Amper ölçmek

Başlatan a.ugur, 20 Ekim 2012, 23:02:56

a.ugur

Selam arkadaşlar.  Ben amper asıl ölçülür onu öğrenmek istiyorum. Mesela şimdi ben bir led e 1k lık direnç bağladım ve iletime geçirdim. Ondan sonra dirençin üzerinden geçen akımı ölçeyim derken led yandı yani bozuldu. nerede hata yaptım. Yaptığım ise direncin iki ucunada avometreyi değdirmek.

gevv

yazici67

Akım ölçmenin farklı yöntemleri var. En basiti direnç ile ölçmek. Basitçe akımı ölçeceğiniz devreye etkisi minimum olacak bir direnç bağlıyoruz. Mesela 0,1 Ohm 5 Watt dirençte 1 Amperde, direncin uçları arasında V = I x R\'den 0.1 volt olur.  Bunu 10 ile çarpıp geçen akımı bulursunuz. Elinizdeki ucuz ölçü aletleri bu mantıkla çalışır. Bunun dışında Hall Effect yöntemi de var ama bu daha profesyonel.
Bunlar işin teknik kısmı. Sanırsam sizi pek ilgilendirmiyor. Yaşadığınız olayı açıklamak gerekirse:
Amper metrelerde yukarıdaki gibi 0.1 Ohm veya daha küçük dirençler vardır.  Amper metre devreye seri bağlanır. Nedenini ise yukarıda açıkladım. Sizin LED den ortalama 10-15 mA geçiyordu. Direnç bu akımı sınırlıyordu. Ampermetreyi direncin uçlarına değdirdiğinizde direnç ve amp. metre iç direnci paralel oldu ve eşdeğer direnç 0.1 ohmdan dan küçük oldu. LED devreden 9-10 amper çekmek istedi anlık aldığı ~1 amper civarı akımla o anda yandı.
Umarım yeterli olmuştur.

a.ugur

ugur kececi

sen muhtemelen akımı gerilim ölçtüğümüz gibi ölçmeye çalıştın ve direnci kısadevre ettin bundan dolayı lede aşırı voltaj geldi ve led patladı.akım gerilim gibi devreye parelel bağlanılarak ölçülmez.Akım ölçmek için ölçü aletini devreye seri bağlanır.ve ölçü aletinin üzerindeki akım kademesinede dikkat edilmesi gerekir ayarlı kademeden fazla akım geçerse ölçü aletinin içerisindeki sigorta atar,sigorta yoksa ölçü aleti yanar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın