Yumuşak geçiş led sistemi

Başlatan karadeniz, 11 Eylül 2012, 15:08:33

karadeniz

Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım adım Deniz, Maden mühendisiyim
Elektroniğe olan ilgim çok eski ama bu konuya mesleki anlamda yönelemedim, ancak amatör olarak ilgilenmeyi çok istiyorum halen. Boş zamanımda aklıma gelen bir projeyi araştırırken bu foruma kadar sürüklenmişim... :)

Yapmak istediğim şey şu, aracımın gösterge panelindeki devir saatinin çubuğunu motor devrine göre maviden başlayarak mavi-maviyeşil-yeşil-yeşilkırmızı(sarı yani) ve kırmızı olarak aydınlatmak istiyorum. Biraz vumetreye benziyor ama kendinden sonraki led ağır ağır yanarken biröncekinin ağır ağır sönmesi yönüyle vumetreden farklı çalışacak... bunu diğer bütün çubuklar için de yapmak istiyorum tabi. Ayrıca gösterge tabanı (yani rakamlar) kontağı açtığım anda ortadan başlayarak yanlara doğru yine artarak yanacak...Bunun çok karışık elektronik programlamaya ihtiyaç gerektireceğini sanmıyorum. Lisedeyken fizik öğretmenimle kafa kafaya verip NE555 ile 22 khz kare dalga üretip ultrasonik sivrisinek kovucu yapma girişimimden öte de çok büyük elektronik deneyimlerim olmadı...

Bu konuda yönlendirmelere çok ihtiyacım var, ben yapıp sana yollarım maliyeti de şu olur tekliflerine de açığım ama önceliğim kendim yaptım diyebilmektir...

Şimdiden teşekkürler...

yazici67

Bu istedikleriniz için RGB led kullanabilirsiniz. En kolay yolu programlamayla olur. Biraz daha net mümkünse şekille açıklayabilirseniz iyi olur...

t.t

devir saatine bir potansiyometre bağlayabilirseniz mkrodenetleyici yardımı ile adc özelliğiyle potansiyometre üzerindeki değişimi çıkışlara aktarabilirsiniz

yazici67

Tabi geçişler için PWM gerekecek. O kadar PWM çıkışı olan bir pic yok. Yazılımsal PWM ile çözülebilir. Ya da donanımsal ( transistör direnç kondansatör içlemesiyle :) ) bir geçiş yapılabilir...

karadeniz

ilginiz için teşekkürler...

daha açık şekilde şöyle izah edeyim, motor devri 1500 e kadar iken sadece çubuğun altına yerleştirdiğim mavi led yanıcak, 1500 den sonra yavaş yavaş yeşil yanmaya başlarken aynı hızda mavi de sönmeye başlıayacak ve 2500 devirde mavi tamamen sönüp yeşil tamamen yanmaya başlayacak, aynı şey 3500 ve 4500 devirdyeşilden sarıya, sarıdan da kırmızıya geçecek şekilde olacak...

eğer bunda muvaffak olursam aynı şeyi yakıt,hararet ve hız göstergeleri için de yapmayı istiyorum...Eğer kendi elektronik bilgim ile bu işi kıvırırsam çok güzel olacak, yok olmazsa artık bu tip hazır sürücüler aramaya başlıyacağım...

başka 1 sorun ise şu, devir saatinin kablosundaki sinyali bilemiyorum ve elimde ölçebileceğim de güvenilir 1 multimetre yok malesef, bu da geçişleri ayarlamak için karşılaştığım başka 1 sorun...işin bu kısmı ibrelerin çubukları içindi, tabanı yani rakamlar için de kontağı açtığım anda yavaş yavaş yanmaya başlayacak ve atıyorum 3 saniyede tam parlaklığına ulaşacak, kontağı kapattığım anda da yavaş yavaş sönerek tamamen kapanıcak...

rakamlar kolay basit 1 gecikme devresi bile o işimi görebilir ama bu çubukların aydınlatmaları yoracak biraz...

ama yapacağım bu işi inşallah.. :)

yazici67

Büyük ihtimalle mikrodenetleyici tabanlı bir proje. Ama aracınıza göre kalibre etmek sorun olabilir. Biraz daha araştırın belki internette örnek vardır...

Mr_YAMYAM

Bahsettiğiniz devreyi en ideal olarak LM3914 devresi ile yapabilirsiniz. Bu entegreden iki adet kullanıp cascade bağlarsanız sıfır noktasını daha iyi belirleyip üst ve alt sınırı rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Yapmanız gereken şey LED dizilimindeki parametreleri belirlemek olacaktır.

karadeniz

araca entegre zaten en düşündüğüm kısım benim de...

MR_YAMYAM
evet aradığım devre bahsettiğiniz devreymiş,
http://www.youtube.com/watch?v=gxio_dP_ARg
peki ledler arasındaki geçişi azalarak ve artarak yapma şansım nedir.. ?

yazici67

3914 devresi zaten basit. Ancak geçiş efektlerini en kolay dnetleyici ile yaparsınız olmasza LM3914 çıkışlarına analog bir azalma artma efekti yerleştirebiliriz...

Şöyle bir devre çizdim hızlıca:

Devrede değeri görünmeyen dirençler istenilen yanma değerine göre 3.3R ile 100R arasında seçilecek. Bu direnç azaldıkça ledin etrafındaki diğer ledlerin parlaklığı daha artacak. Ama giriş değeri 9 volt üzerinden. Yani
göstergeye kaç volt geldiğini bilirsek oraya uygun bir yükseltici atarız... Tabi 1 tane LM3914 ile 10 adet led yakılabiliyor. Led sayısı kaç tane olacaksa o kadar LM3914 \'ü cascade bağlarız...

t.t

bence bunun devresinden çok bunu göstergeye nasıl modifiye edeceğinizi düşünmelisiniz

karadeniz

yazici67

isis çizimi için teşekkürler, bu adımları izleyerek ve biraz daha araştırma yaparak ön bilgilerimi tamamen toplayıp prototipe başlıyacağım....

t.t
gerçekten de devresinden çok göstergeye nasıl monte ederim diye düşünüyorum. Herhangi birine beğendirme derdim olmadığı için kaygılarım yok pek ama başka 1 problemim var, o da devir giriş sinyali nasıl geliyor onu bilemiyorum işte... :) olayın 1 de o kısmını çözmem lazım. Normal devir saatleri indiksüyon bobinin boşalmasını sayarak deviri ölçerler, elektronik enjeksiyonlu 1 araçta ECU dan farklı sinyal geliyor mu bilemiyorum, işin o kısmını artık araç üzerinde deneme yanılma ile yapacağım...
rakamlar için düşündüğüm artarak yanma ve azalarak sönme işlemini yapacağım gecikmeli devre zaten bundan çok daha basit olacak, artık onu kendim de yaparım diye düşünüyorum, takılırsam yine bilgilerinize başvuracağım. :)

zaman ayıran bütün arkadaşlara teşekkürler, başarılı olursam özellikle yakıt ve hararet göstergelerine de uygulayacağım bunu...yaptığımda muhakkak video ekliyeceğim... 

karadeniz

ha bu arada göstergeye gelen gerilim araç çalışmazken 11.5, çalışırken de 13.5 +/- 0.5 volt şeklinde...

Mr_YAMYAM

Her LM serisi entegre için girişte ayrıca yapılması gereken  RECTIFIER devresi vardır. Bu devreler girişteki AC gerilimi DC yaparlar. Bu gerilimin çıkış empedansına göre dolma ve boşalma zamanı (DECAY&ATTACK) bir kondansatör ve direnç ile (R-C Coupling) ayarlanmaktadır. Bu devre ile ledlerin yanma ve sönme aralığını IEC normlarına göre ayarlayıp yumuşak bir hareket sağlayabilirsiniz. Basit bir LF351 entegresi ile yapılabilmektedir.
Eğer ölçüm aralığını daha uzun tutmak istersen o zaman LM3915 entegresi kullanmalısın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: karadeniz - 13 Eylül 2012, 00:50:06ha bu arada göstergeye gelen gerilim araç çalışmazken 11.5, çalışırken de 13.5 +/- 0.5 volt şeklinde...

Bu değerlerde ise en ideal yine LM3914 entegresidir. Her kademesi 0.5 db yaklaşık 0.3V kademeyle artıp azalmaktadır. Entegreyi, bir anahtar kullanarak, ledleri DOT (nokta) ya da BAR (sıralı) yanmasını sağlayabilirsin.

yazici67

Ayrıca gstergeyi takip edebilmesi için biraz kalibre edilmesi gerekebilir...

karadeniz

Ledlerin tek tek sıralı yanması olayını anladım, AC lik 1 durum yok araçta çalışıcak zaten, en çok düşündüğüm ise dediğim gibi araçtaki sinyale bu sistemi kalibre etmem olacak, çünkü devir saatine gelen bilginin potansiyometredeki gibi değişken gerilim olduğunu hiç sanmıyorum...

işe öncelikle araçtaki devir saati sinyalini çözme ile başlıyacağım, bunun için osiloskop bulamayacağıma göre güvenilir 1 multimetre bulup devir sinyalinin nasıl değiştiğini anlamaya çalışacağım, toparladığım verileri tekrar sizinle paylaşırım, neyden tetik alacağımızı bilirsek daha mantıklı 1 sistem kuracağımızı sanıyorum..

kudretuzuner

Merhaba
Yapılmış bitmiş işler üzerine (bilhassa otolarda)modifiye işleri oldukça sıkıntılı işlerdir.Yanlış bir eylemde,size tahmin edemeyeceğiniz masraflar açabilir.Öncelikle otonuza uygulamadan önce,dış ortamda sağlıklı çalıştığına emin olun sonra uygulamaya geçin.Benim önerim şöyle olacak,devir sıfırda iken ölçtüğünüz voltaj ile maksimum devirde ölçtüğünüz voltaj arasında 2 voltluk bir fark var.Bence,sizin ölçmeniz gereken voltaj,hangi devirde ne kadar voltaj geliyor?Bunu tablo haline getirin ve de brebordta 11.5 volt ile 13.5 volt arasında LM3914 ile çalışmanızı deneyin.Bu voltaj değişim aralığında  istediğinizi elde ederseniz panele montajı ayrıca düşünelim.(Komplike işi parçala tek tek çöz ve sonra birleştir )
KU

karadeniz

uyarınız için teşekkür ederim, ancak bu riskleri alıyorum, bütün bağlantıları yapmadan önce aralara çok küçük değerlikli sigortalar koyacağım zaten araç üzerine geçerken...
ben de açıkçası çok büyük değişimler ile çalıştığını düşünmüyorum devir saatinin, en basit örneği ile oksijen sensörü dediğimiz cihaz 0,15 ile 0,85 volt arasında çalışmakta, devir saati de bundan çok farklı olmamalı...aralardaki değerlere göre geçiş olacağından ben de çalışma değer aralıklarını ölçerek değerler belirleyerek işe başlıyacağım, aynı zamanda alternatif giriş noktalarını da not alıyorum, bunun 1 tanesi endüksiyon bobinin üzerinden tetik almak, diğeri de herhangi 1 step motoru direk aracın kayış sistemine bağlayıp prototip üzerinde kullanacağım potansiyometrenin yapacağı değişken gerilim simülasyonunu bu motora yaptırarak tetik almak...ön araştırmalarımda tamamen net bilgilere ulaşıp izliyeceğim yola karar vermeden işe başlamayacağım...

karadeniz

Alıntı yapılan: karadeniz - 13 Eylül 2012, 14:48:47uyarınız için teşekkür ederim, ancak bu riskleri alıyorum, bütün bağlantıları yapmadan önce aralara çok küçük değerlikli sigortalar koyacağım zaten araç üzerine geçerken...
ben de açıkçası çok büyük değişimler ile çalıştığını düşünmüyorum devir saatinin, en basit örneği ile oksijen sensörü dediğimiz cihaz 0,15 ile 0,85 volt arasında çalışmakta, devir saati de bundan çok farklı olmamalı...aralardaki değerlere göre geçiş olacağından ben de çalışma değer aralıklarını ölçerek değerler belirleyerek işe başlıyacağım, aynı zamanda alternatif giriş noktalarını da not alıyorum, bunun 1 tanesi endüksiyon bobinin üzerinden tetik almak, diğeri de herhangi 1 step motoru direk aracın kayış sistemine bağlayıp prototip üzerinde kullanacağım potansiyometrenin yapacağı değişken gerilim simülasyonunu bu motora yaptırarak tetik almak...ön araştırmalarımda tamamen net bilgilere ulaşıp izliyeceğim yola karar vermeden işe başlamayacağım...

Şunu da sormak istiyorum siz bu 2 voltluk farkı kendi aracınızda mı ölçtünüz?

kudretuzuner

Merhaba
Ben amatörüm,bu konular hakkında fazla teknik bilgim yok ama prensip ve disiplin olarak uygulanması gereken işlemleri yazdım.Yazımda da belirttiğim gibi ibrenin mekanik hareketinde hangi devir pozisyonunda hangi voltajın çıktığını bilmeniz gerekir.Bir konu da \"diğeri de herhangi 1 step motoru direk aracın kayış sistemine\"şeklindeki açıklamanız.Merak ettim doğrusu step motoru nasıl süreceksiniz. 2 voltluk farkı da bu açıklamanızdan anladığımı yazdım \"ha bu arada göstergeye gelen gerilim araç çalışmazken 11.5, çalışırken de 13.5 +/- 0.5 volt şeklinde...\"Sonucu merakla takip edeceğim.Kolay gelsin.
KU

karadeniz

2 volt olayı yanlış anlaşılma oluşturmuş sanıyorum, o durum araç çalışmazken akünün gerilimi ile araç çalışırken şarj dinamosunun aküyü şarj etmek için ürettiği gerilim arasındaki farktır. Dinamo aküyü şarj edebilmek için akünün üst gerilim değerinden daha fazla gerilim uygular ki aküyü doldurabilsin. Ancak yapı gereği bu araçtaki bütün elektrikli cihazlara uygulanan gerilimi etkliyor.

Onun sorun olacağını sanmıyorum, en fazla 78 serisi 1 regülatörle gerilim sabitlenir..
Step motor olayı da benim dizel araçların devir ölçme prensibinden esinlenerek ortaya attığım 1 konu, dizel motorlarda ateşleme sistemi olmadığı için devir bilgisi şarj dinamosundaki özel bir çıkıştan alınır, saat bu çıkışın verisine göre deviri gösterir...Ben de bu tip küçük 1 motorla kayıştan tahrik alırsam tamamen devire bağlı 1 sinyal üretmiş olurum ve bunu da entegre üzerinde kullanırım diye düşündüm...hem böyle olursa aracın orjinal sistemine nerdeyse sıfır müdahale ile yapmış olurum ama onun uygulama sıkıntısı daha çok olacak, motoru nasıl sabitliyeceğim, kaput altındaki ısıya dayanabilecek mi, motor 6000 devirle dönerken küçük motor da 6000 devir, hatta daha fazla ile dönmekten zarar görür mü gibi sorunlar çıkarıyor...

Bu işi becerirsem bu benim değil burdaki arkadaşların başarısı olacak daha çok...

Mr_YAMYAM

http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/lm3914-12v-battery-monitor-circuit
Yukardaki linkte LM3914 ile yapılmış batery tester yer almaktadır. Bu devre ile ayarlanabilir olarak 10V tan 15 volta kadar referans tayin edip istediğin değerleri ayarlayabiliyorsun.

Uploaded with ImageShack.us

karadeniz

MR_yamyam
çok teşekkürler devre için, sanıyorum tam aradığım şey bu...

Prototipe başlamak için gerekli parçaları toplamaya başlıyorum, komik gelebilir size ama daha \'EkmekTahta\'m bile yok... :) gerekli bütün parçaları yavaş yavaş toplayacağım, biraz da kurduktan sonra üzerinde çalışmak gerekiyor sanıyorum... :)

http://www.youtube.com/watch?v=7jHlSB6RLHc&feature=related

şu efekt ile

http://www.youtube.com/watch?v=Ng1w-yBuKNQ&feature=related

şurdaki tekli kombinasyonu birleştirdiğim anda devre hazır olucak...

karadeniz

Evet ilk linkteki efekt arduino ile yapılmış, sözlerimi geri alıyorum... :) Bu tip 1 prgoramlamaya girmeden bu işi kıvırabilme ihtimalimiz var mı... ? Hafta sonu İzmir\'e gideceğim ve ekim sonuna kadar her hafta sonum izmirde geçicek, gitmişken çankayadan ne lazımsa alayım diyorum, Uşak\'ta bu tip entegreleri bulabileceğimden hiç umudum yok çünkü... \'şöyle denesek belki olur\' şeklindeki tekliflere dahi açığım...

karadeniz

kandırmışlar bizi, sadece ibrenin hareket ettiği bölgeye doğru bakan farklı renkte led kullanarak yapılmış çoğu..
http://www.youtube.com/watch?v=mPssDqWBHTw

ama yok ben böyle yapmıyacağım, yine ne varsa japonlarda var
http://www.youtube.com/watch?v=iT60Ngcxgr0

Mr_YAMYAM

Vermiş olduğum devreyi DOT mode çalıştırırsan LED\'ler tek tek yanacaktır.  farklı renk kombinasyonları için geçiş LED birimlerini 1N4148 diyot ile birleştirebilir ve ara renkleri de alabilirsin.

yazici67

Benim verdiğim devrede (önceki sayfada) ledler 1 adet tam ve iki adet zayıf yanan şekilde ve nokta modunda.Zaten mr.yamyam da aynı devreni gerçek halini koymuş...

karadeniz

Evet arkadaşlar devreyi breadboard üzerinde kurdum ancak çalıştıramadım, şuan hala uğraşıyorum...gerilimi ilk verdiğim anda ledler göz kırpıp sönüyorlar, ölçebildiğim kadarıla dirençlerin değerlerini doğru bağladım...bu potansiyometrenin orta bacağı bağlanıyor 5. bacağa değil mi...1 de entegreyi taktığımda üst köşedeki çentik sola bakmalı... :?:

karadeniz

entegreyi değiştirdim 2 adet almıştım 2. yi takınca sadece 1 e bağlı olan led pota göre yanıp sönüyor ancak diğerlerinde hayat belirtisi yok... :)

karadeniz

sonunda devreyi çalıştırdım, devre potun 27k ve 17k aralığındaki değerlerinde çalışmakta, buna göre aracın devir saati bilgisine gelen kablodaki bilgiyi öğrenmeye geldi sıra, onu da çözünce bu iş olacak gibi duruyor...

yalnız kullandığım univeral 12v lik laptop adaptörü ve adaptör AC yi tam süzemiyor içinden de tık tık tık diye sesler geliyor ve gelen sese göre ledler göz kırpıyor, araçta da bu kadar gerilim dalgalanması olur diye düşünüyorum eğer bu kadar etkilenicekse işimiz var gerçekten... :)

yazici67

AC den etkilenme değil, o kadar hassas olamaz. elinizdeki adaptör arızalıdır. Olmazsa araçta regülatör kullanırız...

karadeniz

teşekkürler, zoru sırada bekliyor daha..yeri gelmişken söyliyeyim 9. pinden +12 vermeme rağmen yine noktasal olarak yanıyor ledler, bar moduna geçmiyor... :roll: acaba entegrede mi sorun var... :?:

yazici67

Ripple lar için + ve - arasına 2.2uF kondansatör bağlayın. Mode boştayken Dot çalışır. Mode 3 nolu V+ pini ile bağlanırsa Bar moduna geçmesi gerekir. Bunlar zaten datasheette açıklanmış. Eğer dediğiniz gibiyse entegre arızalı olabilir...

karadeniz

teşekkürler...
bugün aracımın yetkili servis işletmesini de yapan yakın 1 arkadaşımla konuyu konuştum, araç karadüzen karburatörlü olmadığı için olası 1 aksilikte aracın ecusuna kadar zarar verebilirsin ana sistem kablolarının arasında sigorta yok dedi, araya 5A lık sigorta koyarak denemelerimi yapacağımı söyledim ancak o kabloların taşıdığı akımlar çok daha düşükmüş, yine de güvenilmez ama yapma da demiyorum dedi...biraz kararsız kaldım, devir saatine gelen kablodaki durumu çözmeye çalışacağım, ona göre ibrenin yönlerine göre altına led yerleştirerek ya basit usulu deniyeceğim ya da gözümü karartıp işe dalacağım... :) kısmet artık...

yazici67

Arkadaşın dediği doğru olabilir ama çözüm basit. Gelen kabloların + ve - sine birer diyot bağlarsanız böyle bir tehlike kalmaz.

(Temsilî Resim)

karadeniz

diyotu denemedim ama 5volt 1 farad kondansatör bağladım ana giriş hattına paralel şekilde, değişim olmadı...  :o diyotum var bu aralar biraz yoğunum pek ilgilenemedim ancak bu dalgalanmayı çözeceğim, böyle zaten flaşör gibi resmen...

yazici67

Gelen voltajı da voltmetre ile izleyin. Osiloskop bulursanız çok kolay olur. En azından ödünç alarak. Dalga şeklini görsek tamamdır... Birde siz hangi devreyi yaptınız? Benim verdiğim parlaklığı etkileşen devreyi mi yoksa standart devreyi mi?

karadeniz

şunu kurdum ben

http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/lm3914-12v-battery-monitor-circuit

bundaki geçişleri kurduktan sonra beğendim ancak ledler toplu halde yanıyor genelde ama daha önemli 1 sorunla karşıkarşıyayım, breadboard üzerinde 4. entegreyi bozdum, neden böyle olduğunu çözmeye çalışıyorum ancak elektronik devre bu kadar hassas olacaksa işimiz var... :) herhalde yarın göstergeyi söküp eve alarım...

kudretuzuner

Merhaba
Kullandığınız ledler 5mm\'lik ise ve de ledlerin hepsinin yanması sırasında entegreden çekilen akım da limiti aşarsa yanabilir.Ledlerin 3mm minik olanlarından kullanın,ayrıca bir VU metre gibi çalıştığı zaman,ledlerin hepsi aynı anda yanmaz,ama pot ile ayar yaptığınız için ledlerin hepsini birden sürme imkanı oluyor ve de entegre bu sebepten yanıyor olabilir.
KU

karadeniz

ledler 2 ve 3 mm, gerilim de temiz değil kullandığım adaptör AC yi tam olarak DC ye çeviremiyor, board üzerinde çalışırken ledler sürekli gözkırpıyor zaten, bunun yüzünden de yanıyor olabilir...şuanda elimde entegre kalmadı en kısa zamanda alıp tekrar kurmayı düşünüyorum ama o aldığım entegre de bozulacak ona da eminim...inşallah araç üzerinde 2-3 gün sonra böyle 1 sıkıntı ile karşılaşmam...

yazici67

Eğer bu kadar açık titreşim varsa elinizdeki adaptörü kontrol edin. Belkide çıkış diyotları yanmıştır. Çünkü gözlee görülür titreşim için doğrudan AC akım gelmesi gerekir. Devreyi birde 9 volt pille çalıştırın. Bakalım entegre yanacakmı. Yanmaması gerekir. LM3914 gibi entegreler pek hassas değildir, analog entegrelerdir, sadece dahili karşılaştırıcılar aşırı gerilimde yanar ama 12 volt için bu kadar hassas olmaması gerekir...

karadeniz

anladım, haftasonu çankayadan 3-4 tane daha entegre alayım, 9v pil ile denerim ama araç üzerinde 14v verince kurduğumuz devrenin kalibrasyonu bozulmaz mı... :?:

yazici67

9 voltu titreşim için deneyeceksiniz. Sadece titreşiyor mu, titreşmiyormu? sorun entegrede mi,  devrede mi yoksa beslemede mi? Onu görmek için pil ile deneyin.

karadeniz

anladım teşekkürler...
şuan projenin o aşamasına virgül koyup göstergeyi elime aldım, göstergeye gelen kabloların 3 tanesinde devire bağlı dalgalanma ölçtüm...birinde rolanti ile yüksek devir arasında 0,6 volt, diğeri 1 volt fark verirken başka 1 tanesi o anki şarj gerilimini gaz verdikçe düşürüyor, 14.23 gibi 1 değerden 13.70 gibi değerlere düşüyor gaz verdikçe...

göstergeyi söktüğümde arkasındaki lehim yollardan hangi kablonun devir saatine geldiğini ayrıca kontrol edeceğim...

karadeniz

evet arkadaşlar geçen sürede bayağı ilerleme ve gerileme kaydettim... :) öncelikle net olarak göstergeye gelen devir saati kablosunu bulamadım, servis işletmecisi arkadaşımla da konuştum ve ısrarla kurcalamamı söyledi ben de bıraktım mecburen...şuan yapmak istediğim şey basit 1 dimmer devresine benziyor araştırdığım kadarıyla ama forumda bulunan devreler aradığım şey değil anladığım kadarıyla...

devamlı olarak akım geldiğinde yavaşça yanarak 1-2 sn içinde max. parlaklığa ulaşan, akımı kestiğim anda da yine 1-2 sn içinde azalarak sönen 1 devre yapmam gerekli...4 adet 2 mm lik ledi bu şekilde yakıcak ve söndürücek, yanlış anlaşılmasın diye tekrar etmek istiyorum 555 le yapılacak 1 flaşör devresinden bahsetmiyorum kesinlikle...

yazici67

Bir kondansatör ve transistör ile yapabilirsiniz. Tabi her led/grubu için yapmanız gerekecek...

karadeniz

akımın anahatta geri dönmemesi için ne tür diyot kullanmam gerekiyor peki... :?:

yazici67

karadeniz

arkadaşlar yeni konu açmamak için burdan devam edeyim dedim...

şuanda göstergenin ışıklandırmasını kafama göre değiştirdim, bunun için ilgilenen arkadaşlara teşekkürler...

şimdi yapmak istediğim başka 1 şey var, bunun için bana üzerine gerilim uygulandığında başka 1 hattın gerilimini kesen bir çeşit transistörlü 1 devre lazım, bu devre 12v ve 3-4 amper akımda çalışıcak...aslına bakarsanız ben transistörlerin tam olarak nasıl çalıştığına da vakıf değilim, hani ne olduğunu az çok biliyorum ama böyle 1 devrede nasıl bağlanır, hangi ucu tam olarak hangi görevi görür onu bilemiyorum...aslına bakarsanız bu devre transistörle mi yapılır ondan bile emin değilim... :)

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın