RF Konusunda Çok Geri Kaldım Yardım

Başlatan Muzoo42, 15 Temmuz 2012, 23:01:59

Muzoo42

Rf Konularına Çok Yabancıyım PİC ve Orta Düzey Elektronik Malzeme Bilgim Olmasına Ragmen RF Konusunda Çok Geri Kaldım....Daha RF Çeşitlerini bile bilmiyorum...Örnegin Bir Kumandalı Arabada Hangi RF alıcı vericiler Kullanılıyor... Sipariş edip incelemeyi düşünüyorum

http://www.direnc.net/STANDART-RF-SENSORLER,LA_216-2.html

adreste biraz inceledim fakat nasıl bağlanıyor nasıl çalışyor bilgi sahibi değilim...aydınlatır mısınız ?
Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

kudretuzuner

KU

Muzoo42

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Muzoo42 - 16 Temmuz 2012, 00:28:15internet sayfası görüntülenemiyor diyo :((
Merhaba
Tekrar bir kontrol eder misiniz?Bende açılıyor.
KU

Muzoo42

evet site açıldı fakat ben konuda sıfır oldugum için pek anlayamadım...Örnegin uzaktan kumandalı bir araba yapmak istiyorum...hangisinden  almam gerek ? RF alıcı-vericiler var...birde alıcı ile vericinin ayrı ayrı oldugu yer var... ne farkı var mesela

http://www.udea.com.tr/RFModules.aspx

basit bir çizim yada uygulama adresi bileniniz varmı ?

Yusuf usta

usta oyuncak arabalarda o resimlerdeki rf modüllerin ufak entegre haline getirilmişleri var. basit oyuncaklarda tabii...

bende o modüllerle yapılan bir devre çizimi vesairesi herşeyi var ama hex dosyası yok. garaj kapısı kumandası normalde. yazılımını bir üreticeden tek tek kod verilerek kopyalanmış entegre alarak çözdüm.

o modüllerin işleyişi basit. zaten üzerinde anten şase 5volt data diye tek tek yazıyor. bunu bir PT entegreyle çok kanala ayıryorsun zaten kullanabiliyorsun. pik ilave edilmiş bendeki devrede ve pic entegre çıkışından alınan sinyalle röleler açılıp kapanıyor.

burada pic entegre neden kullanılmış gerek yok ise? onu da diyeyim. tuşa basınca basılı tuttuğun süre işliyor bırakınca duruyor. bir jumper var onu değişince de bir basışta açılıyor diğer basmada kapanıyor. sırf bu amaçla kodlanmış.

bunun dışında pek konuyla alakalı değilim.

artı, bu modüller çok sağlıklı değil açık alanda maksimum mesafe 40-50 metre ve kapalı alanda 10 metreye kadar düşüyor.

ayrıca birbirinden etkilenme şansları var, daha kötüsü kumandadan iki tuşa aynı anda basamıyorsun. birini bırakınca diğeri devreye giriyor.

olay böyle...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Muzoo42

40-50 metre bana çok çok yeter aslında...evin içinde 10 metre zaten bulamam =)) valla birinin elinde bi çizim olsa da nere nereye takılıyor bi anlasam....basit bir 4 buton yapmak istiyorum ileri geri sag sol motor kontrolü...bunun devresini çizebilecek birini arıyorum :S :(

Yusuf usta

usta bu modülle ileri tuşu basılıyken sağ ya da sol tuşuna basamıyorsun ki? ileri tuşunu bırakıp da sağa bassan bu kez de araç duruyor. bu modüllerle araba işi yaş... iki modül kullanayım biri ileri geri biri sağ sol olsun dersen, birinci modülün kumandası basılıyken ikincsi işlemiyor...

başka modül araştır bunun için derim ben. ben bu modüllerle deniz teknes modeline çare aradım yapamadım terslik oldu hep.

delab sitesine gir. coşkun abi yurt dışından getirtmişti satıyordu sitede vardır. 12 kanala kadar ucuz yollu kumandalar var elinde. aynı anda tuşlara basılınca işliyor. belk işine yarar.

www.denizelektronik.com

hatta gps modül bile var onda her türlü yardımı olur.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

asma

Yusuf usta bu kumandalarda kodlayıcı/kod çözücü PT serisi entegrelerin MC serisi motorola karşılığını kullanmıştım. Arada RF modül olmadan iki damar kabloyla dört ayrı butonla dört ayrı yükü bağımsız kontrol etmek mümkündü. MC145026 ve MC145027 ile. (PT2262=>MC145026)

Sitede aradım ve bir RF modülle yapılmış uygulama gördüm. Bağlantı ve kullanım için örnek olarak link ekliyorum:
https://320volt.com/mc145026-mc145027-ile-uzaktan-kumandali-role-kontrol/

Faydalı olabilir, kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın