ups sarz sorunu

Başlatan mustafa5802, 25 Temmuz 2012, 21:26:23

mustafa5802

merhabalar..
elimde bulunan ups ler ikide bir bozuluyorlar ...takılı olan aküleri enerji varken sarz etmiyorlar....
aküleri başka yerde sarz etiğimde güzel güzel akü bitene kadar çalışıyor....
enerji var ikende bir sorun cıkarmıyor ....yine çalışıyor...
enerji var iken sarz konumuna alıyorum...cıkışı ölcüyorum 12v gösteriyor...akımını ölcüyorum cıkşa 100mA veriyor....saatlerce kalıyor ama aküyü sarz etmiyor.....aynısından bir tane daha aldım oda bir ay gecmeden aynı sorunu cıkarıyor....baktım yanık bir şey gözükmüyor ...acaba neden olabilir....yada sarz bölümünün şemasını bulabilirmiyiz....

Yusuf usta

bayım elindeki ups neden şarj etmiyor diyeyim. yük fazla ya da dengesiz voltaj geliyor semtindeki şebeke nedeni ile, cihazın şarj sigortası atıyor.

şarj sigortası nerede?

cihazın prizden gelen elektrik kablosunu ups\'den çıkar. sokete dikkatle bak gizlenmiş bir kapak var. iç kısımdan yukarı doğru çek. çıkan parça üzerinde bir de yedek sigorta göreceksin. vay be diyerek değiştirip tak ve kullanmaya devam et.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mustafa5802

selamlar....
usta bendeki ups sendekine benzemiyor...girişinde cam sigorta var baktım oda sağlamdır......kendisini sarz konumuna aldığımda icerdeki rölede çalışıyor....cıkışında normal olarak görmem gereken 12v görüyorum......gitim aynısından bir tane daha aldım karşılaştırmak icin baktım her işlemi aynı gözüküyor.....regülelere benziyen transistör tipleri varya sanırım FET lerdir ben onlardan şüpelenmeye başladım....yinede teşekürler.....
selamlar....

yazici67

O transistöre benzeyen komponentlerin resimlerini veya üzerinde yazan kodu verebilir misiniz?

mustafa5802

merhabalar...
hepsini acıp anladığım kadarıyla kongtrol ettim....bas etiğim şeyler  IRFP048  yazıyor sanırım mosfet dir...
şuanki durumunda 100mA civarında şarz ediyor gözüküyor...bana bu akım az geliyor çunku 100A lik bir akü ye ne zaman sarz edecek....propların ucları cok fazla oksitleme olmuştu onları temizleyip aradaki klemensleri cıkarıp direk leyimledik....artık biraz daha gözlemleyeceğim ....bu konuda fikirlerinizi bekliyorum....
selamlar.....

yazici67

Doğru onlar Mosfet.Akünün 100A olduğundan emin misiniz ? Bana bu değer biraz fazla geldi de...
Mosfetlerin yanma olasılığı var.Devreden ayrılabilir -soketli- durumda ise kontrol edilebilir.PCB üstündeyese sökmek gerekir.Ama mosfete gelene kadar bir sürü sürücü, smps, trafo vesaire var...

mustafa5802

merhabalar...
akülerin gücü noktasında aküyü zaten ups alırken beraber aldım üzerinde yazan değer 100A dir ...ayrıca yanımda 60A olan da var...onuda taktığımda aynı sorunu cıkarıyor...daha önce tahinimin olduğu yerde farklı bir ups kulanıyordum ...onun akusü 20A idi ....ben onada bir tane 80A akü takmıştım ve enerji kesildikten sonra 4 saat beni rahat idare ediyordu.....bas etiğim mosfetler 6 adet parelel bağlanmışlar..ama bunlar akü sarz durumunda etkileri nedir o konuda fazla bilgim yok....birde bu tip ups lerin açık şemasını bulabilsem sorunu çözeceğim ...üzerlerinde 4 tane entegre yane elekktronik bölümde var (opamp.andgate .voltaj eng .gibi.)...buradaki arkadaşlarda bu tip konularda hep gözleri bende .....yardımlarınızı bekliyorum....
selamlar.....

yazici67

Şema olmayınca elimiz ayağımız bağlı maalesef sadece basit komponentlerin sağlanlık testini yapabilirsiniz.Belki forumda benzer arızayla karşılaşan üyeler varsa yardımcı olabilirler...

mustafa5802

merhabalar....
doğru söylüyorsun....seması olmayan devrenin sorununu çözmek görmediği hastaya ilaç yazmaktan daha sacma geliyor banada....son dönemlerde üretilen bir cok malzemenin devre şemalarını bilinçli bir şekilde vermiyorlar ....birde kulanılan malzemeler SMD ise gelde sorunu çöz....ben bu dertleri anlıyorum....ama dedimki bu tip ups lerin genel kaba şekileri benzerdir...bundan dolayı belki elinde olan vardır....yada geevv arkadaşın bu konuda söyleyeceği bir şeyler olabilir....yinede herkese teşekürler.....
selamlar...

yazici67

mustafa5802

merhabalar...
doğru onu dusunn ...ama bende adresı yok ....hemde genelde paylasıp tartışırsak ilerde bu konuda sorun yaşayan arkadaşlar olursa onlarada yardımcı olacağımızı düsünüyorum....cunku bilgilerimizi paylasırsak o kadar değerli olacağına inanıyorum.....
selamlar....

mustafa5802

MERHABALAR...
o yöntemde aklıma geldi ama...hem bende adresi yok ....hemde genelde olacak bir paylaşımın daha doğru olacağını düşünüyorum...ileride bu konuda sorun yaşıyan olursa bu bilgilerde faydalanır...bilgi paylaşılıp doğru temelde kulanılırsa değer kazanır....
selamlar...

yazici67

Haklısın ama belki konuyu görmeyen vardır.Üye adına tıklayıp kişisel ileti gönder dediğinde mesaj yazabilirsin...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın