AKÜLÜ VİDALAMA ALETİNİ, ELEKTRİKLİ HALE GETİRMEK.

Başlatan omercenk, 16 Eylül 2012, 23:39:16

omercenk

Herkese merhaba,Elimde 14.4 volt 1.5 Ah akü kullanan akülü vidalama aleti var bunu nasıl elektrikli hale getirebilirim ?  yardımcı olursanız çok memnun olacağım , şu an elimde 15 volt çıkısa sahip kondansatör var amperide sanırım 1 A , ben  ametörüm.

gokhan09

Ben Bana Kendim İçin Lazımım...

omercenk

gokhan09

elektronik eleman satan her yerde bulabilirsin.çıkış voltajı ve akımına bakarak alırsan smps işini görür.

omercenk

gokhan09

omercenk

elimde lap topuma ait adaptorün ( 18,5 volt 3,5 A, 65 w ) kutup başlarının akülü vidalama aletimin pilini çıkarmak kaydıyla alttan bağlantısını yaptım gayet güzel çalıştı.Şİmdi sorunum şu : akülü vidalam aletimin pili :14.4 volt 1.5 Ah \' di maximum kaç volta ve maxımum kaç ampere ka dar lap top adaptörü kullanabilirim ? Örneğin 16V 3,5A 60W Notebook Adaptörü işimi görürmü? abiler amcalar acil yardımınıza ihtiyacım var.

asma

Merhaba
Aynı şekilde pili kullanmadan deneyebilirsin.
Aslında mantığı şu: 18,5V veren adaptör ile beslerken 3,5A i geçmiyorsa 16V çıkışı olan adaptörlede 3,5A i geçmez ve laptop adaptörü zarar görmeden kullanırsın. Yine 14,4V ile çalışan motor 18,5voltta sorunsuz çalıştıysa 16voltta da çalışır.
Aletin boşta çalışmasıyla zorlanması arasında çektiği akım fazlasıyla oynar. Mesele boşta 1A ve vidalama sırasında 3A olabilir. Bahsettiğin diğer adaptörü satın alacaksan (elinde hazır değil ise) mevcut adaptör ile tam anlamıyla iş gördüğünden emin ol.  ;)

Kolay gelsin.

omercenk

çok teşekkür ederim,ben bu siteden sizlerin sayesinde çok bilgi öğrenirim.

omercenk

amcalar , abiler bu iş nasıl çözülecek işe yaramaz bir adaptör almak istemiyorum 18,5 volt output,3,5 A,,65 W adaptörü,,,,,14.4 volt 1.5 Ah akü kullanan akülü vidalama aleti için kullandığımda arada bağlantıyı sağlayan kablo ısınmaya başladı , dumanlar çıkmaya başladı ve akülü vidalamanın en son tork ayarına aldığımda motor dönmekte zorlnamaya başladı .Acaba amper az mı geliyor yada voltajda sorun mu var sizce en uygun volt ve amper nedir? buna uygun lap top adaptörü alacağım ama işe yaramaz adaptör almaktan korkuyorum, usta abi , abla ve amcaların yorumlarını bekliyorum , 140 milyona akü almak istemiyorum.

muratsaray

sen neden adaptörle çalıştırmak istiyorsun ki vidalama\'nın aküsü falan mı bozuldu?

omercenk

doğru kullanılsa dahi eninde sonunda aküler bitiyor, abim şarjda uzun süre bıraktı piller zarar gördü cihaz 200 tl akünün tanesi 130 tl aküsüz olsun elektrikle çalıştırayım yeter, kablo sorunu olacak ne yapayım bir aküye bu kadar para verilmez.

muratsaray

yanlışım varsa düzeltin ama ac gerilimi doğrultunca ve kondansatör ekleyince  küçük bir miktar artış olması lazım (0.3 v kadar) 16.9.... 22.5 civarında olur sizin verdiğiniz trafoya göre. ama 1x11v ac yada 2x5,5v 30-40 watt trafo ideal olur, doğrultunca 14.3v olur tam şarjlı matkabın beslemesine uyar, arkadaşın vidalaması 22w civarında. ama arkadaşın daha önce dediğine göre şarjlı matkaba 18v 3.5 a trafo ile denemiş ve şarjlı matkabın motorunun zorlandığını ifade etmiş acaba besleme voltajından yüksek akımve gerilim verdiği için şarjlı matkap zarar görmüş olabilir mi?? yanlış biliyor olabilirim hatam varsa lütfen düzeltin.

yazici67

Fazla güç motorun zorlanmasına neden olmaz. Hatta daha da güçlendirir ama bazı fiziksel durumlar bu voltajı sınırlar. Mesela bobinlerin DC dirençleri gibi, ısıya dayanıklılıkları gibi, metallerde endüklenme sonucu ısınma gibi fiziksel nedenler. Birkaç volt yüksek olması sorun yaratmaz. Akımda kaynağın etkisi yoktur, sistem ne kadar isterse o kadar akım çeker ( teoride böyle, ama pratikte iç direnç kaynaklı bir max akım değeri vardır)

muratsaray

bende küçük şarjlı bi vidalama vardı 3.6v 0.8A, ben buna yine 3.6v fakat 6A  verdim vidalama mefta oldu vidalama karbonlu değil fırçalıydı fırçalar erimiş ucuz bi alet olduğundan değiştirmekle uğraşmadım bende onu verirken teoride olduğu gibi düşünmüştüm ama dediğiniz gibi pratikte olmadı :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın