır.

Kolay gelsin.

https://320volt.com/lm317-lm338-lm350-hesaplama/
burda 317 bağlantısı var onu izah ederseniz çok memnun olurum
teşekkürler ancak bana 1 i söyle yap 2 yi şuraya bağla
şeklinde yazarsanız daha iyi anlarım burda yazdığınızı anlamadım..
317 de de 2 tane direnç var yine aynı olay var burdakini anlarsam onuda yaparım..
tekrar sorayım derdim şu 2 yi direnç önüne nasıl alırım?
cevabınızı bekliyorum..kolay gelsin.
saygılar

asma

Alıntı yapılan: serdar mert - 12 Mart 2013, 08:07:30https://320volt.com/lm317-lm338-lm350-hesaplama/
burda 317 bağlantısı var onu izah ederseniz çok memnun olurum
teşekkürler ancak bana 1 i söyle yap 2 yi şuraya bağla
şeklinde yazarsanız daha iyi anlarım burda yazdığınızı anlamadım..
317 de de 2 tane direnç var yine aynı olay var burdakini anlarsam onuda yaparım..
tekrar sorayım derdim şu 2 yi direnç önüne nasıl alırım?
cevabınızı bekliyorum..kolay gelsin.
saygılar
İlk devredeki R1 ve R2 nin , verdiğiniz linkteki R1 ve R2 ile alakası olmadığını ve tamamen farklı devreler olduğunu belirteyim.
İlk devre:

Siz ilk devrede yer alan 7805 yerine LM317 yi takıp kullanacaksanız.
Üç ayaktan in , out ve adj uçlarını 7805 in in , out ve com uçlarının olduğu yere bağlamanız gerekiyor.
Entegre kılıfları farklı olduğu için LM317T için (1) adj , (2) out ve (3) in olduğunu bilmeniz yeterli.
Şemada ne nereye bağlıysa sizde oraya bağlıyacaksınız.
Bord kullanımı için sitede iki link buldum,  incelerseniz direnci 2 nin önüne nasıl alırım sorusu ortadan kalkar diye düşünüyorum.
https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/
https://320volt.com/basit-elektronik-devreler-bolum-2/

Kolay gelsin.

serdar mert

pek göremedim dediğiniz linklerde.

belki çok kolay bişey ancak tecrübem yok o nedenle anlamadım.
siz anlatırsanız orda seri bağlanma mı var? nedir olay ??

pwm.c

Alıntı yapılan: serdar mert - 13 Mart 2013, 17:06:25pek göremedim dediğiniz linklerde.

belki çok kolay bişey ancak tecrübem yok o nedenle anlamadım.
siz anlatırsanız orda seri bağlanma mı var? nedir olay ??

serdar, bizim sabrımızı denemeye mi çalşıyorsun?
heyşeyden önce ne devresi yapmak istiyorsun onu söyle. şarj cihazı mı? led sürücü mü? ne? verdiğin şemada direnç değerleri bile yok. dahası bu devre ayarlı regüle değil sana nasıl açıklayacağız bilemiyorum. diyelim ki 500mA sabit akıma ihtiyacın var. R2 direncini 10 ohm kullanıyorsun ve 2 numaralı bacağıda yüke bağlıyorsun. bu durumda devreden sürekli 500ma akar ve üzerine asla çıkmaz hatta kısadevre etsen bile.
R1 direnci ise çok önemli bir eleman değil. sadece yüksek voltajlı giriş uygulandığında entegrede oluşan ısıyı azaltmak için kullanılmış.
şimdi senin esas yapmak istediğin nedir önce biz onu anlayalım. 3 bacaklı bir entegre ile bir direnci bağlayamadım diyorsan ozaman bizim buna yapabileceğimiz bişey yok baştan söyleyim. temel elektronik kitaplarını okumanda fayda var.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

serdar mert

Lütfen biraz saygı sevgi çercevesinde davranın..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın