pcbway

Karşılaştırma Devresi (Akıllı Ev için)

Başlatan ertan2002, 17 Haziran 2012, 15:27:55

ertan2002

Merhabalar,

Bir akıllı ev sistemi tasarlıyorum. Bir konuda fikirlerinizi almak istedim. Seri iletişim yapan bir hat üzerinden 20 tane farklı cihaza veri göndermek istiyorum. bu veri mesela 10100111 gibi bir veri olsun. Her cihazın önüne bir çözücü devre koyup gelen seri bilginin kendisine gelip gelmediğini kontrol edip ona göre işlem yapmasını planlıyorum.

Şöyle ki; 10000001 mutfak lambasını yakıyor diyelim, 1000010 da aspiratörü çalştırıyor. şmdi aynı hat üzerinden bu bilgi tüm sisteme gidiyor. lambanın önündeki devre bu bilgiyi kendi bilgisiyle karşılaştıracak ve eşleşdiğini görüp ona göre lambayı yakacak/söndürecek. Aspritatorun devresi de eşleşmediği için hiç bir şey yapmayacak.

Şimdi bu karşılaştırmayı nasıl yapacağım. Pic kullanmak istemiyorum çünkü hem maliyet açısından hem de ileride sayısı artacak devreler için ayrı ayrı programlanması gerekecek( mutfak lambası için 1000001 verisi aspiratorde 1000010 olması için pic yzılımında küçük değişiklik gerekli anlamında söyledim)

bunun yerine nasıl bir yön izlemeliyim. Op-ampları düşündüm ama bu seferde dizaynlar değişmesi gerekecek, o zaman pic daha kolay oluyor. Eğer alternatif yoksa pic eşdeğerinde daha ucuz ve içinde sabit bilgi barındıran Rom olarak kullanabileceğimiz bir şeyler var mı

İkinci olarak her 20 devreye ana devredeki picden 20 tane çıkış alarak tek tek kablo ile götürebilrim de. Bu seferde kablo kirliliği gibi bir şey olacak. Bunu önemsemek maliyet açısından hangisi daha iyi olur

Yaa bu iki sistem karşılaştırılırsa hangisini tavsiye edersiniz?

yada bir üçüncü, dördüncü sistem mevcut mu?

Not: kablosuz teknolojiler kullanmak istemiyorum (bluetooth,rf gibi..)

Teşekkürler

veli dayı

nasıl olsa her cihaz için iki kablo çekecen zaten ozaman 16f877 pic devresiyle gelen seri iletişimi çöz 20 adet çıkış al tabai uçlarına transistör ve roleli devre yaptıktan sonra.....daha sonrada istediğin cihazı çalıştır.bence diğer yöntem için bence hiç uğraşma.dedğim yöntemde maliyetin sadece kablo olur(ekstrası).

    gerçi nasıl yapılabileceği konusunda da bir fikrim de yok.analog bir şeyler yapsan 567 entegresiyle frekansa ayarlı role devreleri yap diyecem ama sen dijital takılacam diyon.


   neyse benimkisi sadece bir fikir verme.çok da anladığımdan değil kolay gelsin

ertan2002

teşekkürler cevap için. pic olarak 18f4550 kullanıyorum. (usb tabanlı yaptım çünkü)
 dediğinizi anladım, düşüneyim bu konuyu. bakalım daha farklı fikirleri olanlar olabilir

Egeadiguzel

Neden kablosuz teknoloji kullanmak istemiyosunuz?

ertan2002

çok sorun çıkarttığını duydum, frekans aralığı yüzünden.. devrelerini yapmak daha masraflı ve uğraştırıcı bir de az yada çok da olsa zararı var. projem satılabilir bir şey olursa insanlar almaya korkabilir. forumlardan okuduğum kadaryla edindiğim izlenim o şekilde.

kudretuzuner


ertan2002

teşekkürler ama zaten röleleri kontrol edebiliyorum ben :) kastım veri yolunun nasıl olacağı ile ilgiliydi

ertan2002

amatörce 3 şekil tasarım yaptım.

1. tasarım:

bilgisayardan kontrol edildiğini varsayalım. ve kişi mutfaktaki ocağı yakmak istedi diyelim. pic in mutfağa giden pinleri aktif olacak ve dağıtıcı deveye pic bir veri yollayacak 1010011 (bunun bir mantığı olacak tabi) bu dağtıcı devre bu kodu çözümleyip hangi sistemi çalıştıracağına bakacak sistem 2 ye uyuyor mesela. direk sistem 2 ye uygun çıkışı 1 yapacak tabii buradaki işlem logic 1 seviyesinde yani 5 volt
biz ocağı kontrol edeceğimiz için ocağın 220 volt kablosunun fazına seri şekilde bir röle çekeceğiz.
2. tasarım:tek bir hat üzeridenden odalara gidiyor. burada ayrı ayrı gösterdim ama hepsini tek hat olarak düşünebilirsin
her sistemin önünde bir çözücü devre var
mesela bilgisayardan yatak odasının lambasının yanmasını istiyor kişi
10001101 verisi yollanıyor pic e
pic de bunu çıkışına veriyor
tüm sistemlerin önündek çözücü devrelere gidior bu
100001101 verisi
her devre bakıyor buna bana uygun mu diye? her devrenin içinde bir tane kod var ayrı ayrı hepsinde farklı kod
kiminde 100101001 kiminde 10011111 kiminde 1000000000
hepsi picden gelen 10001101 verisi ile kendi verisini karşılaştırıyor
bu veri yatak odasındaki lambaya yani sistem 1 e uygun mesela
o devre kendi bilgisi ile bu veriyi karşılaştırıyor aynı olduğunu görünce çıkışını aktif yapıyor röle atıyor röle atınca da lamba yanıyor3. tasarım:

tek bir yer için problem yok
ama yer çoğalınca böyle şeyler çıkıyor
bu kablolarda da logic 5 volt taşınacak
her sistemin önünde röle olacak
hangisinde gerlim var ise o röle atacak ve sistemini çalıştıracak
burada her çıkış birbirinden bağımsız, alakasız

Şimdi maliyet ve uğraştırma bakımından 1. tasarım daha mantıklı geliyor. Ama arkadaşm 2. sistemi savunuyor. Daha kolay genişletilibr olacağını savunuyor. Yani sistee yeni bir şey eklemek onun bahsettiği sistemle daha kolay. Bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum. yanlışımız var mı yada gözden kaçırdığımız şeyler, ya da önerileriniz ??


teşekkürler