pcbway

pic proje için öneriler

Başlatan medcezir, 28 Ekim 2009, 23:49:43

medcezir

öncelikle herkese merhaba;
Forumunuzun yeni bir üyesi olarak herkese merhaba diyorum.İlk önce burada ki oluş amacımı söyleyeyim, bu sene gemi elektrotekniği adlı ders hocası bizlere pic ile ilgili bir proje istedi.Ki hayatımda ilk defa pic i o  zaman duymuştum  neyse neymiş bu pic derken araştırmalara başladık. Ama işler hiç umduğum gibi olmadı bu pic olayı bir okyanus gibi iiçinde boğuldum biraz temel şeyleri öğrendim ama iş pratiğe gelince bi türlü adım atamıyorum nerden başlıyacağımı bilmiyorum.Neyse ben kafanızı şişirdim işin özüne geliyim arkadaşlarla düşündük hem mezleğimize uygun hemde picle de olabiliceğini düşündüümüz bir proje yapmaya karar verdik.( gemi makinaları bölümü) mesela gemideyken denizin derinliğini ölçebilen bir proje yapmayı düşünüyoruz piyasada bu tip projeler olup olmadığını bilmiyorum ama sizce naıl başlamalıyım yani neler lazım olabilir ;malzeme,programlar vs.Bir de bu işi sadece masaüstü bilgisayarlar da mı yapmak mümkündür çünkü masaüstü bilgisayar elimizde yok da laptop ta yapılabilir mi gerçi ben olmaz diye duymuştum ama belki bir öneriniz vardır.
neyse lafı çok uzattım kusura bakmayın tavsiyelerinizi ve yol göstericiliğinizi bekliyorum şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

gevv

Öncelikle kolay gelsin :) pic programlama yazılım işlerini diz üstü bilgisayarda yapabilirsiniz sadece programlayıcı devreniz usb olmalı com  porttan çalışan bir çok devre fakat bir çok diz üstü bilgisayarda com port yok dönüştürücüler kullanılabilir fakat sorun çıkartıyor

medcezir

cevabın için teşekkürler;
 piyasada usb programlayıcı devresinin yapılış şemaları var fakat fazla anlayamdım gereken malzeme falan yazmıyor vb. anlaşılır net usb programlayıcı yapılışı ile ilgili link vs. verebilirmisiniz.

medcezir

tekrar merhaba ; aradan epey bi zamn geçti ama ben yine pic konusuna döneyim.Bir sorum olacaktı yapacağım ultrasonik mesafe ölçü projesinin kodu TASM ile yazılmış fakat ben bunu nasıl HEX e çevirebilirim biraz araştırdım ama bulamadım bi öneriniz varmı?

Flatron

Merhaba
Bu forumda sizin sorunuzun aynısını sormuşlar.
http://www.electro-tech-online.com/micro-controllers/27064-convert-hex-fike-written-tasm-assembler.html
Verilen cevapları ve linkleri kontrol edin.Eğer tam olarak dönüştüremez,Hata mesajları alırsanız.Bu 2.linkte :
http://www.best-microcontroller-projects.com/pic-sonar.html
aynı proje farklı hardware ile örneği var.Eğer bu sayfanın altındaki kutucuklara isim ve  e-mailinizi girerseniz size kaynak kodlarınıda göndereceklerini söylüyorlar.
Kolay Gelsinmedcezir

08 Aralık 2009, 20:18:49 #5 Son düzenlenme: 08 Aralık 2009, 20:19:26 medcezir
ilk verdiğin linki incelemiştim zaten orda bahsedilen projeyi yapmaya çalışıyorum bende ama pek bişey anlayamdım TASM kodunu MPLAB Açevirmekten bahsediyo sanırım ama yanılıyorda olabilirim neyse tam orayı çözemedim.2.linkte dediğiniz gibi farklı bir hardware ile yapılmış ama oraya hiç girmek istemiyorum çünkü fazla zamanda kalmadı en azından ilk proje uzerinde biraz çalışmışlığım var.yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

medcezir

arkadaşlar soruma henüz cevap bulamdadım çabalıyorum fakat ne yapıyım çıkmıyo işte tekrar soruyorum;TASM ı  nasıl HEX e çevirebilirim . yardımlarınızı bekliyorum.