gecikmeli kapnma devresi

Başlatan devreci, 24 Ağustos 2012, 19:16:12

devreci

Merhaba arkadaşlar resimdeki gibi bir devrede butona istersersem 5 sn basayım istersem 1 saniye basayım led diyotun sadece 1 saniye yanıp daha sonra sönmesini istiyorum sizce bu nasıl olur ?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

yazici67

Yalnız 555 monostable kullanıldığında bastığınız süreden sonra saymaya başlar.Monostable devrenin Trigger tetikleyici girişine 100nF seri kondansatör bağlanırsa belirli bir sürenin üstünde tek tetiklemeli kullanılabilir...

devreci

Hocam öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim kesin olarak yapmak istediğim,
** ben butona bastığım anda ledin yanması
** butona 1 sn bassamda 10sn bassamda ledin saniyelik tek sefer yanıp sönmesi.

555 ile örneklediğiniz devreler acaba bu isteklere 100% karşılık verirlermi? Saygılar..

yazici67

Evet dediğinizi anladım.Normal haldeki 555 monostable devresi işini görmez.Ama devre şu şekilde bir tetikleyici sistemle kurulursa çalışır.

Devreyi kurun, istediğiniz gibi çalışıyorsa dış tetiklemeyi bir transistörle ayarlarız...

devreci

Hocam tekrar selamlar, şuanda kıbrastayım ve burda devre elemanlarını temin etmek biraz güç bu yüzden ilk önce workbench de devreyi çalıştırayım dedim fakat sonuç alamadım devreyi bir iki kez kontrol ettim aynenen sizin verdiğiniz şemeyı çizdim ama çalıştıramadım acaba sorun workbench de olabilirmi?

yazici67

Bildiğim kadarıyla workbench, ISIS kadar gerçekçi simülasyon yapamıyor.ISIS simülasyon programında deneyebilirseniz çalıştığını görürsünüz...Bende şimdi devreyi EWB de deniyorum.Sonuçları söylerim...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın