Telefon Hattı ile şerit led çalıştırmanın zararları ?

Başlatan küçükelektronikçi, 05 Eylül 2012, 10:49:15

küçükelektronikçi

Telefon hattına gelen voltaj 48-49 volt  fakat akım çok düşük   bn bunu 12 volta çevirip bir sistem kurdum akımı yükselttim elektrikler gidinçe şerit led yanıyor deneme amaçlı yaptım fakat ne zararları olabilir?
şey ben fazla akım çeker derseniz orayı hallettim bir zararı acaba var mıdır aslında devre çok basit
Cümleler Doğrudur Sen Doğru İsen Doğruluk Bulunmaz Sen Eğri İsen

Yunus Emre

kaptan10

çok zekice düşünmüşsünde sonra telefon çok yazmasın:)

küçükelektronikçi

abi yok zaten o voltaj telefona geliyor ayrıyeten akım çekmiyor yazmadı devre yayınlasam güleersiniz belki 3 tane eleman kıullanıyoruz

Yunus Emre

küçükelektronikçi

acaba devlet için bir sakıncası var mıdır abilerim
internnet bayağı bir araştırdım ama telfon hattını 12 volt çevirici yok vede elektrikler gidince otomatik çalışıcak inşallah diğer devrem fotosel de kullanılabilir

Yunus Emre

yazici67

Ledlerle kaç A çekiyorsun? LED ler yanarken telefonu aramayı düşündün mü? Arada bir regülatör olması gerekir. O gerilim kullanmanın yasal bir yaptırımı yok. Hatta telefon hattından geçen sesleri FM olarak veren küçük böcekler bile var, hattan besleniyorlar. Regülatör neden gerekli dersen telefon arandığında gerilim 60-70 voltlara kadar çıkar(?). Bu durumda senin ledler BUM! olur. Ayrıca 3 elemana neden gülelim ki, mikro denetleyicilerde BİR eleman ama neredeyse beceremedikleri iş yok :)

küçükelektronikçi

evet yazici67 hocam ilgilendiğiniz için teşekürler 30
 cm şeritled diyelim evet devreye regulatör koyabilirim fakat
devre şöyle 3kondansatör
1 kondansatör 0.47 uf 50 volt
2 kondansatör 100 uf 10 volt
3 kondansatör 0.22 uf 20 volt
birbirlerine bağlamaya gelince 1 ile 2 kondansatör seri 3 kondansatör pralel bağladım ve 12-15 volt oluyor
yazici hocam dediğiniz gibi regulatör koymak lazım

Yunus Emre

küçükelektronikçi

yazici67 abi şey ben 2 gün rüzgar tribünü yapmaya uğraştım ve oldu kanatlar pvc borusan 70 lik pvc su borusundan fakat moor en fazla 3 volt üretiyor genelde 0.50 civarı benim bu voltajı yükseltmem mümkünmüdür bir devre ile

Yunus Emre

yazici67

Kondansatörleri seri paralel bağlaman iyi fikir değil. Onun yerine uygun-ucuz bir regülatör devresi ayarlarız.
Rüzgar tribününe gelince nasıl bir motor kullandın? Çevirmesi kolay olan bir step motorla 30-40 volt bile üretebilirsin. Bu gerilimi regüle edip küçük bir akü şarj edebilirsin...

küçükelektronikçi

yazici67 abi teşekkür ederim rüzgar tribününde kullandığım motor yazıcıdan söktüğüm bir motor fakat 0.50 volt üretiyor bide saç kurutma makinesi motoru ile dewnedim durum dahada kötü oluyor fakat bisiklete taktım rüzgar tribününü uzun bir rampadan aşağı indim 1.80 civarı üretti  kanat 30 cm  3 kanatlı
neyse hepinize iyi geceler abilerim sorularımı cevapladığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim

Yunus Emre

oguz1993

Arkadaşlar bu devre hoşuma gitti bende yapmak istiyorum ama kondastörle değilde regüle ile yapmak istiyorum ama lm338 ile bir devre yapsak hem telefonu hem telefon hattını korumuş ve işimizi görmüş olurmuyuz....

yazici67

@oguz1993
Çekeceğin akıma bağlı. Eğer gerilim çok aşağı çekmek istiyorsan ( 12 volt, 5 volt etc.) doğrusal regülatörler iyi olmayabilir. Ama fazla akım çekmeyeceksen LM78xx veya LM317,338,117 vs. serisi ile yapabilirsin.
@küçük elektronikçi
O motoru elle çevirdiğinde 20-25 volt görmen gerekir. Kanatları olabildiğince hafif ve geniş yapmaya çalış...

-- Sayfa yenilenmediğinden yanlışlıkla iki kez postalamışım ---

yazici67

@oguz1993
Çekeceğin akıma bağlı. Eğer gerilim çok aşağı çekmek istiyorsan ( 12 volt, 5 volt etc.) doğrusal regülatörler iyi olmayabilir. Ama fazla akım çekmeyeceksen LM78xx veya LM317,338,117 vs. serisi ile yapabilirsin.
@küçük elektronikçi
O motoru elle çevirdiğinde 20-25 volt görmen gerekir. Kanatları olabildiğince hafif ve geniş yapmaya çalış...

küçükelektronikçi

yazici67 hocam motorun ucunu matkapın madrenine bağladım son hız çevirdim 5 volt veriyor en fazla neyse yazici67 hocam sizide yorduk kusura bakmayın galiba motor bozuk

Yunus Emre

yazici67

Önemli değil. Motor bozuk değildir model olarak farklıdır. Yazıcıdan çıkan her motor aynı değildir. Normal bir step motorla yüksek gerilim üretebilirsin...

küçükelektronikçi

Yunus Emre

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın