pcbway

220 nötr ile düşük voltaj(12-15v vs.) bağlantısı

Başlatan mhmt gldr, 15 Haziran 2012, 18:02:58

mhmt gldr

sa kolay gelsin.şimdi sorum şu;resimde görüldüğü gibi(yuvarlak içinde)220 nötr hattı ile düşük voltajlar(genelde gnd ucu)neden birbirine bağlanır ::).cevap için şimdiden teşekkür ediyorum...  :DAdnancoskun

1-bu devrenin tamamının  ne olduğu görülmeden yorum yapmak ne kadar mantıkılıdır?
2- ben 30 yıldır elektroniğin içerisindeyim (22 yılı mühendislik olmak şartı ile) bu güne kadar hiç yüksek gerilim ile alçak gerilimin GND uçlarının doğrudan birleştirildiğini görmedim.( kaldı ki nötr GND demek değildir)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mhmt gldr

16 Haziran 2012, 17:26:04 #2 Son düzenlenme: 16 Haziran 2012, 17:28:24 mhmt gldr


devre bu(bide merdiven otomatiği devresinde görmüştüm). Ben nötr hattının gnd hattı olduğunu söylemedim,genelde gnd ile nötr birbirine bağlanıyor demiştim.

Abi şimdi devrede bağlanıyor ama nötr hattı nasıl oluyor da düşük gerilimle çalışan elemanlara zarar vermiyor ve neden o şekilde bağlanır,bir amacı varmıdır?

Adnancoskun

16 Haziran 2012, 17:32:53 #3 Son düzenlenme: 16 Haziran 2012, 18:28:10 Adnancoskun
Demekki dikkatli okumamışım bu sebepten dolayı özür dilerim.
Ancak devrenin tamamı olunca iş çözülüyor, bu devre bir ışık kontrol devresi yani verdiğin müziğe göre yüksek güçteki lambaları yakmak için kullanılıyor, burda triac yüksek güçlü lambalara seri bağlanır, ve triac\'ın iletimde olması için A1 ucu ile Gate ucu arasında bir gerilim olmalı, bu bağlantı şekli ile devre çalışır , hiç bir sakıncası da yoktur( BAĞLANTI SABİT OLMAK KAYDI İLE YANİ FAZ İLE NÖTR ASLA YER DEĞİŞTİRMEMELİ)
Ancak bu devrenin de en doğru şekli alçak gerilim ile yüksek gerilim arasında izole bir devre elemanı kullanmaktır, optocoupler , solidstate relay vs...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

Bu arada Nötr demek elektrik yükü bakımından - ve + yüklerin birbirine eşit olduğu demektir, yani + lar ile - ler birbirine eşit olunca arada bir elektrik yükü farkı oluşturmaz. bu da potansiyel fark olmadığı anlamına gelir yani voltaj sıfırdır.
Bu arada elektrik yükünün bir iş yapabilmesi için seçilmiş bir noktaya göre potansiyel farkının olması gerekir, yalnız başına bir yük asla iş yapmaz. yani senin elinde çok yüksek bir yük miktarı olsun, eğer herhangi bir noktaya göre potansiyel farkı yoksa iş yapmaz, örneğin senin bir küren var ve üzerinde 100 milyontane + yük var,,, yine bir küren var , onda da 100 milyon + yük olsun, yükler aynı işaretli ve aynı miktarda olduğu için iki küreyi birbirine bağlasan da yük akışı olmaz, yani okadar büyük yük bile hiç iş yapmaz.
Bu devrede de nötr yüksüzdür ve alçak gerilim devresine de zarar vermez... ( BAĞLANTI BÖYLE OLMAK ŞARTI İLE)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mhmt gldr

çok teşekkür ederim adnan abi şimdi oldu.Hatta kaçak akım rölesi de bu sıfır olayına göre çalışıyordu yanlış hatırlamıyorsam.Faz ile nötr arası gerilim değişince(akım toprağa akıyorsa)bobin enerjilenip kontağı açıyordu.

Adnancoskun

kaçakakım rolesin de iş birazcık farklı,
şöyleki;
bir elektrik devresinde elektrik akımı fazdan başlar yük üzerinden geçer ve nötr2e ulaşır, burada iki hat vardır faz kablosu ve nötr kablosu, bu iki kablo yük üzerinden birbirine seri bağlı olduğu için faz kablosundan ne kadar akım geçiyorsa nötr kablosundan da aynı akım geçer,
bu iki kablo yanyana konulduğunda birinden giden akım diğerinden gelen akım olur ve rakamsal büyüklük olarak birbirine eşittir,
şimdi geldik esas meseleye yani kaçak akım rolesi nasıl çalışır\'a

bu iki kablo yuvarlak (toroid) bir nüve içinden geçirilir. ve bu nüve üzerine yeteri kadar bobin sarılır, yani bir trafo yapılmış olur.
Eğer devrede herhangi bir yerde kaçak akım yoksa fazdan giden akım nötr den gelir (sadece benzetmek amaçlı söylüyorum)  dolayısyla fazın oluşturduğu manyetik alanın tersini nötr oluşturur böylece  herhangi bir manyetik alan oluşmaz, ve böylece nüveye sarılı bobin de de herhangi bir indüksiyon akımı oluşmaz.
Eğer herhangi bir yerde kaçak bir akım varsa o zaman fazdaki akım miktarı nötr dekinden fazla olur. işte bu zaman oluşan manyetik alan nüveye sarılı bobinde bir akım oluşturur ve bu akım devreler yardımıyla veya doğrudan roleyi sürmekte kullanılır.
Bu kadar açıklama kafanı karıştırmadan yyeterlidir sanırım :) :D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.