Ledli Kalp Devresi Tasarımı

Başlatan FeLisTigris, 22 Ağustos 2012, 14:26:39

FeLisTigris

Merhaba arkadaşlar,

Kız arkadaşım için hazırlamış olduğum bir devre var. Sürem azaldı fakat hala bitirebilmiş değilim. Isis şemasını çizdim, onu da arese yükledim fakat ares tasarımını hiç yapamadım sanırım. Bir sürü çizilemeyen yol ile karşılaştım. Bana yardımcı olabilirseniz çok ama çok sevinirim. Isis çizimimde doğru ise tüm arkadaşlara yardımcı olur umarım..

mzlmysr

kardeş keşke PIC\'li yapmasaydın sade yanması daha güzel olur bende büyük birşey yaptım 20*20 plakete yaptım hiçbir entegre diren kondansatorle filan uğraşmadım :)
3 sıra dizdim gayet güzelde oldu :)
tavsiyem öyle yap bağlantıları doğru yapsan 1 gününü alır
Yaşama Hakkın Mücadele Gücün Kadardır...
Adolf HİTLER

ibrahim626

Merhaba , resime uygun çizdim, biraz ekleme yaparak, siz 2 ledi paralel bağlamışsınız ,ben 3ledi seri bağlayıp sürdüm, Bu arada devre girişine 12V bağlaman lazım , çünkü ledler ona göre bağlandı.Devreyi Proteus 7.10\'da çizdim eğer açmazsa sürüm yükseltmen gerekir.R1-R16 dirençleri 100R

yazici67

@ibrahim arkadaşım zaten pcb çizmiş.
Eğer ledler standart 20 mA led ise grup bağlamaya ve transistöre gerek yok.
Burada @ApoAtes için hazırladığım devre var.Olmazsa aynı devreyi yapabilirsin.Farklı animasyon istiyorsan kaynak kodu da ekte.İstersen bende değiştirebilirim.Kolay gelsin...

FeLisTigris

Alıntı yapılan: ibrahim626 - 22 Ağustos 2012, 19:07:23Merhaba , resime uygun çizdim, biraz ekleme yaparak, siz 2 ledi paralel bağlamışsınız ,ben 3ledi seri bağlayıp sürdüm, Bu arada devre girişine 12V bağlaman lazım , çünkü ledler ona göre bağlandı.Devreyi Proteus 7.10\'da çizdim eğer açmazsa sürüm yükseltmen gerekir.R1-R16 dirençleri 100R

İbrahim abi gerçekten çok teşekkür ederim emek vermişsin uğraşmışsın, çok güzel olmuş. Dediğin gibi 7.10 olmadığı için bende açmadı senin gönderdiğini. Acaba 7.10 u nasıl bulabilirim internette o kadar aradım da bulamadım. Ya da elimdeki sürüm ile bu çizimi nasıl açabilirim?

FeLisTigris

Alıntı yapılan: yazici67 - 22 Ağustos 2012, 19:18:39@ibrahim arkadaşım zaten pcb çizmiş.
Eğer ledler standart 20 mA led ise grup bağlamaya ve transistöre gerek yok.
Burada @ApoAtes için hazırladığım devre var.Olmazsa aynı devreyi yapabilirsin.Farklı animasyon istiyorsan kaynak kodu da ekte.İstersen bende değiştirebilirim.Kolay gelsin...

Abicim sana da çok teşekkür ederim çiziminle bize yardımcı olduğun için. Fakat transistör çiziminde bir hata oldu bende pcb çiziminde, acaba ben mi beceremedim ki?

yazici67

FeLisTigris

Alıntı yapılan: ibrahim626 - 23 Ağustos 2012, 17:24:54http://www.teknomobil.org/elektrik-elektronik/136-proteus-professional-v74-sp3-full.html

Nasıl bi hata ? , tam anlayamadım söylediğini.şema değiştimi , ?

Transistör ve ona bağlı elemanların yolları ares çiziminde olmuyor abi. Resmini de koyayım yaptığımın. Sağ taraftaki transistör ve ona bağlı dirençler abi, gördüğün gibi uçlardan yeşil çizgiler çıkmıyor

ibrahim626

Resimde gördüğüm auto routerda çiziyorsun , Autorouter\'da çizdikten sonra o yolu mu çizmiyor ? eğer öyleyse elemanı makul bir yere koyman lazım , Hatta bu dosyayı eklersen bunun üstünden çizeriz.

FeLisTigris

Alıntı yapılan: ibrahim626 - 23 Ağustos 2012, 18:43:34Resimde gördüğüm auto routerda çiziyorsun , Autorouter\'da çizdikten sonra o yolu mu çizmiyor ? eğer öyleyse elemanı makul bir yere koyman lazım , Hatta bu dosyayı eklersen bunun üstünden çizeriz.

Evet İbrahim abi dediğin gibi autorouter ile çizmeye çalıştım yolları. Makul yer aradım aslında ama anlattığım soruna makul bir yer çözüm olamadı. Buyur çizdiğim ares şeması..

FeLisTigris

Alıntı yapılan: FeLisTigris - 23 Ağustos 2012, 20:14:17Evet İbrahim abi dediğin gibi autorouter ile çizmeye çalıştım yolları. Makul yer aradım aslında ama anlattığım soruna makul bir yer çözüm olamadı. Buyur çizdiğim ares şeması..

İbrahim abi?

ibrahim626

şöyle birşey çıktı ortaya ama 2-3 yerde kablo ile köprü atman gerekecek .Acıkcası yogunluktan fazlada uğrasamadım ama 1-2 gün vakti varsa daha iyi bişey çizerim , hem bu haliyle seni çok zorlar , çünkü yollar çok ince ve yakın pcbyi basarken kesin kısadevreler oluşur

FeLisTigris

Alıntı yapılan: ibrahim626 - 24 Ağustos 2012, 21:40:48şöyle birşey çıktı ortaya ama 2-3 yerde kablo ile köprü atman gerekecek .Acıkcası yogunluktan fazlada uğrasamadım ama 1-2 gün vakti varsa daha iyi bişey çizerim , hem bu haliyle seni çok zorlar , çünkü yollar çok ince ve yakın pcbyi basarken kesin kısadevreler oluşur

Abim o kadar uğraştın valla Allah razı olsun. Vallahi çok utanıyorum bunu söylerken ama 29 una hediyeyi tam haliyle yetiştirmem lazım eğer 2 güne senin de beğendiğin bir çizim ortaya çıkarabilirsen gerçekten ben de senin yardımının hakkını verip kalan günümde projeyi hallederim vallahi..

ibrahim626

Evet sonunda çizdim herhangi bir köprü yok üst kısımda sadece elemanlar var ama proteus biraz sinirlendirdi son dakka sprint layoutta çizdim :) umarım olmuştur.
Yalnız çizerken ledlerin yönlerini önemsemedim sen ona dikkat edersin , zaten bağlantıdan da belli oluyor.Ledler D1\'den itibaren sırayla PortA,B,C,Dye bağlı.

Buda sprint layout programının linki;
< Edit : Bağlantı sorunluydu tekrar ayarlandı >
Sprint Layout 5.0 Full.rar

FeLisTigris

İbrahim abi ne zamandır internetim yoktu teşekkür edemedim sana kusura bakma :/  Çok yardımcı oldun bana gerçekten. Çok teşekkür ederim sana..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın