Bilgisayar guc kaynagi(-5volt)nedir

Başlatan endorfin, 02 Eylül 2012, 13:43:09

endorfin

Herkese selam arkadaslar size sorum su.Ben dun garaji kurcalarken bir 1995-lerden kalma bir bilgisayar buldum.Bunun besleme devresini cikardim.Evet istedigim gibi 5v ve 12v veriyor.Bir de 2 tane kablo var birine (-12v) digerine ise  (-5v) yazilmis.Bu kablolarin ne oldugunu acaba bana anlatirmisiniz.?
 ??? ???  Bir de bu devrenin akimini nasil kontrol edebilirim? ??? ???
Tesekkurler.
      EKBER/AZERBAYCAN :) :) :) :) :) :)

yazici67

-5 le -12 normal çıkışlar. Yani kabloyu Pozitif toprağı negatif potansiyel aldığında -5 volt görürsün. Nasıl + 5 volt Gnd den 5 volt yüksekse, -5 voltta 5 volt alçak. Normal olarak +5 ile -5 arasında 10 voltluk potansiyel farkı var. Simetrik besleme isteyen yerlerde kullanabilirsin. Akımı kontrol etmek için akım sınırlayıcı ( LM317 vs. ) bir devre yapabilirsin. En fazla kaç amper çekeceksen ona göre bir entegre seçeceksin. Mesela 5A için LM338. LM317 1.5 Amper sağlar...

endorfin

Tesekkur ederim.Ben bu kaynagi degerlendirmek istiyorum.Bu kaynak icin bir amplifikator onerrimiydiniz acaba.?Mesela 5ve ya 10volt:12 ve ya 24 voltluk ve.s
Tesekkurler.... :) :) :) :)
           EKBER/AZERBAYCAN :) :) :) :)

yazici67

endorfin

gevv

@endorfin  bilgisayar  güç kaynağında  ki -12v  ve -5v  güçsüzdür  300....500ma  verir  anfi alıştıramazsın    +12v  (sarı kablo)  ile   tda2030  ya da lm1875  çalıştırabilirsin

google tda2030 12v  yaz resim aramsı yap  bir sürü uygulama var

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın