pcbway

Siren Dedektörü

Başlatan Ac1dBuRN, 11 Ekim 2012, 17:43:43

Ac1dBuRN

İyi günler arkadaşlar.. çevre seslerini algılayıp içerisinde ambulans, polis, itfaiye siren sesleri duyduğunda output verecek bir sistem dizayn etmeye çalışıyorum.. bu konu hakkında daha once araştırma yapmış olan ve benimle paylaşabilecek olan varsa şimdiden cok teşekkür ederim..

yazici67

Basitçe bir mikrodenetleyici ile yapabilirsiniz. Eğer kullanacağınız MCU\'nun DSP modülü varsa frekans çözümlemesi  ( Fourier veya Goertzel gibi ) daha kolay olur. Daha profesyonel projeler için bilgisayar temelli sistemde olabilir.
Algılanacak sesler için frekansları önceden ölçerek belirleyeceksiniz. En basitinden bir Goertzel çevrimi uygulayıp frekansları bulacaksınız. Sonra uyuşan ses için çıkış vereceksiniz...

Ac1dBuRN

teşekkür ederim bilgiler için.. bilgisayar temelli olmaması gerekiyor sistemin. peki sadece mikroişlemci ile bu sinyallerin ayırımı düzgün bir şekilde yapılabilir mi?

yazici67

Düzgün analiz, programa bağlı. Eğer fixed-point matematikle yaparsak bazı ayrıntıları kaybedebiliriz ama ambulans, siren sesi vs. ayrılabilir. Floating-point için de daha gelişmiş bir MCU gerekir. Projeye dair daha detaylı bilgi verirseniz nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olmaya çalışırım. Araştıracağınız konu Goertzel algoritması ve Hızlı Fourier Dönüşümleri. Bu algoritmalar zaman alanından frekans alnına geçişi sağlar. Sinüs dalga içinde hangi frekans harmoniklerinin var olduğunu görebilirsiniz. En kolayı Goertzel.

Ac1dBuRN

bilgisayar desteği kullanmamam gerekiyor. projemin bu kısmında işitme engelli bir insanın üzerinde taşıyacağı ve çevre seslerini analiz edip uyarı verecek bir cihaz geliştirmeye çalışıyorum.

yazici67

Alıntı yapılan: yazici67 - 11 Ekim 2012, 22:39:40Düzgün analiz, programa bağlı. Eğer fixed-point matematikle yaparsak bazı ayrıntıları kaybedebiliriz ama ambulans, siren sesi vs. ayrılabilir. Floating-point için de daha gelişmiş bir MCU gerekir. Projeye dair daha detaylı bilgi verirseniz nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olmaya çalışırım. Araştıracağınız konu Goertzel algoritması ve Hızlı Fourier Dönüşümleri. Bu algoritmalar zaman alanından frekans alnına geçişi sağlar. Sinüs dalga içinde hangi frekans harmoniklerinin var olduğunu görebilirsiniz. En kolayı Goertzel.
Alıntı yapılan: Ac1dBuRN - 12 Ekim 2012, 00:48:05bilgisayar desteği kullanmamam gerekiyor. projemin bu kısmında işitme engelli bir insanın üzerinde taşıyacağı ve çevre seslerini analiz edip uyarı verecek bir cihaz geliştirmeye çalışıyorum.

Bahsettiğim sistem zaten taşınabilen 16F877 veya STM8L gibi mikro-denetleyiciler.  ???
Frekanslar elde edildikten sonra incelenecek, siren sesine uygun frekanslar tespit edildiğinde uyarı verilecek. Bunların hepsi mikro-denetleyici ile yapılacak...

Ac1dBuRN

çok teşekkür ederim.. :)