Telefon ekranını PCde kullanmak için devre ?

Başlatan emreatik, 28 Haziran 2012, 05:15:20

emreatik

28 Haziran 2012, 05:15:20 Son düzenlenme: 29 Haziran 2012, 00:13:41 emreatik
Merhaba arkadaşlar. Aranızda yeniyim ve bu konulara meraklıyım. Konularla ilgili hiçbir bilgim yok fakat öğrenmeyi çok istiyorum.
Dün bilgisayarıma bir ilave yaptırmak için arkadaşıma gittim ama yeterli bilgisi olmadığı için yardımcı olamadı. Size sormak istiyorum.

Elimde N95 ve Çin iphone telefonlarının ekranları var. Bu ekranları kullanarak PC kasasında ısı, cpu hızı, fan devri vs gibi özellikleri gösterecek şekilde kullanmak istiyorum. Bu mümkün mü?

N95in ekranı söktüm bağlantı bacaklarının olduğu yerde 24, çin telefonunda ise 40 rakamları yazıyor.

Arkadaşlar bu işlerle uğraşan insanların olayları çabuk kavradığına inanarak demek istediğimi tahmin ettiğinizi biliyorum. Sorunum şu: Bu ekranları kullanarak amacıma ulaşabilir miyim(cpu hız ölçer, cpu ısı, ekran kartı ısı, fan hızı vs vs gibi)? Ve bu ekranlar için yapılması gereken devre şeması, malzemeleri ve kullanılacak program ve kodlarını içeren bir mesajla yardımda bulunabilir misiniz? Eğer cevap evet ise çok sevinirim.  Şimdiden ilgilenen her arkadaşıma teşekkür ediyorum. İyi günler.

emreatik


Egeadiguzel

O kadar kolay değildir ısı ölçümü falan. yeni bilgisayarlarda bu özellik kendiliğinden var ama siz bunu kendiniz yapmak istiyosanız internette araştırma yapın mutlaka bulursunuz.

emreatik

Alıntı yapılan: Egeadiguzel - 29 Haziran 2012, 00:43:16O kadar kolay değildir ısı ölçümü falan. yeni bilgisayarlarda bu özellik kendiliğinden var ama siz bunu kendiniz yapmak istiyosanız internette araştırma yapın mutlaka bulursunuz.

Şimdi benim bilgisayarımın donanımları zaten 4 aylık ve 3d grafik proje çizimleri ile uğraştığım için haliyle performans üzerine kurulu bir sistem. Bazı arkadaşların dediği gibi söyleyecek olursam Oyun canavarı ama oyun oynamıyorum :) Ana ekranda istediğim değerleri görebiliyorum fakat ben aksesuar olarak bu bilgiler kasamda bir monitörde olsun istiyorum. Kasam modifiyedir. Modifiyeye merakım var. Sadece sıkıntım hazırda olan arkadaşların yaptıkları ekranlar bana ufak geliyor. 2x16 vs ekranlardan değil elimdeki gibi büyük bir ekran (özellikle elimdeki ekranlardan birisini) kullanmak istiyorum. sadece ısı da değil, saat, CPU hızı fan hızı vs vs yani yapan arkadaşların kullandığı her özelliği istiyorum.

yazici67

29 Haziran 2012, 16:32:15 #4 Son düzenlenme: 29 Haziran 2012, 16:33:13 yazici67
CPU hızı gibi bilgilerini BIOS üzerinden okumak için çekirdek API lerine erişmen gerekir.Eğer sen anakarta dışardan bağlanıp CPU hızı, veriyolu oranları, PLL frekansı gibi bilgileri almaya kalkışırsan anında Triple-Fault yersin.Yani bilgisayar direkt yeniden başar.İşletim sistemleri bu tip 16-bit Real Mode kesmeleri sadece kendi izinleriyle kullanır.Ayrıca işletim sistemleri donanım üzerinde de kendi \"Protokol\" ve \"İlke\"lerini kullanırlar.
Kısacası CPU hızını okumak sadece işletim sistemi aracılığıyla olabilir.Diğerlerini (ısıları) PTC,DS18B20,LM35 gibi elemanlarla okuyabilirsin.

emreatik

Arkadasim bunu yapan soyle yapiyor. Bir tane ekrana uygun entegre ile bir devre yapiyorlar. Sonra devreyi PC usb ile baglayip yardimci programlar ile bu devdeleri pragramliyorlarmis ve sanki bu bir harici donanim gibi kullaniyorlar. PC penceresinde widget olarak kullanilan bircok cpu meter ram meter vs gibi gostergeleri bu yapulan ekranda kullaniliyor. Ben programi buldum fakat donanim devre semasini bulamiyorum. 40 pin ekran kullanmak niyetindeyim. Buna uygun devre bulamadim. Bu devreyi ariyorum.

yazici67

İşte bende onu kastediyorum.Bu bilgileri bilgisayar üzerinden okumak çok kolay... Artık program kısmında biraz araştırmak gerekecek.

emreatik

Program bolumunde devre semasimi var? Beni tam anlamamissin arkadasim. Lcd gostergeli kasalari biliyor musun? Amacim onu yapmak ;)

yazici67

Tabi ki bilgisayar üstündeki lcd göstergeleri biliyorum.Hatta birkaç tane benzer projem vardı.Ama ben karakter lcd ile sıcaklık tarzı direkt olarak okunabilen değerleri kullanmıştım.Yani işletim sistemi kontrolü altındaki olaylara karışmadım.
Şimdi şu meseleye bir açıklık getirelim : Sen işlemci yüzdesi/hızını okumak istiyor musun? Eğer istiyorsan bilgisayar üstünde de bir program(executable) kullanman şart.Bu da ya RS232, ya LPT ya da USB port aracılığıyla olacak...

Ayrıca son yazdığın cevabı anlamadım. \'Program bölümünde devre şeması\' gibi birşey kastetmemiştim.
Neyse...dediğim gibi elindeki LCD ekrana uygun C, Basic, vs.vs. hangi dil kullanacaksan uygun sürücüleri ( bilgisayar sürücüleri kastetmiyorum. PIC ile TFT arasındaki sürücüyü kastediyorum ) bulman veya yazman gerekecek... Elindeki LCD lere göre hazır proje bulamazsan kendin yazman gerekecek. Kolay gelsin sana...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın