Yaktığım 10. entegre oldu nerde sorun var...

Başlatan engin.763, 08 Ağustos 2012, 00:51:57

engin.763

16f628a ile basit led yakma uygulaması yapacağım ama yanan 10. entegre oldu.Bağlantı şemasına bakıyorum harfiyyen eksisiz tüm bağlantılar yerli yerinde bana göre.elimde 16f877a var onuda board üzerinde deniyeceğm ama yanmasından korkuyorum,isiste LCD termometre uygulaması fln yapabiliyorum CCS C de çok güzel ve karmaşık şeyler yazabiliiyorum ama iş gerçeğe gelince pic yanacak diye korkuyorum,nerde hata yapıyorum ben bilen varsa söylesin,yoksa bu işi ebediyyen bırakmak zorunda kalacağım...... :o :( :-[ :\'( :-\\
Bir insan iyi bir mühendis olabilir,yada iyi bir doktor,çok iyi bir yöneticide olabilir ,ama ne olursa olsun insan iyi yumruk atmayı ve iyi nişan almayı mutlaka bilmeli....

ibr@him

ben genelde ya elektriği regülatörsüz 5v den fazla verdiğim için yada bu bağlantıları ters takınca yanıyor.

yazici67

Besleme sorunudur büyük ihtimal.Ama programlama sırasında Configürasyon bitlerinde hata yaparsan PIC çalışmayacaktır sende PICi yanmış zannedebilirsin bu yüzden...

engin.763

ilk önce deneme kitimde deniyorum güzel bir şekilde çalışıyor ,kutupları birkere 1 snliğine ters bağladığımı fark ettim ordada pic yandı,devreden söküp deneme kitime takınca pic tanınmıyor,yani yanmış oluyor,birkereya mahsus 628a da sıralı yanan led programını eksiksiz çalıştırmıştım ancak 10 dk sonra aşırı ısnıp oda yanmıştı.acaba kullandığım direnç değerlerimi çok fazla akımmı çekiyorlar diye düşünüyorum ledlerde 330 ohm luk dirençler kullanıyorum.Bugn LCD denemesi yaptım kitim üzerinde ancak picte LCD e yanacak diye board üzerinde denemeye korkuyorum...
Bir insan iyi bir mühendis olabilir,yada iyi bir doktor,çok iyi bir yöneticide olabilir ,ama ne olursa olsun insan iyi yumruk atmayı ve iyi nişan almayı mutlaka bilmeli....

engin.763

5 le başlıyorum,çalışmadığını görünce 6 ya çıkarıyorum,1 kereye mahsus çok sinirlendim 12ye çıkardım entegre kızardı,tabi çalışmadığını görünce verdim 12 v u..

ibr@him

engin.763

RA5\\VPP ucundaki direncin değerinin çok önemi varmı ben 330 ohm luk direnç bağlıyorum...

yazici67

Arkadaşım sinirden 12 volt verilir mi? 4.5 volt ile 5.5 volt arası çalışır CMOS denetleyiciler.O entegre kesin yanmıştır.Beslemeyi 7805 ile verin.Boardda yanlış bağlamadığınız sürece sorun olmaz.O beslemeyi ters bağdığınız sürece entegre yakmaya devam edersiniz :)

ibr@him

engin.763

ibr@him

yazici67

Yanmanın farklı farklı sonuçları olabilir.Kristal pinlerini osilaskopla kontorl edersen ayarladığın MHz de kare dalga görmen gerekir.Pinlerde yük yokken fazla akım çekmemesi gerekir.En önemlisi işlemcide yük yokken faz ısınmaması gerekir.Pinlerden tam 5 volt veya tam 0 volt alman gerekir vs. vs... Kısacası beklenmedik bir durum olması gerekir...

ibr@him

programlayıcı ya takınca programlayıcı kartın ışıkları sönmesi doğal olaraktan okunmaması istenmeyen bir durum değil mi? çünkü ben şimdiye kadar hep öyle test ediyorum

yazici67

O noktada programlayıcıda bir sorun olabilir.Bir uyumsuzluk olabilir.Ama önceden çalıştığı bir kartta sonradan çalışmıyorsa ya konfigürasyonunda bir sorun vardır yada PIc bozuktur (büyük ihtimal).Özelikle Atmel entegrelerinde Fuse bitleriyle işlemciyi kullanılamaz hale getirebiliyorsunuz.Ama bunun içinde özel bir kart var Fuse bit düzeltici diye.

yargicim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın