basit inverter

Başlatan mft, 22 Temmuz 2012, 19:43:21

mft

değerli abilerim 70-80w invertere ihtiyacım var bunla ilgili bir çok devre varda benim aklıma daha basit bir fikir geldi

bildiğim kadarıyla halojen ampul trafoları ilk önce ac akımı doğrultup frekansını yükseltip boyuna göre güclü bir trafoyla voltajı düşürüyorlar benim aklıma gelen şey devredeki trafonun primeriyle sekonderini yer değiştirip devrenin 220 v girişinden 12v verip 12vdc yi frekanslı bir hale getirip trafodan yükseltme imkanımız varmıdır

Yusuf usta

imkanın vardır... zaten öyle yapılır bu iş.

forumda bu konuda bir sürü başlık var bir arama yap bulursun.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Adnancoskun

Trafoya dc gerilim giremezsiniz, eğer SMPS lerdeki gibi bir tarafından dc girecekseniz diğer tarafı transistör ile anahtarlamalısınız. yani fikriniz doğru, ama trafoya dc girmek yanlış...yani trafodan asla dc gerilim alamazsınız... trafolar dc akım altında çalışmaz XL:2Pi,f.L      f=0 olursa trafonun endüktif direncide sıfır olur, yani kısadevre olur....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mft

ben trafoya dc akım girmiyecem devreye dc gircem normal sistem 220v ac için ve devrenin ilk adımı 220v acyi 220vdc yapmak yani devre normaldede dc akımla çalışıyor ama 220v ben 12v versem devre yine aynı işi yaparmı diye soruyorum

halojen ampul trafolarında çıkış doğrudan trafoya bağlı yani çıkışda ac onu köprü diyot ile doğrultcam frekansı hakkında bir fikrim yok ama çok olursa hızlı diyotlar kullanmayı düşünüyorum

keşke şimdi imkanım olsada hemen deniyebilsem

yazici67

O devrenin geri beslemesi, trafosu vs.vs hep 220 volt için tasarlanmıştır.12 voltla çalışmaz.Ama tecrübesi olan varsa paylaşır zaten...

Yusuf usta

smps devresindeki trafoyu mu ters kullanacak anlamadım ben?

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

yazici67

@Yusuf_Usta benim anladığım kadarıyla SMPSnin doğrultma kısmını iptal edip 12 volt verecek gibime geldi.Devre sadece trafodan ibaret olsa çıkıştan 1 volt gibi bir değer alırsın.Ki devre geri beslemeli çalışıyor.Tam olarak istediğini anlayabilsek daha rahat yorum yaparız.

mft

trafo geri beslemeli değil yani en azından benim kullanacağım

benim yapacağım trafonun primeri ile sconderini yer değiştircem ve devrenin 220v girişine 12v verecem

asma

Merhaba
Bahsettiğiniz sistem DC voltajda çalışmaz. Düşük voltajda hiç çalışmaz.
O devreler yani elektronik transformatörler ile ekonomik ampul dediğimiz CFL (compact florasan lamp) lambaların içindeki elektronik balast ile benzerdir.
Elektronik trafo daha güçlü bile olsa girişindeki köprü diyottan sonra elektrolitik kondansatör olmaz.
Oysa elektronik balastlarda düşükte olsa filtre kondansatörü bulunur.
Biri sürekli titreşip yön değiştirirken diğeri hem titreşir hemde sürekliliği sağlamaya çalışır.
Sonuç elektronik trafo dalgalı DC ile çalışmak ister.  :) Ayrıca dimmer kaç voltun altında çalışmıyorsa, DC gerilimde çalışmıyorsa bu devrelerde (iç yapısından dolayı) çalışmaz.  8)

Trafonun primeri tek sarım 80-90 spir olur, sekonder ise 8-10 spir oluyor. Trafo nüvesi ayrılmadan bile sekonder sökülüp değerler değiştirilebilir. Çünkü bu devrelerde çıkıştan gerilim geri besleme olmuyor. (ben pek çok modeli inceledim)
220Vac ile çalıştırıp çıkıştan yüksek Vac elde edebilirsin.
DC elde etmek istiyorsan temel üç farklı doğrultma yöntemlerinden bahsedelim:
Tek diyotlu yarım dalga doğrultmaç. Bu devrelerde çalışmaz. Bir alternansta akım çekmazseniz diğerinde de çok zayıf sinyal oluşur. (her alternansta dengeli akım çekmelisiniz)
Köprü diyotla tam dalga doğrultma. Denedim olmuştu ama daha sonra vaz geçtiğimi hatırlıyorum.
İki diyotla orta uçlu trafoyla tam dalga doğrultma.  :D Elimdekilerden birinde sekonderin çift kablo ile sarıldığını fark edince uçları ayırıp 2x12V sargım oldu. En iyi sonucu onunla aldım. Bir ATX ten söktüğüm hızlı diyot, bir ferit nüveli bobin ve 1000uF/25V kondansatör ile filtre ettim. Boşta çalışmak istemeyen uyuz alet için diyottan sonra 1W gücünde bir direnç eklemiştim. 15Vdc boşta 13V 3A de gibi değerler hatırlıyorum. Alet 50~60W ve piyasa malı ucuz bir şeydi.

Bu trafoyu ters kullanabilmeniz için (12V ile) devre yapmalısınız.  ;)
Mesela:
https://320volt.com/12v-220v-dc-dc-konverter/

Kolay gelsin.

mft

cevabınız için teşekkür ederim merağımı giderdiniz

verdiniz link aklımdaydı bu olmazsa aklımda linkdeki devre vardı

tekrar teşekkürler hayırlı ramazanlar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın