30 adet şerit led flaşör

Başlatan babyhack, 12 Ağustos 2012, 01:33:55

babyhack

Yardiminiza ihtiyacım var
30 tane 12v şerit led var bunları sirasiyla yakmak istiyorum nasıl bir devr 6.e kullanmalıyım ve yaklaşık 6 7 saat yanacak öyle dayanıklı olmalı

yazici67

Sadece sırayla yakmak ise 3 tane 4017 kullanılarak yapılabilir.Led lerin kaç amper çektiğine bağlı olarak kullanılacak transistörü belirlemeliyiz...Eğer çekilen akım 8A i geçmiyorsa BDX53 kullanabiliriz.
Şerit ledin türüne göre akımı değişiyor.Eğer elinizdeki ürün

bunun gibi ise büyük ihtimal metre başına 60 Led vardır ve bu ürün metre başına 0,5 A çeker.
http://www.seritled.org/serit-led/#
Bu sayfadan üç çip, tek çip, silikonlu silikonsuz gibi özellikleri doğrulayabilirsiniz...

t.t

pic e program atabilirsen istersen .hex ini gönderirim devreyide tasarlarım

yazici67

@t.t bunun için PIC\'i ne için kullanacaksın? Arkadaş 6-7 saat derken sanırsam toplam çalışma süresini kasdediyor dayanıklı olmalı dediğine göre.Aralıklar 6 Saat değildir tahminimce...

t.t

benim anladığıma göre arkadaş 30 lu bi karaşimşek devresi istemiş 6-7 saat değil isterse ledlerin ömrü bitenekadar yansın 30 lu bi flaşör  hiç duymadım 30 u birden yanacaksa bu 30 lu olmaz tek kanal olur

yazici67

Tamam işte 30 lu karaşimşek için 3 tane 4017 timer olarak ta 1 tane 55 yeter...Arkadaş bizi doğrularsa devreyi çizeriz...

t.t

doğru söylüyorsun  @yazici67 4017 de olabilir daha basit bi .çözüm  belkide dahada ucuz

yazici67

Baya ucuza gelir ama devreyi yaparken uğraştırır, o kısmıda program atma sıkıntısından amorti eder :D

babyhack

Özür dilerim biraz eksik açıklama yaptım.
Bende 30cm lik şerit halinde 30 tane led var. Bu ledler karaşimşek gibi değil daha farklı olmalı ki fark edilebilir olsun. Flaşor gibi olması daha hoş olur diye düşünüyorum. Ayrıca pic yükleyebilirim hex olursa.

babyhack

Ben 6-7 saat derken dayanıklılik açısından söyledim. Isınma olmaması için. Çünkü ahşap üstüne monte edilecek

yazici67

Dayanıklılık elindeki malzemeye, beslemeye bağlı.İstediğin animasyonları vs. yazarsan program yazabiliriz...

babyhack

30şeritin 15i bir 15i bir olmak üzere yanıp sonsunler. Yani 2 kanal gibi bir şey. Devre 12v ile calisiyor ledlerde 12v.
Devre ve pic konusunda yardımcı olursaniz çok memnun olurum

yazici67

Onun için PIC e gerek yokki.Daha bile basit :) Animasyon sadece bu mu olacak?

babyhack

Evet öyle istiyorlar. Aslında bana hem bu kolay dediğinizi hemde kendi keyfinize göre 30 led.e animasyon devre tasarlayabilir misiniz.
Biraz zahmetli oluyorum ama.

yazici67

Devreyi ekledim.4017 entegresinin Q0-9 arası çıkışlardan sırayla yanan led grupları bağlarsın.Mesela 3 şerit ledli 10 tane grup halinde bağlarsın, 10 tane bdx54 ve bc547 li devrenin girişlerini 4017 nin Q0 ile Q10 çıkışları arasına sırayla bağlarsın.Yada 15 li ika tane grup için devredeki şeklini kullanırsın.Yalnız bağladığın en son çıkıştan sonraki çıkışı MR pinine bağla.Yani atıyorum 5 tane grpu bağladın, en son Q4 kullanmış oluyorsun.O halde Q5 çıkışını MR pinine bağla...Bu devreyle çok farklı animasyonlar üretebilirsin...

babyhack

Çok teşekkür ederim kullanıp eksiğim olursa haber veririm

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın