LCD Monitör Power Kart Sağlamlık Kontrolü

Başlatan 13emre23, 10 Ekim 2012, 00:40:01

13emre23

Merhabalar. Elimde casper 170 model arızalı bir lcd monitör var. Monitörün içini açtığımda power kartın üzerindeki kondansatörlerin şiştiğini gördüm. Yenileri ile değiştirdim. Ancak bağladığımda görüntü alamadım. Araştırmalarıma rağmen bu kartın sağlamlık kontrolünü nasıl yapacağımı bulamadım. Bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Kartın modeli ise 170DTLA.

mustafa010203

Merhaba
Kardeş Sağ alt köşede 2 sıra header konnektör var onun yanında sanırsam voltaj değerleri
yazıyor ölçü aletinizle bu headerlere gelen voltajları okusanız orda yazanlar ile karşılaştırırsınız
eger kartta yazan değer ile okuduğunuz deger arasında fazla fark olursa başka bir eleman yada
elemanlar arızalanmış olabilir bunun içinde buna göre bir yol izlersiniz.
Kolay Gelsin

Elektron_X

bir kaç sorum olacak
1.si kartın üzerinde kondansatör şişti demişsiniz bu kondansatör hangi kısımda idi ?
2.si kartı cihaza taktığınızda power kablosunu prizie takıp açma kapama tuşuna bastığınızda veya pc ye bağladığınızda olan şey tam olarak nedir. ekranın altında ve üstünde ışık varmı düz bir şerit halinde.
Yada ekrana yandan veya arkadan aydınlatma yapıldığında ekranda yazılar çıkıyormu ?
cihazın üzerinde sürücü transistörler ve fet var onların sağlamlık ontrolünü yaptınızmı ?
koruyucu amaçlı sigortalar var onları test ettiniz mi ?
kartı tamir ederken düşürdünüzmü?
elektronik bilginiz nedir bilmiyorum ama florasan flamanlarını doğru bağlıyormusunz.

muhtemel arızalar eğer kondansatör şişmişşe bu güç bölümü ile alakaıdır. transistör veya fetlerden biri arızalanmış olabilir.
yada sizin flamanlarınız patlamış olabilir ( lcd\'inin çelik kasanın altında ve üstünde ikişer adet florasan lanba, {flexy glass\'ın (ekranın arkasındaki şeffaf plastik parça ) altında ve üstünde}
test etmenin yolu ekranın arkasından çalışır konumda iken ışık tuttman.
belki arızayı ilk seferde gidermiş de olabilirsin ama montaj veya de montaj işleminde ekranın şerit şeklindeki kablosuna zarar vermiş yırtmış olabilirsin.
montaj sırasında bir parçayı eksik veya ters bağlamış olabilirsin.

(sanki f203 sigortası yanık - atık gibi duruyor onu bi kontrol edersen öncelikle. bide lehimleri bi kontrol et ama küçük bir ihtimal soğuk lehim çıkacaktır çünkü günümüzde pcbler elden değil fabrikasal olarak potadan çıkıyor.)

bunları deneyip çalışıp çalışmadığını yada hangisinin çalışmadığını yazarsan tekrar yardımcı olurum.

tahir549

kart kompleks bir kart değil kondansatörler demişsiniz 6 grup mavi var ondanmı bahsediyorsunuz yoksa girişteki büyük ebattaki mi anladığım kadarıyla 6lı grup şişti orada sigortalar var yanlış görmüyorsam malzemelerin sağlamlık kontrollerini yap regülatör varsa giriş çıkış ayaklarına bak  kondansatörlere dikkat et ne tam iletken ne tam açık devre olur gibi arada kalıyor buda gerilimin çökmesine sebep olabiliyor ilk önce giriş çıkış gerilimlerini ölç beklenen değerlerdemi değilmi bir gör

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın