Işık ayarı..

Başlatan tshkeen, 24 Ağustos 2012, 17:01:42

tshkeen

Selamun aleykum.. Arkadaslar henüz 3-4 dakikalık bi üyeyim.. Öncelikle yanlış bir şey yazarsam şimdiden özür dilerim.. Az buçuk bir elektronik bilgim ve malzemem var.. Gelelim sorunuma..
 Akvaryum sever birisiyim.. Geceleri balıkların dinlenme ve uyuması için çok hafif bi aydınlatma gerekiyor.. Şerit ledim var mavi renk 60 santim 40 ledli (kendi yapımım) bunun için bi kısma ayarı yapabilecegim bi devre gerekiyor.. Yardım edebilirseniz sevinirim.. Saygılar..

küçükelektronikçi

kardeş bende yeni üye sayılırım 1 ay civarı olmuştur en fazla kendi bilgim ve internete dayanarak ışık ayarını potans kullanarak yapabilrisn

mesela şöyle diyelim daha kolay olur kullandığın güç kaynağını ya ayarlı yaparsın yada ayarlı adaptör alıp sin en kolay yok ben kendim devre yapmak isterim dersen biraz araştırabilirsin

Bunlar kendi bilgilerim yanlış yazdıysam affola Saygılar
Cümleler Doğrudur Sen Doğru İsen Doğruluk Bulunmaz Sen Eğri İsen

Yunus Emre

tshkeen

Aslında bozulmuş bir uydu dekoderinin güç kartını aldım.. Bi sigortası olan yer yanmıştı bir iki tanede direnci degiştirdim.. Şuan adaptör olarak onu kullanıyorum.. Ama işte ışık ayarının nasıl baglanması gerektigini bilmiyorum..

Adnancoskun

LM317 ile ayarlı bir güç katı yaparsan işini görür.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

tshkeen

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Ağustos 2012, 17:39:57LM317 ile ayarlı bir güç katı yaparsan işini görür.

Nasıl baglayacagımı bilmiyorum..

Adnancoskun

google\'a lm 317 ile ayarlı güç kaynağı şeması yaz, 1 tane LM317 birkaç direnç ve 1 tane pot ile yaparsın.

tshkeen

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Ağustos 2012, 18:07:37google\'a lm 317 ile ayarlı güç kaynağı şeması yaz, 1 tane LM317 birkaç direnç ve 1 tane pot ile yaparsın.

Üstadım çok ama çok teşekkür ederim..
Peki benim kullandıgım kart da
2*3,3 v
1*5    v
2*12  v luk çıkışlar var ben bu devreyi bu çıkışlara baglasam çalışırmı..

yazici67

Kısa bilgi olarak led aydınlatmada temel olan akımı sabit tutmaktır.En basit yöntem LM317.Elinizdeki şerit led sistemi kaç volt, hangi tür ledlerden kullandınız?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: yazici67 - 24 Ağustos 2012, 18:31:50Kısa bilgi olarak led aydınlatmada temel olan akımı sabit tutmaktır.En basit yöntem LM317.Elinizdeki şerit led sistemi kaç volt, hangi tür ledlerden kullandınız?
aynen akımı sabit tutmak gerekir, hatta google da led driver circuit diye arat birçok şema çıkar karşına, ben lm317 ile 3 adet (RGB) 1 watt power led için ayarlı yaptım çok kararlı çalışıyor..

tshkeen

12 v kullanıyorum
Led in türü dıp led..

Alıntı yapılan: yazici67 - 24 Ağustos 2012, 18:31:50Kısa bilgi olarak led aydınlatmada temel olan akımı sabit tutmaktır.En basit yöntem LM317.Elinizdeki şerit led sistemi kaç volt, hangi tür ledlerden kullandınız?

Adnancoskun

Aşağıdaki linkte yer alan devreyi yap ve kullan...hiç bir sıkıntı olmaz. sende zaten dc güç kaynağı varmış, trafo ve köprü diyodu kullanma gerisi aynı, bir direnç, bir pot, bir kondansatör ve birde LM317 hepsi bu,

http://www.yeniforumuz.biz/showthread.php?397409-LM317-ile-Yap%C4%B1lan-G%C3%BC%C3%A7-Kayna%C4%9F%C4%B1

asma

tshkeen

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Ağustos 2012, 18:55:26Aşağıdaki linkte yer alan devreyi yap ve kullan...hiç bir sıkıntı olmaz. sende zaten dc güç kaynağı varmış, trafo ve köprü diyodu kullanma gerisi aynı, bir direnç, bir pot, bir kondansatör ve birde LM317 hepsi bu,

http://www.yeniforumuz.biz/showthread.php?397409-LM317-ile-Yap%C4%B1lan-G%C3%BC%C3%A7-Kayna%C4%9F%C4%B1
Alıntı yapılan: asma - 24 Ağustos 2012, 19:00:485k yerine de 2k2 pot takabilirsin.   ;)

Arkadaşlar anlatmak istedigim benim zaten adaptörüm var..
12 v luk cıkışa nasıl bir devre uygulaya bilirim.. Eğer zaten bunu anlatıysanız da ben anlamadıysam çok özür dilirim..

mustafa010203

@Adnancoskun hocamın verdigi linkteki devreyi düzenledim
Evet hocalarım zaten bu devreyi uygula demek istemişler
ben devreyi senin için anlaşılır hale getirdim

Devreyi kur Pot ile ledlerinin parlaklık ayarını yap.
kolay gelsin hayırlı akşamlar

tshkeen

Alıntı yapılan: mustafa010203 - 24 Ağustos 2012, 19:46:30@Adnancoskun hocamın verdigi linkteki devreyi düzenledim
Evet hocalarım zaten bu devreyi uygula demek istemişler
ben devreyi senin için anlaşılır hale getirdim

Devreyi kur Pot ile ledlerinin parlaklık ayarını yap.
kolay gelsin hayırlı akşamlar

Kardeşim çok teşekkür ederim.. Ayrıca benim için ugraştıgın için minnettarım.. Hayırlı geceler Allah razı olsun siz ve sizin gibilerden..

mustafa010203

Estafurullah üzerime düşeni yaptım hayırlı akşamlar

tshkeen

Üstadlar hepiniz özür dileyerek bu devrenin aleman listesini verebilirmisiniiz.. Belki 10 defa söktüm yaptım çalışmıyor..

Adnancoskun

kardeş zaten 3 tane parça var. lm317 nin bacak bağlantılarının doğru olduğunu kontrol edin mutlaka çalışır.... çalışmadı derken çıkıştan hiç mi gerilim alamıyorsun, yoksa sabit bir gerilim çıkıyor daayar mı yapmıyor?

asma

Çok basit bir öneriyi gözünüzde canlandıramadığınız için,
mustafa010203 tüm iyi niyetiyle size çizimle anlatmış.
Adnan abi sabrı sayesinde, yanlış bağlamış  olabileceğinizi düşünüp LM317 bacak bağlantılarını kontrol edin diyor.
Be de gidişatı bozmamak için link ekliyorum:
https://320volt.com/wp-content/themes/320v/calc/regulator/317_basic.gif

Bundan sonra üç parçayı şemadan bakıp birleştiremiyorsan vaz geç bu sevdadan.
60cm şert ledi kes, 40cm+20cm olarak kullan. Ayrı ayrı açma kapama anahtarı kullanısan 4 ayrı fonksyon elde edersin, sende mutlu olursun balıklarda...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın