Projede kullanılmak üzere servo motor kontrolü?

Başlatan berguney, 12 Temmuz 2012, 23:39:40

berguney

Selamlar,
Özel bir motorsiklet yapıyorum, öndeki farların, kontak açıldığında aşağıya bakan konumundan, karşıya bakar konuma gelmesini istiyorum.
Servo motor kullanmayı düşündüm ama farların karşıya bakar konumda kalması için sürekli bir akım olması gerekiyor. böyle bir durumda da servonun bir süre sonra bozulacağını söylediler.
Lineer aktüatör kullanırsam da aynı durumun oluşacağını düşünüyorum.
Bu sistem için nasıl bir motor ayarlamalıyım, yardımcı olursanız, çok sevinirim.
Basit çizimi şu şekildedir.

yazici67

normal step motorun ucuna birkaç adet dişli takarsan farın ağılığı motoru çeviremez.Küçük bir denetleyiciyle programı basit...

berguney

Alıntı yapılan: yazici67 - 13 Temmuz 2012, 00:11:48normal step motorun ucuna birkaç adet dişli takarsan farın ağılığı motoru çeviremez.Küçük bir denetleyiciyle programı basit...
Peki denetleyiciyle programini kime yaptirabilirim?

yazici67

Programı basit.Denetleyici olarak PIC12 serisi kullanılabilir.
Bu arada aklıma başka bir fikir geldi.L297 entegresi ile de basit bir sistem yapılabilir.Onu da bir düşünmek lazım.Hatta biraz bekle onun için de bir yöntem düşünelim...

ibr@him

benim aklıma gelen bir role l293d ve buton kontak veya far açılınca role enerjilenir ve vccl yi input 1 e bağlar far düz konuma gelince butona basarak vccl bağlantısını keser far kapanınca role vccl yi input 2 ye bağlar far aşağı konuma gelince butona basar vccl ile bağlantıyı keser.
olabilir

ibr@him

bunun gibi ama l293d nin gücü yetmez belki ama kba taslak bu

yazici67

@ibr@him dediğin gibide olabilir.Hatta olur :) Arkadaş denesin...
Ayrıca motora birkaç tane tur azaltacak şekilde dişli takımı bağlanırsa ( büyük bişey değil oyuncak arabalardaki gibi) hem oyuncak motoruyla çalışır hemde yavaş kalkıp hoş bir görünüş verir...

yazici67

@ibr@him devreye açıklamalarıda ekleseydin daha iyi olurdu.
@berguney sizde bu devreyi deneyin.Motorun gücü yetmezse oyuncaklardan sökülme bir dişli takımı bağlayıp çalıştırın.Kolay gelsin...

ibr@him

devredeki limit-1 ve limit-2 yazan kısıma bastığında bağlantıyı kesecek bir buton bağla bunların birini farın altına birini üstüne monte et çünkü açılıp kapandığında bir cisme değerek bağlantıyı kessin ve dursun.
motor yazan yere motoru bağla
giriş kısmına 5volt elektrik vermelisin
kontak yazan yere de farı açtığında 12 volt verecek şekilde ayarlamalısın

biraz anlatımım kötüdür ama anlamadığın yeri sorabilirsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın