Akü Sorunu

Başlatan kurnaz5, 22 Eylül 2012, 22:12:09

kurnaz5

elimde yuasa marka 12v 7Ah akü var

sorunum şu;

bu akü bilgisayar güç kaynağından çıktı
bilgisayara 5 dakkalık enerji sağlıyodu

ben bu güç kaynağı denilen alete kötü bişey yaptım
fotoğraf makinesinden çıkan 1.5 voltu 110 volta yükselten devrenin çıkışını güç kaynağının piriz girişine soktum

güç kaynağını fişe takınca güç kaynağının çinde aküye giden kablolarda volt ve akım değerleri 0 ve akü 2voltta ve 0 amper veriyor, güç kaynağında 2 tane araba sigortası buldum ve sağlamlar
benim düşüncem entegre yada chipler yandı yönünde

aküyü bugün 13.4 volt 700mili amper adaptörle 3 saat şarz etmeyi denedim araya ek bi devre koymadım direk bağladım +, + ya -, - ye
akü volt değeri 11.6 volt oldu ancak hala 0 akımda ve ufak araba lambası bile yakmıyor

güç kaynağının ve akünün sorunları ne olabilir yardımcı olabilirseniz memnun olurum
teşekkür ederim iyi çalışmalar

yazici67

Akünün akımını nasıl ölçüyorsunuz? Umarım kısadevre ederek ölçmüyorsunuzdur. Akım bir ölçüt değidir. Voltaj 13 volta çıkmısşa akü dolmuştur. Buna rağmen hemen bitiyorsa veya bir seviyeden yukarı çıkmıyorsa ömrü bitmiş veya bakım gerekiyor olabilir. Saf su ekleyin, plakalar için temizleyici basit bir devreyle bakım yapmayı deneyin...

kaygısız

Yaptığınız işlemle akünüze zarar vermiş olamazsınız. Eğer cihazınız bozulmadan önce  5 dakika destekleyebiliyordu ise akünüz sağlamdır. Şarj cihazınızla 15 saat kadar doldurmaya çalışın yine dolmazsa yeni bir akü ile kesintisiz güç kaynağınızı çalıştırmayı deneyin belki cihazınızda zarar görmemiştir. Akü 3 yıldan fazla çalışıyorsa zaten ömrü bitmiştir.
Selamlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın