Haftalık Programlı Otomatik Kombi Kontrol

Başlatan ibr@him, 21 Temmuz 2012, 21:31:02

ibr@him

iyi günler;
 ben Haftalık Programlı Otomatik Kombi Kontrol devresi yapmaya karar verdim ve yaptım. verici kısmı gayet güzel çalışıyor ve kombi açık diyor ama alıcı devresinden hiçbir tık yok. devrede rxb11 alıcı verici takımı aldım areste rxa1 kullanılmış onla bir alakası var mıdır? bu sorun nerede olur yardım eder misiniz?
https://320volt.com/haftalik-programli-otomatik-kombi-kontrol-picbasic-rf-433mhz/ devre bu

yazici67

Alıcı verici kitlere giden DATA uçlarını kabloyla -modülleri devre dışı bırakarak- birleştir.Eğer yazılımla ilgili sorun yoksa çalışması gerekir.Eğer çalışırsa modüller uyumsuz olabilir veya herhangi bir frekans kaynağından etkileniyordur vs.vs Diğer olasılıkları düşünürüz...
İmkanı varsa Kristalli ATX modüllerle dene.Belki onunla ilgili bir sorun olabilir.

ibr@him

denedim olmadı ben bir pıc sağlam mı diye baktım ölmüş bu ikinci pıc oldu kısa devremi diye bakıyorum bulamıyorum birde elimde 5v 1a adaptör var onla test ediyorum onun için l7805 direk elektrik veriyorum arada yanlış bağlıyorum sanırım pıc ondan yandı birde aklıma takıldı lm7805 değilde l7805cv kullanıyorum ondan mı? ama en yakın sürede(pazartesi) pıc alıp deniyecem bilgilendiririm.

yazici67

Eğer adaptörün 5 volt ise PICleri direkt besleyeceksin.7805 leri sürmek için en az ~6,4 volt gerekir.7805 için 12 volt adaptör kullan.PIC ler yanmamışsa da sürekli BOR da kalıyorlar yani sürekli Reset atıp duruyorlar...

ibr@him

abi şimdi fark ettim sen deyince 12volt muş zaten üzerindeki etiket kavladı benimde aklımda öyle kalmış. BOR da kalmakla bilgim yokda bahseder misin?

yazici67

BOR dediğim Brown out detect reset.Yani besleme uygun sınırlar dışındaysa ve sigorta ayarları BOR\'u aktif etmşise PIC otomatik olarak sürekli resetlenir.Gerilim normal düzeye geldiğinde resetlenip çalışmaya devam eder...Adaptör 12 voltsa sorun olmamıştır.7805\'in sağdaki çıkış ucuyla toprak arasını ölç 5 volt görmen lazım...

ibr@him

abi şimdi yeni 16f84 aldım proglamladım dediğin gibi data uçlarını kabloyla bağlatım güzelce çalışıyor sorun modüllerde mi?

yazici67

Modüllerde olabilir.Yada modüller uyumsuz da olabilir(çok az bir ihtimal).en iyisi yeni ATX ve ARX modülleri al.Onlarla dene.

ibr@him

ibr@him

yazici67

Alıcı modülün ısınması normal değil bir kısadevre vb. olabilir.Kontrol et yoksa ikinci PIC\'i de yakarsın :)

ibr@him

kontrol ettim bir sorun bulamadım. modul çıkınca sorun yok devre ısın mıyor modülün sağlam olup olmadığını nasıl anlarız?

yazici67

Alıcının ve vericinin beslemelerini normal bağlayın.Alıcının data çıkışına dirençle bir led bağlayın.Vericinin data ucuna +5 volt verip led\'e bakın yanması gerekir.Sonra data ucunu toprağa bağlayın.Led sönmeli.Eğer böyl olmuyorsa büyük ihtimal arızalıdır ya da herhangi bir trimer vs. varsa ayarı bozuk olabilir...

yazici67

O zaman bir sıkıntı olabilir.Yeni bir alıcı vericiyle deneyiver...

ibr@him

abicim ben şimdi modülün yenisi için sipariş verdim geldi denedim ve çalıştı ilgilendiğin için teşekkür ederim.   :)

ben daha kombiyi sökmedim ama nereye bağlamam gerekiyor bilginiz var mı? şimdi söküpte yerini bulana kadar başka yerlerine zarar vermeyeyim  ;D

yazici67

Bence kombiyi hiç sökme. Sökersen başına bela alırsın :) Kombiye giden elektrik fişine bir röle bağlayarak besleme gerilimini kes-ver. Yalnız bu bilgi garantili değildir dikkatli ol biraz araştır kombi nasıl kontrol edilir diye şu an mantıken söyledim bu yöntemi. En azından internette biraz araştır...

ibr@him

biraz araştırayım en iyisi çünkü kombi çalışırken pat diye kapanması tehlikeli olabilir. tekrar teşekkür ederim

ibr@him

abi araştırdım ben sonra kombiyi söktüm kombi termostatları için klemens koymuşlar ben ona bağlayacam birde şey fark ettim bitane boş çıkış var ölçtüm 5.65 v dc geliyor ben bu voltajla alıcıyı çalıştırabilir miyim alıcıdaki role 5v ya

yazici67

Farklı koşullarda o 5.65 voltu izle.Belki çalışma sırasında vs. yükseliyordur/düşüyordur.Sonradan sıkıntı yaratmasın...

ibr@him

o zaman bir test eddeyim çalışırsa ordan kullanırım teşekkür ederim

ibr@him

denedim olmadı voltaj düşüyor alıcıyı bağladığım da neyse artık dışardan bağlarım.
merak ettiğim bir şey var 3\'lü klemens var 1-L-N yazıyor sırasıyla 1-L arasında kablo vardı çıkarınca kalorifer çalış mıyor şimdi benbağlarken 3\'ne demi bağlıyacağım alıcıyı?

yazici67

N dediğin nötr hattıdır. Genelde topraklama olarak kullanılır. Röleyi sadece 1 ve L hatlarına bağlayabilirsin...

ibr@him

abi ben 1= com\'u L= açık N= kapalıyı bağladım sigorta toz oldu. sonra ölçtüm L ile N 220 v var ben takıntı yaptım bu üçüncü N girişini kullanacam ama ne işe yaradığını bilmiyordum
öğrendim sağol

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın