PIC 16F877 ile Breadboard\'da LED yakma uygulaması

Başlatan _MeRKeZ_, 18 Ağustos 2012, 11:31:19

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

Pic 16f877 ile en basit uygulamayı breadboard üzerinde yapmak istedim ama ne yaptıysam çalıştıramadım. Devrenin resmini yolladım her noktanın tam olarak gözükmemesi sebebiyle malzemeleri ve bağlantı noktalarını numaralandırdım. Sizden ricam hatanın nerede olduğu konusunda bana yardımcı olmanız.

1.) 100 nF
2.) 10 k
3.) 33. bacak (pin_b0)
4.) 32.bacak (giriş gerilim bacağı)
5.) 31.bacak (çıkış gerilim bacağı)
6.) pic16f877
7.) 11.bacak (giriş gerilim bacağı)
8.) 12.bacak (çıkış gerilim bacağı)
9.) 13.bacak (osilatör bacağı)
10.) 14.bacak (osilatör bacağı)
11.) Led ile 330 ohm direncin bağlandığı bacak
12.) Led\'den çıkıp toprağa giden bacak
13.) Osilatörün ilk bağlantı noktası
14.) Osilatörün diğer bağlantı noktası
15.) 22 pf  kondansatörleri toprağa bağlayan bacak
16.) İki tarafın + ucunu kullanmak için bağladığım kablo
17.) İki tarafın - ucunu kullanmak için bağladığım kablo

Benim bu bağlantıları açıklamamdaki amaç herhangi bir yerin net çıkmaması dolayısıyla cevap verememenizi engellemekti yoksa bu forumdaki çoğu kişi için bu devre hiçbir şey, onun farkındayım :)

Osilatör frekansı 4 Mhz

Programın kodlarını isis\'te denedim herhangi bir sorun yok.

Beslemeyi 3 adet 1.5 V pil ile yaptım.

ISIS\'te iki tane besleme kaynağı kullandım acaba burada da iki farklı besleme mi kullanmak zorundayım?

Merak ettiğim bir diğer konu ise, beslemeyi telefon şarj aletleriyle (5V-890 mA) yapabilip yapabilemeyeceğim konusu olacak. Eğer yapabilirsem eksi uca ne bağlayacağım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

ibr@him

birincisi bord 30 un orada mavi ve kırmızı çizgi kesik sen onları kabloyla birleştirmelisin aynı şekilde üst taraftakide birde piller zayıf olabilir

kudretuzuner

Merhaba
PIC programlamaya yeni başlayan arkadaşlara pin sayısı daha az olan PIC\'ler ile başlamalarını tavsiye edeceğim.Nedeni ise kontrolu daha kolay olur,şöyle ki PIC\'lerde boş kalan ayakları da yazılım gereği pozitife veya şaseye çekmek gerekir yani boş bırakmamak gerekir.
Aşağıdaki linkte adım adım pıc programlama ve diğer linkte de oldukça kapsamlı sayılacak bir board çalışması var.Kristalin pice olan yakınlığını optokaplırların sol üst tarafta,step motorun besleme katı sağ alt tarafta ve de orta bölümde PIC ve yan elemanları mümkün olduğu kadar yakınında bulunmaktadır.Ayrıca,besleme olarak pil de olabilir ama bir süre sonra voltaj daha da düşeceğinden sıkıntılar başlayacaktır.Özetle 7805 ile 5 volt elde ediniz.Sizin çalışmanıza gelince boşta çok ayak var ve de yazılımınızı da görmek lazım.Kolay gelsin der çalışmalarınızda başarılar dilerim.
https://rapidshare.com/files/1096640...M_BASLANGC.rar
https://rapidshare.com/files/364515871/step_2.rar
KU

_MeRKeZ_

Alıntı yapılan: ibr@him - 18 Ağustos 2012, 11:43:35birincisi bord 30 un orada mavi ve kırmızı çizgi kesik sen onları kabloyla birleştirmelisin aynı şekilde üst taraftakide birde piller zayıf olabilir

Birleştirdim hocam, herhangi bir değişme olmadı. Pilin yerine 5V-890mA bir şarj aleti kullandım sonuç yine değişmedi

ibr@him

_MeRKeZ_

#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD

kodlar içinde fuse kısmı da var

ibr@him

bunu bir dene birşey değişmiye bilir ama genede dene birde led sağlam mı ona bak

yazici67

@_MeRKeZ_ arkadaşım boardda 5.sırada kristali aynı sıraya bağlamışsın.Boardda aynı sıralar hep kısadevredir.Kristali Pic\'in bacaklarının olduğu yere direkt olarak pinlere bağlı soketlere tak.Yani kristal 13-14 pinlerede çapraz halde takılı dursun.Kondansatörleri takmasan bile çalışması gerekir ama sen yine de tak.Bu haliyle devrede kristal uçları kısadevre...

_MeRKeZ_

@ibr@him

benim kodlarımla arasında ne fark var hocam?

@yazici67

hocam devreyi sadeleştirdim o hatayı da düzelttim ama sonuç yine değişmedi. Devrenin en son hali aşağıdaki gibi

kudretuzuner

Merhaba
Bu yazılımı bir dener misiniz?(yanar-söner).Kolay gelsin.
KU

yazici67

Bu haliyle ya PIC te bir sorun var yada yazılımda... Arkadaşların verdiği yazılımları bu haliyle deneyin.
PIC \' in pinlerine elle dokundunuz mu? yada devreye yüksek besleme vs. vermiş olabilir misiniz ?

_MeRKeZ_

@yazici67

hocam pic\'i programlayıcıya bağladığımda içine yazılmış kodu görebiliyorum onu silip tekrar kod yazdırabiliyorum. Buna rağmen bozulmuş olabilir mi? Pic\'i takarken elim değmiş olabilir. Yüksek bir gerilim vermedim 4.5-5V civarındaydı. Kendi yazmış olduğum kod haricinde başka bir kod daha denedim çalışan o da işe yaramadı (dipnot: kudretuzuner hocamın kodunu henüz denemedim)

yazici67

Başka bir konuda da anlatmıştım.PIC ten yazılım okuyup yazması çalıştığını göstermez.Dokunurken çıkış donanımını  (GPIO) yakmış olabilirsiniz, neticede CMOS bir eleman.Program atabiliyorsanız veri yolu ve besleme ( iç regülatör ) sağlam demektir.
Devreyi tekrar kurmayı deneyin. Olmazsa 555 li bir osilatörün çıkışını PIC\'in 13 nolu CLKI girişine bağlayın.Ürettiğiniz frekansa göre birkaç kat yavaşta olsa çalışması gerekir.

baykoyu

portuda yakmış olabilirsiniz farklı bir işlemci ile de denemeye çalışın

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın