pcbway

transistör numarası okunmuyor elimde 24v 800w 30A dc motor hız ayar ünitesi var

Başlatan ademmucit, 04 Temmuz 2012, 21:12:21

ademmucit

bipolar npn türü bir transistör,bacaklar arasındaki dirençler bu şekilde,collect-emitter=722ohm,base emitter =447ohm
acaba dirençlerden yola çıkarak bu transistöre eş değer başka transistör bulailirmiyiz?

Yusuf usta

BAYIM orada bulunanlar mosfet... mosfetleri PWM ile sürüyor devreniz. ve osilatör entegresi SMD olarak resimde görülüyor. potansınız da frekans değişiyor zaten.

n tipi ise eğer -ki yüzde 99 n tipidir, IRFZ44 takınız... eğer osc entegre yanıksa mosfetleri değişmeniz bir şey ifade etmez.

(bipolar transistör hem de npn? bu akşam elektroniği unuttum gibi oldum. bilmediğim bir şey varsa lütfen benden gizlemeyiniz reca ederim...)

berat gecenizi tebrik ederim bu arada ey forum milletinin insanları... Allah hepinizi cennete soksun bir daha da çıkamayasınız inşallah...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ademmucit

Yusuf usta ALLAH razı olsun ağam , seninde kandilin mübarek olsun
bildiğimden değil de bildiğimi zannettiklerimi yazdım hata varsa muhakkak bizdendir,
verdiğin cevap için çok sağolasın.

Adnancoskun

transistörlerin hiç birinde herhangi bir yazı yok mu?
transistörün bağlı olduğu noktada plaket üzerinde hiç yazı yok mu?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

yada senin devrenden yakın bir resim çeksen, yada transistörü söküp yakın bir resim koysan daha iyi yardımcı olunabilir....

ademmucit

yok hocam adam transistorlerin üsütünü traşlamış birşey okunmuyor  ancak sonları böyle bitiyor.
.....5
......D
ben diyorum dört tanesi aynı ise o yanan parçada aynıdır acaba sizcede öylemi?

Yusuf usta

hayır o dört tane ile aynı değildir. o farklı.

4 mosfet paralel bağlı full bridge köprü yapılmış. o tek yanan daha çok voltaj regülesi görevinde gibi duruyor.

PWM MOTOR ÇIKIŞINDA ORTAK ANOT BİR DİYOT BİLE OLABİLİR ALT BAKIR PLAKDAN O DA ANLAŞILIYOR. TR TİPLİ AMPERLİ DİYOTLAR VAR.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ademmucit

ademmucit

bildiğim kadarıyla emitter ucuyla collect ucu birbirine bağlanmış olan transistör
ve üzerinden 24v 800w 30A geçmesine müsade eden bişey  sizce ne olabilir

ademmucit

Arkadaşlar sizin bilgilerinizi takdir ediyorum benide aydınlatın inşallah bende bildiklerimi paylaşacağım ahdettim

Adnancoskun

kesinlikle diyot.çünkü transistörün beyz emiter yada gate source uçları birleştirilerek hiç kullanıldığını görmedim..
ortak anot veya ortak katot bir diyottur, ortak katot olma ihtimali de yüksek.
.uçları iyi takip edip nereye gittiğini belirlersen iş daha da kolay olur,

ademmucit

sağollun hocam
 ortak katot olması lazım çünkü base ucu pozitif taraflarda birleşiyor

F.T

Çıkışa parelel bağlı ise sargıdan gelecek ters emk için konulmuş ters diyodtur.bu tip paketlerde iki adet diyod olur.dediğiniz gibi ortak katod yada anod.