smps adaptörleri seri bağlayarak simetrik çıkış almak ?

Başlatan muratsaray, 08 Eylül 2012, 19:00:53

muratsaray

elimde 2 ad. DC 24V 3A smps trafo var ikisinin de birbirinden bağımsız giriş ve çıkışları var bunları simetrik besleme olarak kullanabilmek için çıkışlarını seri bağlayıp ikisinin birleşim yeri toprak olarak kullansam ve girişlerini paralel şöntleyip 220V enerji versem olurmu??? :-\\

gevv

muratsaray

hazır devreli trafo kısa devreli regüleli falan piyasada led trafosu diye geçiyor

gevv

ikiside aynı model ise seri bağlı olarak  kullanabilirsiniz

muratsaray

aynen seri bağlayıp birleşim yeri toprak birinden +v diğerinden -v alıp simetrik besleme oluyor fakat amplifikatöre bağlayınca entegre yanıyor.

gevv

bir yerde hata yapıyor olmalısınız  daha önce bende bu şekilde smps adaptör ile anfi çalıştırdım 

anfi devrenizi kendinizmi yaptınız ? normal bir besleme ile test ettinizmi ?  çalıştığı kesin olan bir anfimi ?

muratsaray

anfi çalışıyo tda 2050 normalde 2x18 v ac doğrultunca gayet güzel çalışıyor ama bunu devreye bağlayıp enerji verince entegreler anında yanıyor aynı şeyi 3 kere uyguladım devrede ve bağlantılarda hiç bir hata yok trafoçıkışları birbirine uyuyor ikiside tam 24v devredede bi sorun yok trafolarda da acaba diyorum şebeke girişleri ayrı ayrı ama onlarıda şöntleyip tek giriş olarak enerji veriyorum yine aynı.

gevv

şu adaptörlerin  resimlerini yüklermisiniz  mümkünse  devre resimleri olsun

muratsaray

şimdi fotoları çekiyordum bende.

gevv

2.5mb lik resim  fazla geliyor ondan hata veriyor :)

çıkış   şasesi  ve 220v  toprak hattı  arasında  kondansatör bağlı  bu bağlantıyı iptal edin ya da o kondansatörü sökün

şimdi toprak hattını kullanmasanızda  o hatta 220v  üzerinden de kondansatör bağlı yani bir nevi suni toprak

anfiye bağlamadan 10...22ohm  5w taş dirençleri +v -v çıkışa bağlayarak test edin voltaj çöküyormu ya da dalgalanma var mı diye

muratsaray

denedim şimdi çok fazla bir dalgalanma olmadı 0.5V civarında bir dalgalanma var.

gevv

kondansatörüde süktüyseniz anfiye bağlayın ama dikkat  +v  ve -v  test bağlamayın 

birde  adaptörleri   yüksüz bırakmayın anfiye bağlanacak zaten ama  düşük bir yük olması iyi olur 2 adaptöründe çıkışına 150ohm 2w.....5w  direnç bağlarsanız  iyi olur

muratsaray

bazen küçük şeyler gözden kaçabiliyormuş  :) çok teşekkürler trafolar bu kondansatör yüzünden 2 aydır yatıyorlardı bu kadar kısa sürede cevap vereceğinizi düşünmüyordum çok teşekkürler iyi çalışmalar.

gevv

çalıştırdığınıza sevindim ;)  o kondansatör daha doğrusu kondansatör grubu normal kullanım için çok faydalı ama bu tip modifikasyonlarda  sorun yaratıyor :)

sizede iyi çalışmalar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın