7805 sağlamlık kontrolü

Başlatan tesla501, 30 Haziran 2012, 20:05:48

tesla501

s.a arkadaşlar   7805 elemanın sağlamlık kontrolünü acaba nasıl yaparım  ? 
şimdi benim şöyle bir huyum var  belki yanlışdır bilemem. mesela picli veya picsiz  herhangibir devre yaparım çalışır veya çalışma zuğraşırım en sonunda bakarım çalışmıyor işe yarar pahalı bütün malzemeleri sökerim daha sonra başka bir devred ekullanırım.  :) 
bu gün bir tanbe picli  devre yaptım daha önce başka dvereden söktüğüm  7805 kullandım ve bunun gibi  elimd e 3 -5 tane  daha var acaba bunun sağlmalığını nasıl anlarım kolay kolay bozulan bir parçamıdır  ? 

yazici67

Aşırı akım çekmediysen 7805 bozulmaz.Zaten 5 volt regülatör, testide kolay. 1 nolu bacağa 9-12 volt ver ( 6.5 volt ile 20 aralığındaydı sanırsam ) ver 2.nolu orta bacağı toprağa bağla.3 nolu bacaktan sabit 5 volt alıyorsan çalışıyordur.
Buda resmi:

Not:resimde 7808 var o da 8 volt regülatör.Ama kullanımları aynı.

tesla501

valla hocam   12 votl güç kaynağım var ama  ben devremdeki 7805 in yönünü ters bağlamaışım şidmi düzelttim bus efer daha çok ısınıyor meret ??  :( 
acaba pic yanmış oalbilirmi ? 

yazici67

Eğer tersten bağladıysan PIC e 9 volt gibi bir voltaj gitmiştir.Buda demektir ki PIC, varsa LCD vb. elemanlar yanmıştır.7805 te büyük ihtimalle yanmıştır...  :(

tesla501

tmm hocam çözdük sorunu  :) 
dediğiniz   gibi  7805 i ters bağlamışım pic yandı değiştirdim sorun çözdül saolun ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın