pcbway

pwm ile elde edilmiş voltajı nasıl doğrulturuz.

Başlatan F.T, 15 Ekim 2012, 18:38:18

F.T

herkese iyi çalışmalar.
n kanal ırfz 44n mosfeti 10 khz pwm kontrolü ile bir trafonun primerine ters polaritede sarılmış sargıyı sürüyorum.bu şekilde sistem çalışıyor fakat voltajın dogrusal olması gerekiyor.mosfet çıkışı ile artı uç arasından aldığım ayarlı voltajı  nasıl bir yöntem  ile doğrusal hale getirip frekanstan süzebilirim.yaklaşık devre voltajım 30 volt ve çektiğim akım max 10 amper civarında.

F.T

t.t

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

F.T

adnan hocam yaptım ama simülasyonda farkeden bir dalga şekli olmuyor.yanlışlık nerde acaba?

t.t

adnan hocam diyot niye pwm de (-) alternans varmıdır?

yazici67

Diyot akım yönünü belirlemek için. Eğer diyot koymazsanız kondansatörde dolan enerji PWM pini üzerini boşalır. Dolayısıyla eleman ( PIC, PWM donanımı ) yanar. Ayrıca bu diyodun Fast diode olması gerekir. Schottky de olabilir. Örneğin 1n5819 veya 1n4148 gibi...

Adnancoskun

- alternans varmıdır? evet vardır, şöyleki, bir karedalga alın ve referans noktanızı kare dalganın ortasına koyarsanız yarıdan yukarısı + yarıdan aşağısı - olur, yani referans noktası olarak nereyi aldığınız önemli, ayrıca hemen hemen bütün SMPS sistemler karedalgadır, eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı, SMPS trafolarının çıkışını doğrudan elektronik devrelere verebilmemiz gerekirdi,,,,

F.T

adnan hocam kapasite uçlarındaki dalga ile mosfet ayağındaki dalga arasında herhangi bir fark oluşmadı.aradaki boşlukları nasıl doldurabiliriz.dogrusala yakın olması için.

Adnancoskun

siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?  yani neden böyle bir devre?

F.T

hocam jeneratör uyartım sahasına orjinal regülatörden ayarlanabilir 0-30 volt arası gerilim uygulanıyordu.regülatör bozuldu.bende tl494 ile bu şekil bir devre yaptım. benim çıkışım 10khz kare dalga direk bobine uyguluyorum.ama regülatör çıkışı dogrusala yakındı.bende ara boşlukları kapatmak istiyorum.devre bu şekilde sorunsuz ama doğrusu ne ise ona yakın olsun istiyorum.

Adnancoskun

olayın tamamını bilmediğim için ne yapmak istediğinizi tam olarak anlamadım,çok özür dilerim,  ancak, zaten bir bobine dc akım uygulayamazsınız... uygularsanız kısadevre olur, XL=2Pi.f.L den f=0 olursa endüktif direnç de  sıfır olur.... eğer pwm sinyalini doğrultup trafoya uygulayacaksanız o zaman alternatif akım oluşturmak neden?

F.T

jeneratörlede rotor sargısına kutuplu gerilim veriliyor.rotor da oluşan manyetik alan dönerken statorda voltaj oluşmasına sebep oluyor.bundan dolayı.dogrusal olması daha uygun .

Adnancoskun

17 Ekim 2012, 18:52:08 #13 Son düzenlenme: 17 Ekim 2012, 18:54:54 Adnancoskun
anladım...
yani szin jeneratörün rotor sargısında sabit yönlü manyetik alan elde etmeniz gerek.
o zaman size tam olarak gerilimi ayarlı dc akım kaynağı lazım? doğrumudur?
eğer öyle ise,,,,
kaç volt arası ayarlanabilecek ve akım değeri kaç amper olacak?

F.T

yani tam olması iyi olurdu.bu şekilde hiç bir sorun teşkil etmiyor fakat 10khzlik darbeyi yok etmek yada azda olsa dogrultmak iyi olacak.

F.T

0-30 volt 10 amper lik bir kaynak olacak.ayarlanabilir olmalı.çünkü bunu ayarlamakla manyetik alan şiddeti dolayısı ile çıkış voltajı ayarlanmış oluyor.

Adnancoskun

F.T

hocam burda liner çıkışlı tr kullanmış.dediğim şekilde mosfet çıkışını dogrultma imkanı yokmu.gerçi kapasitörü yüksek tutunca dogrusala yakın oluyor.

Adnancoskun

https://320volt.com/sg3525a-0-30v-0-20a-smps/

mosfetli sistem istiyorsanız switchin system kullanmanız lazım... link de mevcut bir devre var.

F.T

anladım hocam ben ilk dediğiniz yöntemi tecrübe edip görmek istiyorum.hazır elimde devre varken.mos çıkışına  hızlı diod artı kapasitör kapasitör değeri arttıkça bariz bir şekilde düzelme oluyor.zaten bobin omik direnci 6 ohm.max geçebilecek akım 5 amper.şu an iti barı ile sorunun çözülebileceği kanaati oluştu bende. :) adnan hocam ve diğer fikir veren arkadaşlar yardımlar için teşekkürler.herkese hayırlı çalışmalar.