Güç kaynağı kısa devre koruması

Başlatan Cancagir, 20 Ekim 2009, 21:25:03

Cancagir

Merhabalar arkadaşlar ben sitenizi takip etiyorum ama bir türlü üye olmamamışdım neyse sorunum şu benim bir güç kaynağım var kendi yaptığım devresi yok (lm338K kullanarak 1 köprü diyot ve yüksek kapasiteli kondansatör kullanarak kendim yaptım devresi yok dediğim gibi ) normalde lm338k nın kısa devre ve aşırı akım koruması var diye biliyorum ama ben bu güç kaynağına kısa devre ve aşırı akım korumalarını eklemek istiyorum ki transistöre ve diğer parçalarıma bişey olmasın kısa devrede falan ama nasıl yapacağımı bilmiyorum ben lm338k nın girişle çıkış arasına bir diyot ve çıkış ile ayar kısmına bir diyot kullandım ama bu ne kadar korur bilmiyorum kısa devre anında yani bana bir akıl verin bu güç kaynağının bozulmaması için ne yapmalığım birde eğer devre verecekseniz zor bir devre ( karışık bir devre olmasın ) bu işlerde biraz yeniyim aslında hobi olarak başladım ama sonra biraz ilerledtim kendimi ...

Flatron

Merhaba
LM338 lı güç kaynağı devresini bende kullanıyorum üstelik arada bir özellikle 2-3 saniye çıkışları kısa devre ederek .Hiçde birşey olmuyor. ;D

LM338k(ve bunun türevleri) transistör değildir.Bunlar, içerinde 15 civarında transistör barındıran Gerilim regülatörleri dir.(Sizde öyle biliyorsuınuzdurda muhtemelen yazıda transistör dediniz)
Bu devreye kısa devre koruması yapmanıza gerek yok  çünkü içerinde zaten var ,ayrıca çok büyük ihtimalle sizin yapacağınız devre yerine Lm338 in içindeki koruma devresi ,entegreyi koruyacaktır yada sizin yapacağınız devre,güç kaynağınızı sınırlayacaktır.

Akım sınırlamasını istiyorsanız,National ın datasheetinde 12.sayfada bu ek devrede  bir opsiyon olarak eklenmiş(LM117 li devre)çok emin değilim ama o devrenin işinizi görmesi lazım.
Yok ben akım sınırlamasının mantığını öğrenmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim diyorsanız .Ona ait biraz karmaşık devre ise şurada:
http://freecircuitdiagram.com/2008/08/27/variable-adjustable-current-limiter-circuit/

Bu devre bile 1,4 Amp- 8,4 Amp e  kadar sınırlama yapabiliyor.(Q1 Transistörünü soğutucuya monte etmek gerekiyor)
Kolay gelsin

gevv

Bilgiler için teşekkürler abi.

@Cancagir  https://320volt.com/mosfet-regulator/  yazının sonundaki tiristörlü devre işiniz görürür ;) denediğim çalışan bir sistem iyi çalışmalar

Cancagir

cevaplar için teşekkürler gevv hocam yazının en sonundaki devrenin bir üsteki olanımı yani jumperlı değilde diğerini kullanabilirmiğim kısa devre koruması için @Flatron bu arada kısa devre korumasının olduğunu bende biliyorum ama uzun süreler de bozulacağından bende kısa devre korumasını eklemek istiyorum bu arada gevv hocam r5 direnci var onun değeri nedir RX diye belirtmişsiniz ?

gevv

Link verdiğim yazıyı okumamışsınız ki :)  sorularınızın cevabı yazıda var iyi çalışmalar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın