16V AC 30 amper 12v dcye düşürme ?

Başlatan Probody, 14 Eylül 2012, 23:07:22

Probody

Merhaba arkadaşlar;

220 V AC giriş, 16V AC 30 amper trafomuz var bunu 35amper köprü diyot ile dc ye çevirdik çıkıştan 16v dc aldık bunu 12v dcye düşürmemiz gerekiyor ama malum 30 amper için nasıl bir direnç seçmem gerekiyor.Biraz araştırma sonucu
16-12:4 volt
4000mV/30000mA : 1.3 
12x30:360watt 
360 wattı 10 tane direnci seri bağlarsak elde edebiliriz galiba.(Direncin tanesi 25W) bu şekildemi yapmalıyız acaba ?

asma

Merhaba
Kullanacağınız DC gerilim dalgalı gerilim mi olacak? Filtre kondansatörü (veya başka elemalar) kullanmamışsınız anlaşılan.
Yükünüz hakkında da bilgi vermelisiniz.
Hesabı tekrar gözden geçirelim:
Voltaj farkı: 16V-12V = 4V
Seri direnç değeri: 4V/30A=0,133 ohm
Direçte harcanan güç: 4V x 30A = 120W

Fakat filtre kondansatörü kullanırsanız DC gerilim AC gerilim değerinin 1,4142... katı olacaktır.
Bu fark voltajını ve kayıp gücü arttıracaktır. (direnç değerininde artması gerekir)
Regülatör kullanmakta çok iyi bir fikir olarak görünmüyor.  :(  Kayıp güç çok fazla olunca ısı da fazla olacaktır.
Trafonun sekonder sarımı eksiltilerek voltaj düşürülebilir, trafo değiştirilebilir, yükte oynama yapılabilir...
Ama önce yükü iyi tanıyalım.  ;)

Kolay gelsin.

yazici67

Probody

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,filtre kondansatör kullanıcam 4 tane 10000uF 35V paralel bağlıcam malasef burda fiyatları çok pahalı ve elektronik devre elemanlarını satan dükkan birkaç tane.

Yük:Oto amfisi 12v dc,ben direk köprüden çıkan + ve - yi 16Vdc yi bağlıyorum amfiye canavar gibi
çalışıyor içini açtım amfinin beslemesinde 2 adet 25volt kondansatör var.

Mr_YAMYAM

O devrede stabil bir gerilim alabilmek için regüle devresi kullanmak zorundasın. 30A için regüle devresi ciddi bir devredir. Bu yüzden en ideali LM337T ve  6 adet te MJ15004 darlington transistör öneririm.

gevv

oto anfisi için kullanılacaksa  zaten 15volta kadar anfiler çalışıyor hatta biraz daha fazla olabilir ama hatırlamıyorum emin değilim ama 15v garanti

16v ac dc çevirildiğinde 22.5v  olur yüksek akım çekildiğinde voltaj   16volta kadar düşer ama  gerçekten yüksek olmalı her zamanda anfi son ses çalışmaz tahminimce :)

ben olsam @asma  hocamın dediği  gibi  sekonder sargısını azaltırdım  bir çok trafoyu bu şekilde kullandım 4...5  tur söküp ölçeceksiniz 11...12v ac olana kadar  sekonder sargısını azaltabilirsiniz   doğrulttuğunuz zamanda 15...16v  dc olur anfi bağlandığında da çekilen güce göre düşer

eğer sekonderi sökemiyorsanız 8 tane diyotu + çıkışa seri bağlarsınız şu pc güç kaynaklarındaki 5v çıkışında  bulunan mbr3040 büyük diyotlar iş görür  şaseye karşıda 220ohm 5w taş direnç koyarsınız

işin içinde oto anfisi olduğu için tolerans var yani

ama imkan varsa en sağlamı @Mr_YAMYAM hocamın dediği şekilde olur

yazici67

en garanti yöntem Mr_YAMYAM ın dediği gibi, ama 30A de lineer regülatör kullandığınız zaman açığa çıkan ısıyı harcamak zor olacaktır...

gevv

evet hocam  öyle ama geride  fazla voltaj yok transistörler fazla zorlanmaz  büyük soğutucu fan götürür :)  hatta  lm317 ve transistörlerinde kayıplarını dünürsek 17...18v    ac  olmalı  ama 16v ac de kurtarırdı

asma

O zaman regülatör yapalım   ;)
Şu devre uygulanabilir:
 http://www.reber.si/napajalniki/usmernik_12V_20A/index.htm
Devredeki 5 MJ2955 yerine 8 tane kullanılıp, 0,22/5W ların yerine 0,15/5W direnç takılabilir.
Çıkış voltajı 12V değil 14V (veya 13,8V) olmalı. (giriş 22Vdc olacaktır)
Girişte 10 adet 4700uF/35V kondansatör var. 30A için de yeterlidir. (3tane 10000uF/35V bile olur)
Kayıp güç ~ (22-14)x30A=240W (her transistöre 40W düşer)

Yine de trafonun sekonderiyle oynayıp (11Vac ye düşürerek) köprü diyot + kondansatör kullanmak düşünülebilir.

Kolay gelsin.
Not: Amp. sigortası 30A diye 30A lik güç kaynağı yapılmaz.  ;) Marka/model bilgisinden çekeceği max. güç değerine ulaşılmaya çalışılır yada aküye bağlıyken ölçüp biraz fazlasına göre besleme yapılır.

Probody

Tüm cevaplar için teşekkürler,en basit ve maddi yönden en iyisi sekonderi sökmek galiba ,Sekonder sargılarından bir kaç tanesini yan keski ile kesicez mi yoksa başka bir yöntemi varmı,kestiğimiz taktirde amper sabit kalıyormu voltajı 10 a kadar düşürsek kondansatörlerle 14 felan oluyo gine.Şöyle bir yazıda okudum voltajı 12 ye düşürsek bile kondansatör taksak 16 oluyor,bu 16 volt suni voltmuş yani yüke girince
12,13 volta düşüyormuş gine.Yoksa 30 ampere yaklaşıncamı voltajda düşüşler başlıyor acaba.
Amfi: Edison 804.4, tavsiye edilen sigortası 50 amper.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: yazici67 - 15 Eylül 2012, 17:12:49en garanti yöntem Mr_YAMYAM ın dediği gibi, ama 30A de lineer regülatör kullandığınız zaman açığa çıkan ısıyı harcamak zor olacaktır...
16Volt çıkışı regüle etmek için zaten voltaz gereksinimi olacaktır. Bu da LM337 entegresi ve çıkış transistörleri için minumum 3V eşiğindedir. Artı 1voltluk bir gerilim fazlası vardır ki bu da 30 A için büyük bir değer teşkil etmeyecektir. Ben daha önceleri bu devreyi 18Vluk bir trafo ile gerçekleştirmiştim. Full performans almıştım.
Eğer regüle masrafları ve yapımı zor ise trafo voltajını hiç düşürmeden 10 adet 4700mF kondansatör ve her kondansatör arasına yüksek takatlı bobin ile devre oluşturulabilir. Böyle bir devrede ripple voltajları biraz fazla olsa da güç kuvvetlendirici amplifikatörlerde gözardı edilmektedir.
Trafonun 16V olması bence dezavantaj değil avantaj bile oluşturmaktadır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın