Li-ion Şarj Hakkında

Başlatan kurnaz5, 23 Eylül 2012, 02:17:54

kurnaz5

23 Eylül 2012, 02:17:54 Son düzenlenme: 23 Eylül 2012, 10:43:41 kurnaz5
1-elimde ni-cd şarj devresi var bunu li-ion pili şarj etmek için kullansam sorun çıkarmı?
2-li-ion piller darbeli akımlamı şarj edilir?
sinüs mü kare dalgamı kullanılır?
frekans aralığı nedir?

yani bu pillerin şarj mantığı nedir

teşekkür ederim iyi çalışmalar

Abaküs

Merhaba \"kurnaz5\"
Soruna net bir yanıt veremiyecem ama bu konuyu açmışken tecrübemi paylaşmak isterim.
li-ion bataryalar şarj edilip dolduğunda şarjının kesinlikle kesilmesi gerekli. Çünkü şarjı uzatmanız pil içerisinde hücre parçalanmasına sebep oluyor ve pil açık devre oluyor. Bir daha kullanamıyorsunuz (Tecrübe ile sabittir). Kullanan cihazlarda da (cep telefonu, laptop vs.) mutlaka şarj kesici devre vardır.

kurnaz5

pilin dolduğunu anlama yöntemleri nelerdir
benim bildiğim sadece ısı sensörü. Elimde bunlardan 2 tane var ancak başka bir li-ion şarj devresi var elimde onun içinde ısı sensörü yok, pil dolunca led sönüyor acaba pilin dolduğunu nasıl anlıyor?

kurnaz5

bide elimde sağlam olup olmadığı şüpheli bir laptop pilinden çıkmış şarj devresi var
bunu kullanmak istiyorum amacım sadece bu devre aracılığıyla 1 adet (yada farketmez) pili şarj etmek

nereye gücü vericem bilmiyorum üstünde sadece harfler yazıyor;yazici67

Lityum iyon piller çok hassastır. Sabit akımla şarj edilip sabit akımla boşaltılmalıdır. Pilin dolumu genel olarak voltajla kontrol edilir. Pil voltajı 3.7 volt pil için 3.8 volt olduğunda şarj kesilir. Elinizdeki devrenin modelini, mümkünse daha kaliteli resmini verirseniz yardımcı olmaya çalışırız...

Abaküs

Merhaba yazıcı67,
li-ion piller sabit akımla deşarj edilmeli diye yazmışsın ama aklıma takıldı. Cep telefonunda arama yaparken veya msj gönderirken ya da tam tersi durumlarda telefon bataryadan azami derecede akım çekmekte ve bu durumun günde çok defa tekrar edildiği düşünülürse bataryanın ömrü çok kısalıyor demektir. Fakat normal bir kullanıcı için batarya ömrü dört yıldır. Bir yanlışlık yok mu? ???

kaygısız

Alıntı yapılan: yazici67 - 23 Eylül 2012, 13:12:46Lityum iyon piller çok hassastır. Sabit akımla şarj edilip sabit akımla boşaltılmalıdır. Pilin dolumu genel olarak voltajla kontrol edilir. Pil voltajı 3.7 volt pil için 3.8 volt olduğunda şarj kesilir. Elinizdeki devrenin modelini, mümkünse daha kaliteli resmini verirseniz yardımcı olmaya çalışırız...
Lityum iyon pillerin maksimum şarj geriliminin 4,1 - 4,2 volt olduğu aklımda. Deşarj gerilimide 3 volt olmalı. Lipolar ile karıştırıyor olabilirsiniz.
Selamlar.

yazici67

Alıntı yapılan: kaygısız - 29 Eylül 2012, 21:46:27Lityum iyon pillerin maksimum şarj geriliminin 4,1 - 4,2 volt olduğu aklımda. Deşarj gerilimide 3 volt olmalı. Lipolar ile karıştırıyor olabilirsiniz.
Selamlar.
Haklısınız, malum herşeyi akılda tutmak mümkün olmuyor... Dediğiniz gibi LiION larda şarj gerilim hücre başına 4.2 volt idi. Deşarj gerilimi ise 3.6 volt diye hatırlıyorum. İnsan karıştırabiliyor  :) Hatırlattığınız için teşekkürler....

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın