oto teybinin içindeki ses sistemi

Başlatan parola61, 11 Haziran 2012, 01:31:51

parola61

Selâmün aleyküm bende pioneer keh-9150 diye bir sahte oto teyibim vardı kaset çalar ama cd girişi var ses çıkışı tda 8560Q 4*40 watt oluyor sanırım. kafası çıkan türde güzel teypdi ama sorun çıkıyordu kafasının filminde bunu ben amfi olarak kullanacğıam amfi kısmını söktüm devre elimde ama sorun ben girişleri nereye başlıyacağım çıkışlar üstündeki sokette var ama girişleri bulamıyorum ben resimlerini filan çektim yazıları var üstünde bana yardım edebilicek arkadaşlar bana ulaşabilirmi gerçekten çok mutlu olucam yardım ederseniz . şimdiden teşekkr ediyorum arkadaşlar  resimlerden birinde çizip gösterdim 2 fiş geliyor  teyibin içindeki plakete ama birtanede cd girişi geliyor ama o da teybin içindeki ana plakete geliyor direkt olarak   bu teyibin  amfi kısmından ses almak istiyorum çıkışlar belli zaten arkada sokette yerleri hazır ama girişleri bulamadım teknik bilgim az olduğundan dolayı anlamıyorum ama elim lehime  olsun baya yatkınım burda bilen arkadaşlara abilerime danışmak istedim  çok meraklıyım bu konulara gerçekten lisede makine değilde elektrik okumak isterdim :)

parola61

buyrun resimleri de yükledim yardımlarınızı bekliyorum:)

gevv

hocam  yardım edilecek bir durum yokki  entegrenin adı sanı belli  datasheet  dosyasıda  var  bacak bağlantılarına  bakacaksınız  bu kadar

http://www.nxp.com/documents/data_sheet/TDA8560Q.pdf

örnegin datasheet osyasında  2 numaralı bacak ses girişi entegrenin 2 nmaralı bacağını takıp edeceksiniz  soketlerden birine gidiyordur o uca sesin canlı ucu bağlanır diğer ucuda şaseye yani eksiye verilir böyle devam edip tüm giriş çıkışları bulursunuz

bu arada  zaten  pcb üzerinde ses giriş ve çıkışarı yazıyor   LR IN  - RR IN bunlar stereo ses girişi yani canlı uçlar GND ise şase yani ses giriş kablosundaki  şase devredeki ile birleşecek

diğer entegrenin girişide LF IN - RF IN  bunlar stereo ses girişi yani canlı uçlar GND ise şase yani ses giriş kablosundaki  şase devredeki ile birleşecek

çıkışlarda  OUT olarak  belirtilmiş   +  beslemede soldaki tombul 3 amper diyodun anodundan yani çizgisiz bacağından  bağlanıyor   zaten o  uçta  sokete gidiyordur

parola61

hocam haklısınız ama bu teypte çıkış koruması vardı şase yapınca teyp kapatıodu kendini  şimdi o soketlerde girişi buldum diye düşündüm denedm ama tek bir çızırtı bile alamadım acaba orda farkı bir şeymi var .

o girişlerin olduğu gnd boş mu kalacak onu ne yapmalıyım acaba  şimdi bağlıycam hocam

hocam başladım ama ses yok çıkışlarda  orda resimde gösterdiğim soldaki fiş teki teyibe gelen yerde tetikleme bigi bişey olabilirmi amfiyi aktif etmek için ? kusura bakmayın çok merakım var bunu çalıştırmak istiyorum çok güzel ses çıkışı var pıonerr keh-9150 yazıyor ama çok aradım internette o model sahteymiş sanırım :) ama çok orjinal bi teyipti kasette şarkıdan şarkıya sarıyor cd girişli kafası çıkmalı ses ve açma tuşu dokunmatik filan . ben cd girişinden amfi olarak kullanıyordum filmi bozulunca dağıttım içini zaten ama bu seferde yapamadım takıldım kaldım sizlerden yardım bekliyorum bu sitede takılıyordum uzun zamandır devrelere bakıyordum  yardım istemek için üye oldum zaten üyelik olmadan da site herkese açık çok güzel gerçekten

gevv

parola61

hocam gerçekten teşekkkür ederim birilerinin karşılıksız yardım etmesi insanı mutlu ediyor :)

gevv

hocam  öncelikle  bağlantılardan  emin değilim dediğim gibi entegrenin datasheet dosyasını kontrol edin

öncelikle  çıkışlar  ve  besleme 

burada  hoparlörlerin kırmızı çizgili olan yerleri +  uçları  siyahlar eksi  uçları  resime göre bağlantı  yapın  ACC yazan yer +  besleme ucu GNG yazan yer şase yani eksi  ama  besleme bağlantısı yapmadan  önce  bakın ACC yazan yerdeki bağlantı entegrelerin 3  ve 10 numaralı bacaklarına gidiyormu  gidiyorsa  orası kesin + besleme girişidir yani doğrudur

aynı  şekilde hoparlör bağlantılarınıda  kontrl edin entegrenin 4 ve 6 numaralı bacaklarına bir hoparlör  9  ve 7 numaralı bacaklarınada 1 hoparlör bağlanıyor

gelelim  ses girişine  siz bunu büyük ihtimal bilgisayar yada  mp3 player vb. cihazlarda kullanacaksınız  bu cihazlar 4  çıkış vermez stereo 2 çıkış verir resimde göründüğü gibi stereo kablo ile bağlantı yapabilirsiniz  diğer ses girişine paralel bağlayacaksınız  bu arada  resimdeki gibi ses kablolarında şase kablonun dışına sarılıdır (balendajlı kablo denir)  buna  göre şaseyi ayırt edebilirsiniz canlı R - L uçları  renklidir  genelde kırmızı-beyaz  yada kırmızı-yeşil olur

gelelim  aç kapa olayına kartın  ön taragından  olan resimde STB  yazan yer ve onun yanında (ATN den sonra) ACC yazan yerlerede beslemenin + ucunu bağlarsanız  anfi çalışacaktır

şemada  görüldüğü gibi

herşeyden  önce  entegrenin datasheet dosyasına bakarak resimlerde belirttiğim  bağlantıları  doğrulayın  emin olun  sonra   voltaj  verin  yoksa  entegreleri  yakabilirsiniz

eğer emin olup voltaj verdiğinizde çalışmazsa  entegreleri yakmış olabilirsiniz

iyi çalışmalar

parola61

peki hocam dediklerinizi aynen uyguluyorum
 şimdi lehimlemeden elim ile değdirdim  eski vcd vardı ses aldım bi an şimdi lehimliyip güzel bir işlem yapıyım

birde ben bu sisteme nasıl hoparlör bağlamalıyım acaba ? eskiden arabada takılıyken buna 2 tane oval 2 de mid bass takımı çok güzel çalıyordu ama kaç watt kaç ohm olursa iyi verim alabilirim hocam ? birde bu çıkışların soğutucusu çok değişik büyük döküm bir parça aliminyum gibi değil ama ısıyı yayıyor   ben bunu değiştirmelimiyim acaba

çok teşekkr ederim Allah razı olsun sizden

gevv

tda8560Q   2x40w  buna  göre  40w  üzeri  4ohm hoparlör yeterli  olur    ama  dikkat edin  piyasada  çok ucuz dandik  hoparlörler var  üzerinde 100w  yazıyor  kenarda  köşede de  10w  rms  yazıyor  yani  100w  diye  aldığınız  hoparlör aslında  10w   

yani  hoparlör seçiminde rms değerin 40w üzeri  olmasına  dikkat edin 

orjinal  kutusunda  araba içinde kendi soğutucusu  yeterli olurdu  ama  siz  farklı şekilde kullanacağınız için  daha büyük bir soğutucu kullansanız  iyi olur  yada  soğutucuya fan takın

parola61

anladım ki bu forumda herkes yardım alamıyormuş. benim msj sayım az diye benim konuma bakıp sorunuma çare bulmayan arkadşlar var. çok zor birşey istemedim bu sorunumu burdakilerin çokğu yapabilir ama yardımlaşma duygusu lazım bence

yazici67

@parola61 forumu yanlış yorumlamışsın.Görüntülenme sayısına bakarak yardım edilmediğini zannetme...
Mesela kendim için konuşuyorum... Ben hergün açtığın konuyu inceliyorum... Belki alanıma giren birşey vardır diye.Ya da yapabileceğim bir ek, düzeltebileceğim bir hata var mı diye bakıyorum... Eğer bir yardımım dokunacaksa yardımcı olmaya çalışıyorum... Diğer arkadaşlarımın / hocalarımın \' da böyle yaptığına inanıyorum..
ancak buradaki herkes her an boş değil.Belki acil bir işimiz vardır.Veya hasta olabiliriz vs.vs...
1 gün mesaj alamadın diye de üzülme... :)
Ayrıca @gevv sana olabildiğince yardım etmiş... Neden böyle kızıyorsun ki?
Alıntı yapılan: parola61 - 13 Haziran 2012, 12:43:45anladım ki bu forumda herkes yardım alamıyormuş. benim msj sayım az diye benim konuma bakıp sorunuma çare bulmayan arkadşlar var. çok zor birşey istemedim bu sorunumu burdakilerin çokğu yapabilir ama yardımlaşma duygusu lazım bence
demişsin herkesin yardımcı olabileceğini nereden biliyorsun? Herkes anfi uzmanı mı?
Not: Trabzonlu musun? Eğer öyleyse hemşehri sayılırız :D

parola61

yazici67  tamam hak veriyorum dediklerin doğru ama  ben sık sık yorum attığım için yöneticimiydi birisi bana ters cevap verdi pos mu post mu kasıyorsun öyle birşey ben forumlarda pek takılan birisi değilim forum terimlerinide bilmem açıkçası ama o zoruma gitti :S konuma bakıyor beni eleştiriyor ama yardım etmiyor bence o kişi bana yardım edebilirdi isteseydi

ibrahim626

Parola61 merhaba, Öncelikle burada mesaj sayısının önemi yok bunu bilmeni isterim , Gevv zaten tüm bilgiyi vermiş üzerine eklenecek herhangi birşey yok diye düşünüyorum , Burada herkes bilgi ve tecrubesiyle orantılı olarak birbirleriyle yardımlasıyor,yardım etmeye çalısıyor.Ayrımcılık yapılıyor zannetme sakın, :)

parola61

ben belirttim zaten pek teknik bilgim yok benim elim yatkın sadece çocukluktan beri lehim yaparım tamir işleri yaparım malum trabzonluların eli erken yaşta yatkın oluyor :) ama hocamın dediğini yaptım da biyerde hata yada sorun var  işte bilmiyorm evde teypler var birde tda 7377 çıkışı olan teyp var cd çalar ama cd okumuyor daha doğrusu hiç işlevi kalmayındca onuda dağıttım o çıkışın devresi çok basitmiş onu yapıcam diyorum bu  elimdeki  çıkışları tek bir plakete bağlamak istiyorum artık yavaş yavaş baka baka yapıcam bişeyler:)

yazici67

@parola61 :
-> 61 TS 061 :)

Post kasma denilen şey mesaj sayısını arttırmak için atılan eş veya anlamsız mesaj atmadır.
Sen bu amaçla yapmamış olsanda üst üste mesaj atma... Aşağıdaki gibi \"İletiyi Düzenle\" butonunu kullan...

parola61

kusura bakma ben ikinci sayfadaki yorumu yeni gördüm anladım şimdi demek istediğini teşekkür ederim:)

yazici67

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın