jfet yükselteç devresi

Başlatan baggio2, 20 Temmuz 2012, 13:46:29

baggio2

arkadaşlar bana acil yardım edin nolur çok lazım bu konuı bana kurtarma sınavımda lazım olcak eylülde.. devrenin çalışmasını anlatabilirimisiniz bana? ve her bir eleman ne iş yapıyor burda?? giriş ve çıkış sinyalleri ve hesaplar? nolur dua ederim mübarek ramazanda..

yazici67

Çalışması temelde FET\'in ve dolayısıyla transistörün çalışmasına dayanıyor.JFET\'in Gate ile Source arasına negatif gerilim uyguladığında Drain Source arası akım yolu daralır ve geçen akım azalır.JFET\'in D-S arası direnci arttıkça +5V bağlı direnç çıkış gerilimini yukarı çekmeye başlar(pull up).Sonuç olarak transistörün Beta/Gain \'i ve diğer pasif elemanların değeri oranınca yükseltme yapılır. En kısa haliyle böyle.JFET in çalışmasını öğrenirsen çözersin zaten...Normal transistörlü yükselteçten bir farkı yok mantıken...

Elemanlara gelirsek kondansatörler girş ve çıkıştaki frekansı filtre ediyor gürültüye karşı.+5volttaki direnç ( Drain direnci ) çıkış akımını sağlıyor. Girişteki 3M3 direnç ve source ucundaki 2k2 dirençlerle normalde ayrı bir bataryayla olması gereken bias gerilimini sağlıyor.Zaten bu olayda Self-Biased JFET Amplifier olarka geçiyor.Source ile toprak arasındaki kondansatör bypass kondansatörüdür.Frekans cevap aralığını o kondansatör belirler.Burada kondansatör için benzer devr ve tablo var:

Tablodaki kondansatör değerlerine karşılık devrenin tepki yeteneğini belirliyor... Hesap kısmı için biraz kitap karıştır... :)

ibrahim626

Mersin üniversitesi ders notları.burada da ayrıntılı mevcut.

baggio2

paragrafta ; vg gerilimi artırılınca D-S kanal daralacak Id akımı geçemeceycek ve source\'a geçemeyen bu İd akımı çıkış geriliminimi yükseltecek Rd direnci üzerinden??

baggio2

yazıcı abi senin evet de ? varmı :)) tereddütte kaldım:)

yazici67

Evet var.Hani \"doğrudur neden sordun?\" babında :) Ama sanırsam doğrulamak amaçlı sordun ki doğrudur... :D

baggio2

çok sağol abi yardımların için..50 tane pdf var bunla ilgili ,bitanesi böyle anlatmamımş

yazici67

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın